Reklama
- Reklama -

„Skrzypek” podlaski

Fot. Michał Heller, OiFP w Białymstoku.
Fot. Michał Heller, OiFP w Białymstoku.

Widowiskową realizację „Skrzypka na dachu”, której premiera miała miejsce pod koniec września w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, obejrzało już ponad 10 tys. osób. W tej wersji opowieści o społeczności niewielkiej Anatewki sporo jest humoru i zaskakujących interpretacji.

Historia Tewjego Mleczarza miała już wiele odsłon – święciła triumfy na deskach Broadway’u i zachwycała kolejne pokolenia publiczności w kinie. W XIX wieku Szolem Alejchem napisał powieść, którą wielu po nim tłumaczyło na język obowiązujący w różnych dziedzinach sztuki, wykorzystujących odmienne kanały przekazu. „Skrzypek na dachu”, choć odwołujący się do czasów carskiej Rosji, życia w biednym miasteczku zamieszkiwanym przez społeczność żydowską i rosyjską, nadal ma wymiar uniwersalny. Ten uniwersalizm próbował wydobyć reżyser białostockiego spektaklu, Roberto Skolmowski, do niedawna jeszcze związany z Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku.

Fot. Michał Heller, OiFP w Białymstoku.
Fot. Michał Heller, OiFP w Białymstoku.

„Skrzypek na dachu” rozpoczyna się muzyczną „Tradycją”, tyle że na deskach OiFP w Białymstoku „Tradycję” wyśpiewują chórzyści na tle… współczesnych budynków amerykańskich. Amerykański sen jeszcze w musicalu powróci. Po wygnaniu Żydów z Anatewki część z nich wyjeżdża do Krakowa, Warszawy, Jerozolimy, a część wyrusza za ocean. Diaspora przyjmuje tu nieco zaskakującą formę. W pewnym momencie spektaklu na scenie pojawia się nagle statek, mający rozpocząć exodus bohaterów z Anatewki, wokół którego pływają barwne i błyszczące ryby. Czy to już kicz, czy żywa zapowiedź kraju dostatku? Chwilę wcześniej Gołda (w tej roli znakomita Karolina Kuklińska – w spektaklu w dn. 11 października) żywą reakcję swoich córek kwituje stwierdzeniem: Dzieci, zachowujcie się przyzwoicie, jeszcze nie jesteście w Ameryce.

Fot. Michał Heller, OiFP w Białymstoku.
Fot. Michał Heller, OiFP w Białymstoku.

Autorem scenografii widowiska trwającego trzy godziny (z przerwą) jest Paweł Dobrzycki. On też zaprojektował kostiumy, które wykonane zostały przez zespół OiFP pod okiem producentki – Anny Jakubowskiej. Paweł Dobrzycki jest nie tylko scenografem teatralnym, ale też architektem, malarzem i pedagogiem. Stworzył ponad 280 realizacji scenograficznych w teatrach dramatycznych i operowych w kraju i za granicą (Anglia, Niemcy, Rosja, Grecja, Izrael). Do najbardziej spektakularnych prac z ostatnich lat należą: „Lady Makbet” D. Szostakowicza w Teatrze Opery i Baletu w Nowosybirsku oraz polskie, autorskie wersje scenografii do „Upiora w operze” w Teatrze ROMA w Warszawie oraz do „Shreka” w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Fot. Michał Heller, OiFP w Białymstoku.
Fot. Michał Heller, OiFP w Białymstoku.

To właśnie on jest pomysłodawcą „tańczących domów”, które mieszkańcy Anatewki noszą na plecach i wirujących macew w scenie z wizją senną. Pomysłowym rozwiązaniem scenicznym jest karczma „wtaczająca się” na plecach dwóch jej stałych bywalców, zasypiających pod jej drzwiami chwilę później. Na jej dachu Tewje i Lejzor „dobijają targu”. Ciekawie przemyślana scenografia wzbogacona jest materiałami multimedialnymi, podkreślającymi klimat i zwroty akcji w poszczególnych etapach historii.

Publiczność białostockiej Opery i Filharmonii na „Skrzypka na dachu” reaguje z entuzjazmem. Skąd ten wniosek? W rezerwacji czeka ponad 5 tys. biletów na ten musical, a dotychczas odbyło się 14 spektakli „Skrzypka”. Białostocka wersja z libretto Josepha Steina, według opowiadań Szolema Alejchema za specjalnym zezwoleniem Arnolda Perla, nie została w żadnej mierze skrócona. Artystom na scenie towarzyszą chóry. Muzykę na żywo wykonuje Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Sprawdź, kiedy odbędą się kolejne przedstawienia SKRZYPKA NA DACHU  w OiFP w Białymstoku.

Najnowsze artykuły

Warsztatowy zawrót głowy w Augustowie!

Wiosna tuż tuż, a Augustowskie Placówki Kultury już czują...

Leśna kraina wyobraźni w Teatrze Dramatycznym!

Teatr Dramatyczny w Białymstoku, w ramach projektu „Lab of...

„Do ostatniej kropli” – zapraszamy na film, spotkanie z ekspertem i zbiórkę podpisów na rzecz Odry

Woda to życie – to hasło, które przyświeca wydarzeniu,...

(ty)Dzień Teatru, spotkania i koncerty – zajrzyj do kalendarza

Zagrają: Syndyba, Friends of Blues, 48h, zaśpiewa Chór Canto....

Street Photo Suwałki – miasto z Twojej perspektywy. Zapraszamy do udziału w konkursie!

Chętnie chwytasz za aparat lub robisz zdjęcia smartfonem? Masz...

Malow, Wajda na Nowo, mecze Ślepska czy Waterly? Ruszyło głosowanie na Podlaską Markę Konsumentów 2025

Właśnie ruszyło głosowanie na Podlaską Markę Konsumentów 2025! To...
Reklama

Pozostałe artykuły

„Do ostatniej kropli” – zapraszamy na film, spotkanie z ekspertem i zbiórkę podpisów na rzecz Odry

Woda to życie – to hasło, które przyświeca wydarzeniu, które wkrótce odbędzie się w Suwałkach. Film dokumentalny „Do ostatniej kropli” w reżyserii Ewy Ewart,...

(ty)Dzień Teatru, spotkania i koncerty – zajrzyj do kalendarza

Zagrają: Syndyba, Friends of Blues, 48h, zaśpiewa Chór Canto. W cyklu Filharmonia Suwałk usłyszymy kompozycje Vivaldiego w wykonaniu Suwalskiej Orkiestry Kameralnej i skrzypka pochodzącego...

Street Photo Suwałki – miasto z Twojej perspektywy. Zapraszamy do udziału w konkursie!

Chętnie chwytasz za aparat lub robisz zdjęcia smartfonem? Masz oko do szczegółów? Chciał(a)byś, aby inni zobaczyli Twoje zdjęcia? Międzyszkolny Konkurs Fotograficzny „Street Photo –...