Reklama

W regionie nie tylko bociany, strzechy i zieleń. Branża metalowa rośnie w siłę

Data:

- Reklama -

PNTPW_KOM_4Klaster Obróbki Metali, zabiegający o status Kluczowego Klastra Krajowego, w którym działają również suwalskie firmy, ma nowych partnerów strategicznych – są nimi: Euroregion Niemen, Park Naukowo-Technologiczny Polska – Wschód, PWSZ, Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Urząd Miejski.

Do podpisania umów z nowymi partnerami doszło w środę, 12 listopada w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach. Przy okazji spotkania została zaprezentowana historia Klastra Obróbki Metali, dotychczas zrealizowane projekty i sukcesy na polu współpracy, także międzynarodowej. Jak podkreślił Sebastian Rynkiewicz z białostockiego Centrum Obsługi Biznesu, KOM nie jest klastrem prowadzącym działania pozorne. Efekty aktywności firm widać na każdym kroku, m.in. w wynikach badań benchmarkingowych. Dzięki realnym wskaźnikom, potwierdzającym progres, KOM ma możliwość aplikowania do grona Krajowych Klastrów Kluczowych. Związany z tym będzie dalszy rozwój firm z Klastra – plan pozyskania 50-80 milionów euro na rozwój przedsiębiorstw, stworzenia 1000-2000 nowych miejsc pracy, powiększenia efektywności firm do 100 tys. euro na każdą zatrudnioną osobę.

Klaster Obróbki Metali, działający od 2006 r., skupia 95 firm z naszego regionu, województwa warmińsko-mazurskiego i lubelskiego. Jego członkami są między innymi suwalskie przedsiębiorstwa „Salag” i „Malow”. Dotychczasowego działania przyniosły firmom możliwość transferu wiedzy, rozwoju potencjału kadrowego. Aby osiągnąć więcej, potrzeba zaangażowania w sferę kształcenia. Wiedzą o tym szefowie firm z branży metalowej, często napotykający problem braku wykwalifikowanych pracowników. Teoria w tym obszarze nie wystarczy.

Branża metalowo-maszynowa ma wielki potencjał. Mimo że początkowo nie została dostrzeżona w Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego jako branża kluczowa, o którą oparta będzie inteligentna specjalizacja, jej znaczenie zostało zaznaczone nawet przez Komisję Europejską. Uwagę Brukseli zwróciły przychody i rosnący eksport, obejmujący obecnie 6 kontynentów. Przychody firm z KOM wzrosły od 92,2 mln euro w 2010 roku do 163,3 mln euro w 2013 r. Podobnie jak zatrudnienie.

W nowej perspektywie finansowej KOM dzięki współpracy z samorządami, uczelniami i partnerami zagranicznymi będzie mógł sięgać po większe środki. Jak zauważył podczas spotkania Henryk Owsiejew, prezes „Malow” – spory potencjał tkwi także we współpracy między firmami, które zrzeszać się będą w konsorcja. Unia Europejska zamiast ostrej konkurencji zamierza promować współdziałanie. Sebastian Rynkiewicz dodał, że będą to jednak środki trudniejsze do zdobycia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Z regionu: Rail Baltica – coraz bliżej wygodnych podróży z Białegostoku i Łap

Szybkie i bezpieczne podróże pociągiem oraz lepszy dostęp do...

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...