Reklama

Kultura ludowa ma swoją wartość

Data:

- Reklama -
Na zdj. Anna Andruszkiewicz i Stanisława Czuper.
Na zdj. Anna Andruszkiewicz i Stanisława Czuper.

Podczas kadencyjnego ogólnopolskiego zjazdu Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, dwie śpiewaczki ludowe z powiatu suwalskiego – Anna Andruszkiewicz z Wiżajn oraz Stanisława Czuper z Wysokiego w gminie Raczki, odebrały brązowe medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis, przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Złotym Krzyżem Zasługi, nadanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uhonorowany został Pan Józef Murawski, kierownik zespołu „Pogranicze” z Szypliszk.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Suwałkach

Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis nadawany jest osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego; jest odznaczeniem szczególnie prestiżowym, honorującym wybitne zasługi na polu kultury. Z kolei Krzyż Zasługi jest nagrodą dla osób, które wykazały się szczególnymi zasługami dla Państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom. Może być nadany także za ofiarną działalność publiczną czy ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną.

ludowo3Sylwetki nagrodzonych:

Anna Andruszkiewicz z Wiżajn ma 91 lat, jest założycielką „Młodych Jezioranek” i jedną z najwybitniejszych śpiewaczek ludowych Suwalszczyzny. Solowo debiutowała w 1990 r. Jest laureatką trzech drugich nagród w kategorii śpiewaków solistów na festiwalach w Kazimierzu Dolnym (w 1991 r., 1996 r. i 2009 r.). Jej zespół kilkakrotnie z sukcesami uczestniczył też w ogólnopolskich festiwalach „Dziecko w folklorze” w Baranowie Sandomierskim, a także na licznych makroregionalnych festiwalach na obszarze Polski północno – wschodniej. Przed 15 laty wraz z „Młodymi Jeziorankami” został zrealizowany film dla TVP Polonia o tradycji majowych śpiewów przy krzyżu. Artystka od kilkudziesięciu lat jest animatorką lokalnych tradycji kulturowych, wykonuje solowo lub z zespołem lokalne pieśni i obrzędy. Kilkadziesiąt lokalnych pieśni w jej wykonaniu zostało zarejestrowanych także przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej. Wiele z nich zostało udostępnionych na płytach CD Radiowego Centrum Kultury Ludowej w serii „Muzyka źródeł”. W 2001 r. przyznano Annie Andruszkiewicz członkostwo Stowarzyszenia Twórców Ludowych. W 2006 r. otrzymała w Kazimierzu Medal jubileuszowy kazimierskich festiwali.

Stanisława Czuper z Wysokiego, g. Raczki ma 78 lat. Pieśni uczyła się od swej mamy i babci. Śpiewała przy wszystkich okazjach: weselach, pogrzebach, spotkaniach okolicznościowych. Pięciokrotnie uczestniczyła w Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. W 1991 roku zdobyła tam najwyższe wyróżnienie – Złotą Basztę, a w 2006 r. wyśpiewała I nagrodę. W 1993 r. założyła w Wysokiem zespół „Zorniczeńka”, występującym z lokalnym repertuarem pieśniowym i obrzędowym.Stanisława Czuper jest wybitną animatorką lokalnej tradycji śpiewaczej. Uzbierała we własnoręcznie zapisanych zeszytach i wykonuje kilkaset pieśni lokalnych: obrzędowych, świeckich i religijnych. Oprócz popularyzacji folkloru muzycznego i obrzędowego promuje lokalne rękodzielnictwo -jako tkaczka, oraz w zakresie plastyki obrzędowej (pająki słomiane, palmy, tradycyjne wieńce i bukiety żniwne).
Stanisława Czuper posiada od 2003 r. indywidualne członkostwo Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

ludowo1Józef Murawski – twórca ludowy z gminy Szypliszki, kierownik zespołu ludowego Pogranicze, specjalizujący się w dziedzinie folkloru muzycznego, tanecznego i obrzędowości na obszarze kulturowego pogranicza polsko –litewskiego. Józef Murawski od dziecięcych lat interesował się rodzimym folklorem, obrzędowością, zbierał stare pieśni, uczył się śpiewać i tańczyć. Spośród wielu znaczących nagród zespołu należy wymienić: nagrodę zbiorową im. O. Kolberga (1989 r.); I nagrodę na festiwalu w Kazimierzu (1991 r.); nagrodę główną „Taneczny Krąg” na Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie (1995 r.); nagrodę główną „Baszta” na festiwalu w Kazimierzu (2006 r.); wcześniej na festiwalach kazimierskich m. in. dwukrotnie pierwsze nagrody (w latach 1987 i 1991); nagrodę specjalną Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne zasługi dla kultury polskiej (2007 r.); indywidualną nagrodę im. O. Kolberga przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne zasługi w dziedzinie kultury ludowej (2009 r.). Jest członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Prezydent Suwałk na sesji: W naszym położeniu – lepsza ewakuacja niż schrony

Podczas sesji Rady Miejskiej w środę, 27 marca, temat...

Wielkanoc na kartce. Sięgamy do archiwum pocztówek

Pocztówki wielkanocne to fragment historii pocztowej, bogatej w kreatywność,...

„Perfect Days” – Oda do codzienności w reżyserii Wima Wendersa w Cinema Lumiere. Wygraj bilety

Filmowa podróż przez prostotę i piękno życia zawsze przyciąga...

Zmarnowana Wielkanoc. Sprawdź, jak świętować bez wyrzucania jedzenia do kosza

Święta to czas spotkań z bliskimi, suto zastawianego stołu...