Reklama

Na horyzoncie sporo śodków na innowacje

Data:

- Reklama -
Ilustr. www.freedigitalphotos.net
Ilustr. www.freedigitalphotos.net

Program Ramowy Unii Europejskiej „Horyzont 2020” jest pierwszą taką inicjatywą, która łączy w jeden program środki unijne, które finansują badania naukowe i innowacje.

Autor: Szymon Mironowicz, MIR CONSULTING

Finansowane z tego programu odkrycia naukowe, przekształcane w innowacyjne usługi oraz produkty, mają znacząco poprawić jakość życia, a także stworzyć nowe możliwości dla firm. Równocześnie jest to pierwszy taki program, w którym uproszczono procedury i przepisy. Dzięki temu ma wzrosnąć zainteresowanie programem wśród naukowców i innowacyjnych przedsiębiorstw.

Głównymi filarami, na które mają zostać przeznaczone fundusze programu „Horyzont 2020” są:

– Pierwszy: „Doskonała baza naukowa” – budżet w wysokości 24,6 mld euro ma wspierać czołową pozycję UE w nauce. Budżet ten obejmuje 77 % zwiększenie środków na rzecz Europejskiej rady ds. Badań Naukowych.

– Drugi „Wiodąca pozycja w przemyśle”17,9 mld euro jest przeznaczonych na zapewnienie europejskim przedsiębiorcom wiodącej pozycji w zakresie innowacji przemysłowych, 13,7 mld Euro przeznaczono na najważniejsze technologie, oraz wsparcie dla MŚP.

– Trzeci „Wyzwania społeczne” – na zagadnienia dotyczące obywateli UE takie jak : zdrowie, zmiany demograficzne i dobrostan; bezpieczeństwo żywnościowe, zrównoważone rolnictwo, badania morskie oraz gospodarka ekologiczna; bezpieczna, ekologiczna i efektywna energia, inteligentny, ekologiczny i zintegrowany transport; działania w dziedzinie klimatu, efektywna gospodarka zasobami i surowcami; integracyjne, innowacyjne i bezpieczne społeczeństwa, przeznaczono 31,7 mld euro.

Nowe podejście do finansowania badań i rozwoju

Horyzont 2020 jest skierowany głównie do przedsiębiorstw, co widać poprzez analizę zagadnień w 2 i 3 filarze. Duże uproszczenia zawarte w programie polegają m.in. na tym, że wszelkie czynności będą odbywać się drogą elektroniczną, łącznie z podpisaniem umowy. Przedsiębiorstwa zyskają szybszy dostęp do środków dzięki skróceniu czasu podpisania umów do około 8 miesięcy. W programie przewidziano także spójne zasady, niezależne od konkursów, takie jak: mniejsza liczba kontroli oraz audytów finansowych, czy sposób rozliczania kosztów pośrednich i bezpośrednich.

Dla małych i średnich firm program „Horyzont 2020” oferuje nowość, dzięki której poza regularnymi konkursami, będą mogły one składać aplikacje indywidualne (samodzielne projekty). Standardową procedurą będzie tworzenie konsorcjów z przynajmniej trzema niezależnymi podmiotami z różnych krajów, wymaganymi w innych konkursach.

Finansowanie kosztów projektów badawczych ma wynieść do 100% (gwarantowane minimum to 70%), natomiast projektów typu „close to market” do 70%. Zostanie zapewniona kwalifikowalność podatku VAT dla instytucji, które nie mogą go odzyskać.

Dla wielu firm takie zasady mogą okazać się dużo bardziej atrakcyjne niż funkcjonujące obecnie finansowanie badań naukowych w Polsce. Ogromną zaletą jest dostosowanie finansowania do faktycznego poziomu realizacji projektów badawczych, ponieważ „Horyzont 2020” uwzględnia różne fazy trwania projektu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....