Reklama

Orkiestra „Aukso” i Marek Moś z nagrodą ministra kultury

Data:

- Reklama -

Stanisława Celińska, Wiesław Myśliwski i Krzysztof Pastor znaleźli się wśród tegorocznych laureatów Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagrodę za całokształt twórczości otrzymał Wojciech Młynarski. Wyróżnienie w dziedzinie muzyki zdobył Marek Moś z Orkiestrą Miasta Tychy. Artystów usłyszymy w tym roku na Suwalszczyźnie w ramach jubileuszowej edycji Letniej Filharmonii „Aukso”.

Gala wręczenia statuetek z udziałem ministra Bogdana Zdrojewskiego odbyła się 29 maja br. w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Pozostałe wyróżnienia przyznane zostały w kategoriach: Film – Agnieszka Grochowska, Paweł Pawlikowski; Sztuki wizualne – Krzysztof Gierałtowski; Twórczość ludowa – Jan Karpiel Bułecka; Ochrona dziedzictwa – Zofia Gołubiew – nagroda honorowa; Paweł Jaskanis – nagroda honorowa; Upowszechnianie kultury – Jadwiga Mackiewicz, Miesięcznik „Architektura” – nagroda honorowa; Mecenas Kultury – Klub Mecenasów Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie; Kultura w sieci – serwis lubimyczytac.pl; Specjalna Nagroda  – Julia Kijowska.

Uroczystość w Łazienkach królewskich uświetnił koncert, na którym wystąpił Zbigniew Wodecki with Mitch 7 Mitch Orchestra and Choir. Doroczna Nagroda Ministra jest przyznawana od 1997 roku artystom, twórcom i animatorom kultury w uznaniu całokształtu ich działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w reprezentowanej przez nich dziedzinie. To prestiżowe wyróżnienie pozwala Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślić najważniejsze nurty i zjawiska pojawiające się w polskiej kulturze poprzez uhonorowanie osób, które je tworzą i reprezentują.

Więcej o tegorocznej Letniej Filharmonii AUKSO:

Od 25 lipca do 2 sierpnia na Suwalszczyźnie koncertować będą muzycy lotnej letniej Filharmonii „Aukso”. Jubileuszowa edycja wydarzenia to powrót do „źródeł idei” festiwalu. – Zwrócimy się do naszych „ojców założycieli” – Janusza Olejniczaka i Andrzeja Bauera – zapowiada Justyna Rekść-Raubo, dyrektor festiwalu. Do „wielkiej trójki instrumentalnej”, prócz pianisty i wiolonczelisty – dołączy także skrzypek, Janusz Wawrowski. Ciekawym porównaniem twórczej energii podczas XV edycji wydarzenia będą koncerty mistrzów i uczniów – przedstawicieli młodego pokolenia.

Charakter jubileuszowej edycji Filharmonii „Aukso” zostanie podkreślony za sprawą wyjątkowo dużego składu koncertowego orkiestry pod batutą Marka Mosia. – Powiększony skład wynika z potrzeb i ambicji artystycznych dyrygenta i repertuaru wybranego na ten rok – dodaje Justyna Rekść-Raubo.

W programie „Aukso” doczekamy się kontynuacji nurtu „wielkiej symfoniki” – po I i II Symfonii L. Van Beethovena przyjdzie czas na III i IV. Z racji tego, że w roku 2014 przypada 100. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika, muzyka tego kompozytora także zostanie wyraźnie zaznaczona podczas festiwalu. Gościem specjalnym zbliżającej się edycji wydarzenia będzie córka kompozytora – Roxanna Panufnik. W planie jest zarówno spotkanie, jak i prezentacja jej utworów.

– W tym roku program zawiera propozycje z pogranicza różnych działań muzycznych – podkreśla Rekść-Raubo, dodając, że „Aukso” po raz pierwszy usłyszymy w folkowym programie. Finałowy koncert – zaplanowany na 2 sierpnia odbędzie się w Suwalskim Ośrodku Kultury. Na scenie – obok filharmoników prowadzonych przez Marka Mosia – wystąpią muzycy zespołu „Vołosi”. Grupę tworzą instrumentaliści z Katowickiej Akademii Muzycznej – Krzysztof i Stanisław Lasoniowie oraz… górale podgrywający na „karpacką nutę”.

Koncertom i wydarzeniom okołomuzycznym towarzyszyć będą zajęcia kameralne, realizowane we współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną I i II st. w Suwałkach.

Zgodnie z tradycją – festiwal zaistnieje w Suwałkach, Sejnach, Augustowie i Gawrych Rudzie, a być może, co stanowić ma niespodziankę, również w nieodległej od Suwałk, urokliwej lokalizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Muzyczne wspomnienia, fascynacje, plany – spotkanie z Andrzejem Bauerem – w ramach XX AUKSO

Poruszające koncerty – ale i zapadające w pamięć spotkania...

Patriotyczno-alternatywne rozpoczęcie jubileuszowego AUKSO

W tym roku Letnia Filharmonia AUKSO po raz dwudziesty...

Aukso późnym latem. Wraca też Jaćwieski Festyn Archeologiczny

W tym roku Suwałki będą świętować liczne jubileuszowe wydarzenia....

Wieloetniczny finał XIX Letniej Filharmonii AUKSO

Jako że XIX edycja Letniej Filharmonii AUKSO stała pod...