Reklama

Tradycja bez plastiku

Data:

- Reklama -
Na zdj.: prof. Ihor Macijewski.

Czy kultura ludowa może być atrakcyjna? Czy powrót do tradycji i proces poszukiwania tożsamości mogą być przy okazji dobrą zabawą? Zanim zaprzeczymy, pomyślmy o Oktoberfest w Bawarii – znakomicie wypromowanych dożynkach chmielnych. A gdyby tak potencjał imprezy tradycyjnej wykorzystać na Suwalszczyźnie?

Nie, nie po to, by kopiować niemieckie święto. Mamy własne – na terenach wschodniej Polski i Europy zachowała się bogata obrzędowość. Z tą różnicą, że przybiera coraz bardziej plastikową formę. Mirosław Nalaskowski, zajmujący się w Suwalskim Ośrodku Kultury edukacją regionalną sądzi, że odtworzenie obrzędów letniego przesilenia, nazywanego „Sobótką”, „Palinocką”, „Nocą Świętojańską” czy „Kupałą” oraz zakończenia zbioru zboża chlebnego – żyta: „Dożynek” może być ciekawostką nie tylko dla turystów. Stąd też starania, by przyszłoroczny festiwal „Źródliska” z obrzędowością letnią, zapowiedziany został już teraz.

W piątek – 20 grudnia w Suwałkach odbyło się seminarium popularno-naukowe „Świętojańskie (kupalne) i dożynkowe tradycje obrzędowe sprzed XIX wieku na terenach wschodniej Polski i Europy”. Udział w nim wzięli regionaliści, muzealnicy, nauczyciele, którym nie jest obca idea odtwarzania i czynnego uprawiania kultury ludowej. Prelegentami spotkania, stanowiącego początek cyklu działań edukacyjnych, przygotowujących społeczność do świadomego i aktywnego odbioru treści antropologicznych zawartych w scenicznych prezentacjach, które widzowie będą mogli zobaczyć na żywo podczas festiwalu „Źródliska” latem 2014 r., byli: prof. Ihor Macijewski – etnomuzykolog i kompozytor z Sankt Petersburga, prof. Galina Tawłaj – etnomuzykolog z Mińska, prof. Valdis Muktupāvels z Rygi, dr Gustaw Juzala – etnomuzykolog z Instytutu Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie oraz dr Tomasz Nowak – etnomuzykolog i etnochoreolog z Instytut Muzykologii UW.

Pomysł, na realizację którego pracownicy SOK-u zdobyli dwuletni grant z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, polega na „wskrzeszeniu” tradycji czasu dożynkowego, jedynego w roku momentu, gdy szlachta i plebejusze bawili się w trakcie wspólnego tańca. Rytuał sięgający do XIX-wiecznych dziejów Suwalszczyzny, odbędzie się w Dowspudzie. Przeniesienie do roku 1820, w którym hrabia Pac tworzył w swoim majątku wyspę nowej technologii, nie jest bynajmniej przypadkowe. – Pałac nie był na pokaz, zapewniał pewną ciągłość historyczną – dodaje Mirosław Nalaskowski. Idea przybliżenia historii, związków człowieka z przyrodą, służyć ma budowaniu tożsamości lokalnej, kulturowej, podkreśleniu znaczenia, że łączy nas nie tylko kod genetyczny, ale i kulturowy.

Wspólne odkrywanie tradycji może okazać się także świetną promocją Suwalszczyzny wśród ludzi, którzy chcieliby zobaczyć coś więcej ponad plastikowe imprezy oferowane w sezonie wakacyjnym.

W ramach sierpniowej edycji festiwalu, w Dowspudzie odbędą się prezentacje tańców tradycyjnych, archaicznych tradycji sobótkowych czy kupalnych, warsztaty tańców, pokazy żniwne w wykonaniu zespołów z Polski, Litwy, Łotwy, Białorusi i Rosji. Kolejne edycje wydarzenia przybliżać mają obrzędy jesienne, zimowe, karnawałowe.

Rok 2014 został ogłoszony Rokiem Kolberga.

Informacje na temat wydarzenia i obrzędowości na Suwalszczyźnie umieszczane będą na stronie: zrodliska.soksuwalki.eu

1 KOMENTARZ

  1. […] Wstępem do „namacalnej tradycji” była grudniowa konferencja w Suwalskim Ośrodku Kultury. W seminarium popularno-naukowym „Świętojańskie (kupalne) i dożynkowe tradycje obrzędowe sprzed XIX wieku na terenach wschodniej Polski i Europy” wzięli udział badacze z Mińska, Krakowa, Sankt Petersburga, który przybyli na Suwalszczyznę na zaproszenie Mirosława Nalaskowskiego. Więcej na temat konferencji w artykule: Tradycja bez plastiku.  […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Świat kręci się wokół biblioteki

Na początku czerwca Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w...

Powraca „Sejneńska Akademia Artystyczna”

"Sejneńska Akademia Artystyczna" jest to kontynuacja wieloletniej współpracy z...

Cotygodniowy przewodnik po nadchodzących wydarzeniach

W Suwałkach i okolicach każdego tygodnia odbywa się wiele...