Percival Schuttenbach w Suwałkach (fotorelacja)

0
370
Na zdj. Christina Bogdanova.
Na zdj. Christina Bogdanova.
Na zdj. Christina Bogdanova.

Nowa Fala Polskiego Heavy Folku popłynęła ze sceny Suwalskiego Ośrodka Kultury w sobotę, 20 września. Podczas koncertu w ramach Festiwalu Fantasy wystąpił lubiński zespół „Percival Schuttenbach”.

Przyszła z Polski nowina
Pani pana zabiła
W ogrodzie go złożyła
Rutki tam posadziła
Rośnij rutko wysoko, wysoko, wysoko
Pod okienkiem hej, pod okienkiem głęboko

Ballada, na której wzorował się zespół, komponując piosenkę „Pani Pana” (z płyty „Reakcja pogańska”), to oczywiście „Lilije” Adama Mickiewicza. Sam autor, zaznaczając, że ta ballada z pieśni gminnej się wywodzi, co widnieje w podtytule, wyraźnie wskazał na inspirację tradycją ludową. Do folkloru i ludowości nawiązuje też twórczość „Percivala Schuttenbacha”, choć w tej wersji Mickiewicza nieco by zaskoczyła. Tę piosenkę grupa heavy-folkowa wykonała jako jedną z pierwszych podczas koncertu. Kolejne były interpretacjami pieśni polskich, bułgarskich, ukraińskich, białoruskich. „Percival Schuttenach” uchylił rąbka tajemnicy i wykonał w Suwałkach również kawałki z soundtracku „Wiedźmina 3”, który dostępny w sprzedaży będzie od 24 lutego 2015 r.

Zespół, świętujący w tym roku 15 lat na scenie, określa to, co robi, jako „żywiołowe połączenie rodzimej kultury z mocnymi brzmieniami, niesamowite koncertowe show oraz oryginalne instrumentarium”. To oryginalne instrumentarium, które „Percival Schuttenbach” wykorzystuje w czasie koncertów, to m.in. instrumenty ludowe i etniczne, choćby bodhrán. Zespół jest laureatem wielu nagród (wielokrotnie „Wirtualne Gęśle”, drugie miejsce w tym plebiscycie za płytę „Svantevit”).

Fot. Niebywałe Suwałki oraz Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

Leave a Reply