Reklama

Pies i człowiek, czyli zwierzęta w twórczości Wierusza-Kowalskiego

Data:

- Reklama -

pies_muzeum_2W niedzielę, 29 marca w Muzeum Okręgowym w Suwałkach odbyło się kolejne spotkanie w ramach Roku Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Opowieściom o psach, koniach i wilkach towarzyszyła akcja promująca adopcję zwierząt. W sali dawnej Resursy o swoją sprawę „zabiegały” czworonogi, które już znalazły dom.

W Roku Wierusza-Kowalskiego w Suwałkach odbywają się wystawy, spotkania autorskie i warsztaty dla dzieci i opiekunów. – Tym razem myślą przewodnią obchodów było spotkanie poświęcone zwierzętom w twórczości, połączone z prezentacją działalności Fundacji „Zwierzęta Niczyje”, wspierającej schroniska koło Sejn i Augustowa – tłumaczy Eliza Ptaszyńska, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Organizatorka spotkania rozmowę o zwierzętach połączyła z licytacją „fantów” na rzecz zwierząt znajdujących się w Cyganowie i Sonieczkowie, a także zaproszeniem uczestników spotkania do pomocy schroniskom, chociażby w wymiarze cotygodniowych spacerów z podopiecznymi tych placówek. – Licytacja była bardzo żywa, emocjonująca i owocna – zebraliśmy 1 tys. złotych. Licytowane były plakaty filmowe z autografami, limitowana publikacja dotycząca Andrzeja Wajdy, filmy, książki muzealne, XIX-wieczny drzeworyt – dodaje kustosz. Spotkanie zakończyło wspólne rozwiązywanie zagadki i zabawa w przysłowia.

pies_muzeum_1W twórczości urodzonego w Suwałkach malarza najczęściej pojawiały się konie, psy i wilki. Były to zwierzęta, które Wierusza-Kowalskiego otaczały w Mikorzynie. – Wiemy, że miał parę wilków, był miłośnikiem koni, a w którymś momencie życia – już na początku XX wieku, gdy był dojrzałym mężczyzną, kupił drogiego, wyścigowego konia, co wywołało konsternację wśród członków rodziny. Pieniądze były przecież potrzebne na remont i rozwój gospodarstwa w Mikorzynie – wspomina Eliza Ptaszyńska.

Z biegiem lat na obrazach malarza, zamiast kundelków, pojawiają się coraz częściej psy rasowe, wyżły, kojarzące się polowaniami, którym oddawał się z przyjemnością Wierusz-Kowalski.

Marcowe spotkanie ze sztuką i naturą nie będzie ostatnim o tej tematyce. Kolejna okazja ku lepszemu poznaniu świata zwierząt nadarzy się w czasie wakacji. Z kolei następne spotkania w ramach Roku Wierusza-Kowalskiego odbędą się w kwietniu: 17 kwietnia zaplanowano wernisaż największej w tym roku wystawy – „Egzotyczna Europa”, 18 kwietnia suwalczanie będą mogli wziąć udział w Dniu Wolnej Sztuki, a 19 kwietnia – w kolejnych warsztatach dla dzieci i opiekunów. 22 kwietnia to dzień kolejnego spotkania autorskiego. Gościem cyklu „Salon Myśli od Książek Zależnych” będzie prof. Witold Molik – XIX wiek. Czas przeobrażeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Jerzy Brzozowski w Radzie ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej

W środę, 13 marca w siedzibie Muzeum Historii Polski...

Wyprawy z Etnoekipą: Odkrywanie kultury ludowej w zabawny i nowoczesny sposób

- W ostatnich kilkunastu latach zrozumienie kultury ludowej uległo...

W tym tygodniu niemało wrażeń

W nadchodzącym tygodniu w Suwałkach i innych miejscowościach subregionu...

Rok Alfreda Wierusz-Kowalskiego: Na pierwszej wystawie archiwalia

W Suwałkach świętujemy właśnie obchody Roku Alfreda Wierusz-Kowalskiego. To...