Reklama

Zabawa z dzieckiem w teatr – scenariusz teatralny w cyklu „Bączek książkowy”

Data:

- Reklama -

Seria książek o przygodach Pettsona i jego kota Findusa, autorstwa szwedzkiego ilustratora i pisarza Svena Nordqvista, może zainspirować domowników do tworzenia scenariuszy teatralnych, reżyserowania wspólnie z dzieckiem przedstawień, opracowywania scenografii, planowania i organizacji przestrzeni scenicznej i widowni, nauki na pamięć lub czytania tekstów, odgrywania ról…

Autor: ADA

Scenariusz na podstawie książki „Findus się wyprowadza”

dom_ksiazki
Patronem cyklu „Bączek książkowy” jest „Dom Książki” Sp. z o.o. Księgarnia nr 28, Pl. Piłsudskiego 1, 16-400 Suwałki, 87 566 24 59.

Opowiadanie „Findus się wyprowadza” Sven Nordqvist napisał w 1990 roku dla potrzeb teatru. Stefan Moberg zaadaptował je i wyreżyserował pierwsze przedstawienie, które zostało wystawione na deskach sztokholmskiego Teater Resenär. Książka o tym samym tytule powstała z kolei na podstawie scenariusza teatralnego.

Organizacja przestrzeni scenicznej według uznania domowników (dom, altanka, podwórko na wsi, okienko teatralne, teatr za kurtynką…). Ilustracje z książki będą doskonałą podpowiedzią do zgromadzenia odpowiednich rekwizytów teatralnych, wykonania kostiumów…

Przed spektaklem przygotujmy duży afisz teatralny, zaprośmy babcię, dziadka, rodzeństwo, zaprzyjaźnioną rodzinę z dziećmi. Nie uczmy się dialogów na pamięć. Dobra znajomość treści książki pozwoli na spontaniczne wypowiedzi.

Scenariusz poniżej:

Książka zauważona

Pettson_Findus_Matylda_0004Seria książek o przygodach staruszka Pettsona i jego kota Findusa

Wiek: młodsze dzieci
Tekst i ilustracje: Sven Nordqvist
Wydawca: Media Rodzina, Poznań

Mądre, optymistyczne teksty do wspólnego czytania domowników z dziećmi. Przepiękne, bogate w szczegóły ilustracje pozwalają na budowanie dłuższych wypowiedzi, wzbogacanie słownika dziecka, wzmacnianie narządów mowy, ćwiczenia koncentracji wzrokowo-słuchowej, organizacji domowych teatrzyków.

Pettson_Findus_Matylda_0005W serii: Tort urodzinowy, Rwetes w ogrodzie, Pettson na biwaku, Polowanie na lisa, Minuta koguta, Biedny Pettson, Goście na Boże Narodzenie, Niezwykły Święty mikołaj, Kiedy mały Findus się zgubił, Rok z Findusem, Findus się wyprowadza.

Kiedy mały Findus się zgubił

Tekst i ilustracje: Sven Nordqvist

Przekład: Barbara Hołderna

Staruszek Pettson mieszkał w starym domu na wsi i niczego mu nie brakowało. A jednak czasem odczuwał smutek i samotność. Aż pewnego dnia zjawił się w jego domu mały kotek Findus i życie starego Pettsona całkiem się odmieniło. Cichy dotąd i pusty dom wypełnił się gwarem i bieganiną. I oto pewnego dnia mały Findus się zgubił…

Pettson_Findus_Matylda_0001
Pettson na biwaku – ilustr.

Rwetes w ogrodzie

To był piękny wiosenny poranek. Ptaki śpiewały na każdym krzewie, listki i źdźbła trawy rosły sobie, a małe stworzonka fruwały i pełzały, wykonując wszędzie swoją pracę. Findus biegał wokoło, strasząc chrząszcze. Staruszek Pettson stał w warzywniku i wpatrywał się w grudkę ziemi, którą trzymał w ręce. – Już czas – powiedział. – Dzisiaj możemy zasiać warzywa i posadzić ziemniaki.

Po lekturze tej książki proponuję zabawę w ogrodników – wysiew nasion do skrzynek na balkonie, na tarasie, na klomby lub sadzenie kwiatów. Można przygotować rabatkę kwiatową dla Mamy z okazji Jej święta.

Sponsorem artykułu „Zabawa z dzieckiem w teatr – scenariusz teatralny” w cyklu „Bączek książkowy” jest Kancelaria Podatkowa Tylenda, ul. Bydgoska 46, 16-400 Suwałki, tel. 87 563 15 19, kom. 517 281 339, 509 160 950.
Sponsorem artykułu „Zabawa z dzieckiem w teatr – scenariusz teatralny”
w cyklu „Bączek książkowy” jest
Kancelaria Podatkowa Tylenda, ul. Bydgoska 46, 16-400 Suwałki, tel. 87 563 15 19, kom. 517 281 339, 509 160 950.

Podczas obserwacji przyrodniczych można wykorzystać opowiadanie Joanny Wasilewskiej pt. „Ziarenko” (w formie miniteatrzyku z rekwizytami). Było sobie ziarenko. Ziarenko było maleńkie i słabe. Bało się, że zjedzą je ptaki albo polna myszka. Ale zaopiekował się nim ogrodnik. Ogrodnik był duży i silny Chodził po ogrodzie z łopatą i kopał ziemię. Włożył ziarenko do świeżo przekopanej ziemi. A tam pod ziemią było ciemno, ciepło i cicho. – Teraz sobie pośpię – pomyślało ziarenko. Leżało spokojnie przez jakiś czas, aż nagle poczuło, że wokół zrobiło się mokro. To pewnie ten ogrodnik podlał ziemię! I rozzłościło się okropnie. Ze złości zaczęło się nadymać i pęcznieć, tak mocno aż pękło. Ale nic złego się nie stało. W miejscu pęknięcia pojawił się mały, biały kiełek. Małe ziarenko zaczęło szybko rosnąć. Ogrodnik podlewał je, słońce ogrzewało promykami i w niedługim czasie zmieniło się w piękny, kolorowy kwiat.

Wróćmy jednak do przygód Pettsona i Findusa.

Rok z Findusem

Autorzy: Eva-Lena Larsson i Kennert Danielsson
Ilustracje: Sven Nordqvist

Tłumaczyła ze szwedzkiego: Magdalena Landowska
Wydawca: Media Rodzina, Poznań

Findus zaprasza do wspólnej zabawy wszystkich ciekawskich – dzieci i dorosłych – i pokazuje, jak można zrobić coś z niczego. Tematyka każdego miesiąca jest interesująca i tak w kwietniu poznamy kijanki i inne wodne zwierzątka, w maju – uprawiamy przyprawy i pachnące rośliny. W dziesięciolitrowej donicy można stworzyć miniaturowy ogródek ziołowy (np. jako prezent dla Mamy). W innej doniczce można posiać lawendę, nasturcję, nagietki. Są też wyzwania konstruktorskie – w październiku Findus zaprasza do eksperymentów z pogodą i wiatrem. Budujemy deszczomierz, wilgotnościomierz, rękaw wiatrowy.

Recenzja serii  książek Findusem i Pettsonem: Dom Książki w Suwałkach (Maria Kłos)

Okładka książki "Rok z FIndusem".
Okładka książki „Rok z FIndusem”.

Stary Pettson i Findus

Nie od razu przekonałam się do „Findusowej” serii Svena Nordqvista. Oczywiście słyszałam pochlebne opinie, ale traktowałam ją bez większego przekonania. Wyglądała jak wiele innych książek dla dzieci – kolorowa, wyrazista. Pewnego dnia potrzebowałam prezentu dla 4­-latka i zdecydowałam się na jedną z nich.

Niezwykłe ilustracje oczarowały mnie od pierwszych stron. Są sugestywne, pełne zaskakujących szczegółów. Niektórych niuansów nie można dostrzec podczas pierwszej lektury.

Zaczynamy czytać i jest jeszcze ciekawiej! Bohaterami są: staruszek Pettson, mieszkający na skraju wsi, w małym, czerwonym domku i kot Findus. Pozornie wydawać by się mogło, że ich codzienność jest monotonna i smutna. Prawdopodobnie by tak było, gdyby nie Findus. Findus jak to kot jest niesforny, nieposłuszny, a czasem nawet złośliwy. Ale zdarza mu się również być pomocnym i zabawnym. Używa podstępu, żeby wywabić przygnębionego pana z domu i poprawić mu nastrój. Organizuje wędkowanie albo biwakowanie w wysokich górach (właściwie na górce za szopą na narzędzia, ale od czego jest wyobraźnia). To wyjątkowa para, która wzajemnie się potrzebuje. Oprócz nich jest stadko kur oraz wszędobylskie mukle (co to jest,dowiesz się czytając).

W każdej z książek z tej serii znajdziemy mnóstwo przygód i niespodzianek, to książki, w których wszystkie problemy znajdują rozwiązanie. Książkę wymyślił, napisał i zilustrował Sven Nordqvist – szwedzki architekt. Właśnie ukazał się nowy tytuł „Rok z Findusem”.

Pettson_Findus_Matylda_0003

Matylda wyjeżdża

Autor: Justyna Zbroja
Ilustracje: Katarzyna Petersen
Wydawca: Oficyna Wydawnicza „Stopka”, 2015
Publikację dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wydano pod patronatem: Instytutu Książki Poland, Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Instytutu Spraw Publicznych, Polskiego Forum Migracyjnego, Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, Mama, Qlturka.pl.

Pettson_Findus_Matylda_0010Twarda, lakierowana okładka, piękne ilustracje, tekst do samodzielnego czytania przez dziecko (duży druk). Bohaterką książki jest 6-letnia Matylda, która wraz z rodzicami przenosi się za granicę. Książka zawiera opis świata – rzeczywistości postrzeganych oczami małego dziecka, jest tam opis zabaw dziewczynki, jej odczuć, myśli i tęsknot. Książka smutna, refleksyjna, o zupełnie innym zabarwieniu i podejściu do zagadnień wychowawczych niż w serii o przygodach Pettsona i kota Findusa.

Matylda słyszy od Taty, że rodzina po przeprowadzce „zamieszka w raju”, gdzie „świat nie będzie przewrócony do góry nogami, że człowiek dużo pracuje, a mało zarabia”. Do raju – jak dowiadujemy się z kart książki – odwiedziny innych członków rodziny możliwe są dopiero po latach. Babcia, bo o niej mowa, podczas wizyty dowiaduje się, że przebywający za granicą najbliżsi nie przejmują się losem kraju, nie myślą o tym, co się w nim dzieje, pochłonięci codziennością „nowej ojczyzny”. Książka ma przygotować dziecko do wyjazdu za granicę, promuje zaś otwarcie ucieczkę z Polski – w dodatku za publiczne pieniądze.

Głos książki

Nowość w serii: „Rok z Findusem” Svena Nordqvista. Czyta: Marcin Tylenda.

 

1 KOMENTARZ

  1. Dziękuję za ten wpis. Bardzo fajny i inspirujący. Znowu czekają mnie zakupy książkowe 😉
    Pozdrawiam
    Justyna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wygraj książki wydawnictwa Egmont w cyklu „Bączek książkowy”

Wydawnictwo Egmont, wyróżnione m.in.: Nagrodą Magazynu Literackiego Książki –...

Dziecięce myślenie i postrzeganie świata w „Bączku książkowym”

… A ja w tym czasie – obwieściła Zosia...

Książki z dzieciństwa w cyklu „Bączek książkowy”

Lektura książki „Co czytali sobie, kiedy byli mali?” podsuwa...

Uśmiech dziecka w cyklu „Bączek książkowy”

Dlaczego niektórzy z nas potrafią przejść przez najtrudniejsze sytuację...