Reklama

Medea rozpoczęła lato w „Pograniczu”

Data:

- Reklama -
Sympozjon "Trzy kobiety...".
Sympozjon „Trzy kobiety…”.

Co łączy Picassa, Owidiusza, mit Medei i Argonautów? Po raz pierwszy w autorskim opracowaniu powiązanie to można było obejrzeć w środę – 25 czerwca w Białej Synagodze w Sejnach. W czasie wakacji będzie jeszcze kilka okazji, by powrócić do „Trzech kobiet…”. W programie letniego Medea-Pont są pokazy filmowe, a także koncerty (Orkiestra Klezmerska, Wacław Zimpel, Mikołaj Trzaska), oraz spotkania autorskie (Paweł Huelle, Olga Tokarczuk, Irena Grudzińska-Gross).

„Metamorfozy” Owidiusza z ilustracjami Pabla Picassa stanowiły punkt wyjścia instalacji będącej częścią sympozjonu „Trzy kobiety…”. I tak głównymi bohaterkami wieczoru stały się: Hypsipyle, Medea zakochana, Medea zdradzona. Dzieło Owidiusza powstało między rokiem 2 a 8 n.e. w Rzymie. Tworzy je ponad 250 mitów. Jedna z części poświęcona jest Heroidom. W niej też znajduje się monolog Medei, którego fragmenty zostały zaprezentowane w Białej Synagodze w Sejnach przez Bożenę Szroeder, Teresę Witkowską i Małgorzatę Sporek-Czyżewską. Opowieści towarzyszyły smaki i aromaty ze „Spiżarni Krasnogrudzkiej”.

Słowo od pomysłodawców: Tematami przewodnimi programu „Medea-Pont” są inkarnacje mitu Medei w kulturze współczesnej oraz problem zrywania/budowania mostów w świecie nasilających się konfliktów kulturowych. Program wieńczyć będzie spotkanie „Miłosz. Tkanka łączna”, organizowane w 10-tą rocznicę śmierci poety, ukazujące jego postawę życiową oraz dzieło jako nieustanne zmaganie się z demonami ksenofobii w imię budowania etosu pogranicza. Bardzo ważną częścią tej opowieści będzie także Ukraina, współcześnie jedna z najbardziej dramatycznych przestrzeni pogranicza w świecie. Poświęconej jej debaty stawiać będą pytania o to, jak budować mosty wewnątrz samego społeczeństwa ukraińskiego, a także o mosty łączące Ukrainę z Rosją, Polską i Europą.

Pierwszym elementem Medea-Pont – „Opowieści o współistnieniu” był cykliczny sympozjon sztuki, poezji, opowieści, muzyki, zapachów i smaków. Będzie on powtarzany w każdy piątek. Najbliższe wydarzenie: 11 lipca (piątek) o godz. 18.00 w Sejnach.

W programie Medea-Pont znalazły się również: spotkania w ramach Festiwalu Nauki, debaty z udziałem Timothy Snydera, Marci Shore, Leonidasa Donckisa, rozmowy o literaturze z Ireną Grudzińską-Gross (13 lipca), Pawłem Huelle (3 sierpnia), Olgą Tokarczuk (11 sierpnia). Tego lata w „Pograniczu” zabrzmi zwykle dużo muzyki w wykonaniu m.in,: Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego, Piotra Kurka & Huberta Zemlera, Marcina Maseckiego i Candelarii Saenz Valiente. Filmowe wieczory także nie będą rzadkością.

Fot. Niebywałe Suwałki

Szczegółowy program Medea-Pont poniżej:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Trwa rekrutacja na studia w Suwałkach

21 kierunków do wyboru, bezpłatne studia, dwa tryby do...

Do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego można dorobić

Nauczyciele, którzy skorzystali z możliwości przejścia na nauczycielskie świadczenie...

Z Suwałk do Pragi lub Splitu pociągiem?

Czeski przewoźnik Gepard Express (GE) planuje uruchomić nowe międzynarodowe...