Reklama

Dziś ważne dane z USA

Data:

- Reklama -
Ilustr. www.freedigitalphotos.net
Ilustr. www.freedigitalphotos.net

W czwartek rynki były w dalszym ciągu pod wypływem retoryki FOMC, który choć podkreślił pozytywne zmiany, jakie zaszły w ostatnim czasie w amerykańskiej gospodarce, to nieco zawiódł inwestorów tym, że nie zasugerował wystarczająco wyraźnie, iż termin pierwszej podwyżki stóp procentowych nieco się oddalił.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Niezdecydowaniu inwestorów sprzyjały wczoraj też dane z USA. Z jednej strony, przyrost liczby bezrobotnych w zeszłym tygodniu był niższy niż 300 tys. (po raz pierwszy od początku stycznia) i jednocześnie najniższy od kwietnia 2000. Z drugiej strony, niezakończona sprzedaż nowych domów był w grudniu dużo słabsza, niż się spodziewano – miesięczny spadek największy od grudnia 2013. Wstępne dane inflacyjne z Niemiec pokazały głębszy spadek niż oczekiwano, głównie w wyniku spadku cen energii. To sugeruje, że dzisiejszy wstępny odczyt stopy inflacji dla strefy euro może pokazać pogłębienie spadku cen konsumentów wobec -0,2% r/r odnotowanych w grudniu.

Indeksy giełdowe w Europ i USA zanotowały spadki, ale za to całkiem wyraźnie umocniły się waluty regionu CEE. Na otwarciu dzisiejszej sesji nieco słabszy odczyt o sprzedaży detalicznej z Niemiec. W grudniu sprzedaż wzrosła o 0,2% m/m, po wzroście o 0,9% m/m (dane po korekcie) w poprzednim miesiącu.

Kurs EURUSD odbił wczoraj do 1,134 z ok 1,128, wyraźny ruch w górę odnotowano także w przypadku EURCHF (do 1,045 z 1,025). Dolar nie skorzystał wczoraj z niezłych danych z rynku pracy USA, ale impuls wzrostowy EURUSD nie przyspieszył też istotnie po odczycie z rynku nieruchomości. W nocy kurs nie uległ dużym zmianom – dziś rano jest blisko 1,132. Koniec tygodnia nie musi oznaczać mniejszych zmian – dziś poznamy wstępną inflację w strefie euro za styczeń, a po południu ważne dane z USA, w tym pierwszy szacunek PKB za IV kw. Sądzimy, że po zeszłotygodniowej decyzji EBC, istotniejsze będą odczyty z USA, bowiem publikacja wstępnej inflacji w Eurolandzie nie zmieni raczej perspektyw dla polityki pieniężnej strefy euro. Na dziś ważne poziomy dla EURUSD to 1,122 i 1,142.

Kursy EURPLN i USDPLN zanotowały wczoraj dość wyraźne spadki – pierwszy obniżył się do 4,215 z ponad 4,24, a drugi do 3,72 z ok. 3,76. Złoty zyskał również w relacji do szwajcarskiej waluty, co było wynikiem wzrostu EURCHF. Kurs CHFPLN obniżył się do 4,03 z 4,11. To oznacza, że od momentu nieoczekiwanej decyzji banku centralnego Szwajcarii (15.01) złoty zyskał już ok. 3,5% wobec franka. Zauważalne umocnienie odnotował wczoraj też forint – EURHUF spadł do 310,5 z ponad 312. W nocy złoty w dalszym ciągu zyskiwał do euro i przejściowo osiągnął nawet prawie 4,20. Dzisiaj rano kurs jest nieco powyżej tego poziomu. Krajowa waluta nadal jest pod pozytywnym wpływem ostatniej decyzji EBC i jednocześnie jest odporna na istotne pogorszenie nastrojów na wschodzie Europy (USDRUB wzrósł od początku tygodnia o prawie 9% w wyniku m.in. zaostrzenia konfliktu Rosji z Ukrainą). 4,20 to teraz ważne wsparcie dla EURPLN.

Na krajowym rynku stopy procentowej nie zaszły wczoraj duże zmiany, chociaż w trakcie dnia IRS oraz rentowności obligacji notowały dalsze wyraźne spadki (10-latka osiągnęła chwilowo ok. 1,96%). Na koniec dnia nastąpiła jednak korekta tych zmian. W efekcie nachylenie krzywych pozostało względnie stabilne, spread 2-10L wynosi 47 pb dla obligacji oraz 26 pb dla IRS. Stawki WIBOR dla 1 i 9 miesięcy spadły o 1 pb. Dziś w centrum uwagi, obok publikowanych danych makro z Europy i USA, znajdą się również informacje o planowanej podaży SPW na luty. W planie emisji na I kw. 2015 resort finansów zaplanowała 2 aukcje standardowe (5 i 12 lutego). Poziom realizacji potrzeb pożyczkowych brutto (ok. 40% planu po styczniu) daje resortowi finansów dużą elastyczność co do oferowanych obligacji, jak i wartości samej oferty (po styczniu wartość sprzedaży stanowiła prawie 40% maksymalnego poziomu oferty założonego na I kw. 2015 na wysokości 30 mld zł). Podobnie jak na poprzednich aukcjach spodziewamy się zróżnicowanej oferty, w której znajdą się zarówno stałym, jak i o zmiennym oprocentowaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Stagnacji w gospodarce na Suwalszczyźnie zostanie poświęcona sesja nadzwyczajna

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk wystąpił w środę, 31 maja...

Studia blisko Ciebie! PUZ w Suwałkach rozpoczyna rekrutację

Na absolwentów szkół średnich i wszystkich, którzy chcą zacząć...

Podlaskie Diamenty Forbesa. Code&Pepper ponownie z najwyższym wynikiem

Na liście Diamentów Forbesa w edycji 2022 znalazło się...