Reklama

Czy to już koniec? Instytucje-zombie, cyborgizacja, antropotechnologia… Edwin Bendyk w Krasnogrudzie (film)

Data:

- Reklama -
Na zdj. Krzysztof Czyżewski i Edwin Bendyk.
Na zdj. Krzysztof Czyżewski i Edwin Bendyk.

O tym, jak w świecie postrzegana jest relacja człowiek – natura mówił 25 stycznia w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie Edwin Bendyk, polski dziennikarz, publicysta, a tego wieczoru gość „Pogranicza”.

Wiele wątków, które pojawiły się podczas spotkania, znalazło się również w książce, którą dziennikarz przywiózł ze sobą. „Jak żyć w świecie, który oszalał” autorstwa Edwina Bendyka, Jacka Santorskiego i Witolda Orłowskiego, to studium zjawisk ostatniego czasu. Znalazło się tam miejsce dla globalnego kryzysu, ACTA-wistów, przemian w Grecji, Hiszpanii i relacji z Majdanu.

Spotkanie w kawiarni „Piosenka o porcelanie” odbyło się w ramach cyklu „Opowieści o współistnieniu”. Prowadził je Krzysztof Czyżewski, zachęcając dziennikarza do głośnych rozważań na temat antropocenu – nowej epoki geologicznej, w której przyszło nam żyć, ale i wpływie człowieka na globalny ekosystem. W trakcie rozmowy pojawiły się również wątki dotyczące XIX-wiecznego filozofa Nikołaja Fiodorowa, prekursora transhumanizmu i wizjonera, który „stworzył” swój własny program kosmiczny, zachęcając Konstantego Ciołkowskiego do dalszych poszukiwań.

Tematem rozmowy było również starcie dwóch ścieżek przyszłości – nurtów apokaliptycznego z prometejskim. Edwin Bendyk mówił o końcu zinstytucjonalizowanego systemu, porównując go do zombie, o narodzinach „usieciowionych” indywidualistów, cyborgizacji społeczeństwa, ale również o tym, że humanistyczne wychowanie coraz bardziej traci na znaczeniu. Czy potrzebny jest zatem projekt nowego społeczeństwa?

W lutym gościem kawiarni „Piosenka o porcelanie” będzie Olga Tokarczuk, autorka m.in. wydanej niedawno powieści „Księgi Jakubowe”.

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Nagroda im. Leonidasa Donskisa dla Krzysztofa Czyżewskiego

W niedzielę, 10 marca polski poeta, działacz społeczny oraz...

W Sejnach Gala Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” 

Rzecz nie w ich spektakularnych przedsięwzięciach, choć zdarzają się...

Spotkanie w Krasnogrudzie z Ryszardem Krynickim: Wspomnienia poety i czytanie wierszy

W polskim krajobrazie literackim Ryszard Krynicki wyznaczył trwałe piętno...

Ukraińcy w Krasnogrudzie: Tu łapią oddech, zaczynają tworzyć na nowo

Miejsce oddalone od dużych ośrodków, położone tuż przy granicy...