Reklama

„Włócznie Jaćwingów” rozdane

Data:

- Reklama -

Sześć statuetek „Włóczni Jaćwingów” za ubiegły rok otrzymali podczas gali w Suwalskim Ośrodku Kultury: Adam Ołów, właściciel firmy „Cymes”; Wojciech Kowalewski, prezes Stowarzyszenia „Akademia 2012”, organizatorzy „Orszaku Trzech Króli”; instruktorka teatralna Grażyna Filipowicz – Karp; Suwalski Klub Sportowy „Wigry” oraz członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki”.

Zmiana formuły przyznawania „Włóczni Jaćwingów” miała odświeżyć ideę konkursu. Czy tak się faktycznie stało? Na razie pewne jest, że na laureatów nagrody trzeba było poczekać znacznie dłużej niż dotychczas. Wcześniej, przez wiele lat „Włócznie” wręczane były podczas lutowej gali, której towarzyszył bal charytatywny. W tym roku, po raz pierwszy uroczystość wręczenia nagród została przeniesiona na inny termin. Statuetki zostały wręczone laureatom konkursu w czasie obchodów święta miasta, czyli Dni Suwałk – Jarmarku Kamedulskiego. Gala odbyła się w Suwalskim Ośrodku Kultury w piątek, 7 sierpnia.

Nagrodzeni zostali:

Adam Ołów, przedsiębiorca, menedżer i filantrop, właściciel firmy PPH „Cymes” w Suwałkach. Stworzył w 1991 r. prężnie rozwijającą się, dynamiczną i dającą nowe miejsca pracy firmę. Produkuje i sprzedaje pieczywo, wyroby cukiernicze i ciastkarskie. W roku 1997 po rozbudowie zakładu do powierzchni 2000 m2 rozszerzył produkcję o wyroby cukiernicze. W roku 2000 otworzył kolejny zakład w Kętrzynie, który przeniósł w 2009 r. do nowego budynku w Olsztynie o powierzchni 1500 m². W roku 2008 uruchomił oddział piekarni w Białymstoku.

Produkty jego firmy cieszą się dużym powodzeniem wśród klientów. Na ich bogaty asortyment składa się około 30 rodzajów pieczywa i 150 wyrobów cukierniczych i ciastkarskich, docierających do około 1000 podmiotów gospodarczych w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim. W swojej firmie zatrudnia ok. 250 osób.

Od lat z sukcesem prowadzi działalność nie tylko biznesową, ale również angażuje się we wsparcie akcji charytatywnych, przedsięwzięć sportowych i kulturalnych w Suwałkach. Jego wieloletnia działalność była wielokrotnie nagradzana. Został między innymi wyróżniony nagrodami.: Suwalczanina roku 2010, Prezydenta Miasta Suwałk, biskupa ełckiego Jerzego Mazura. Jest kawalerem Srebrnego Krzyża Zasługi za działalność na rzecz społeczności lokalnej.

KowalewskiWojciech Kowalewski, prezes Stowarzyszenia na Recz Promocji Sportu i Rekreacji „Akademia 2012” w Suwałkach. Uczestnik Euro 2008 w Austrii i Szwajcarii, 11-krotny reprezentant Polski, były bramkarz takich klubów jak: Spartak Moskwa, Szachtar Donieck, Iraklis Saloniki czy Legia Warszawa.

Karierę sportową rozpoczął w Suwałkach, w miejscowym klubie SKS „Wigry”. Pomysłodawca i organizator imprez sportowych wpływających na tworzenie więzi społecznych i promowanie bezpiecznego i aktywnego spędzania czasu wolnego przez dzieci i młodzież. Koordynator i organizator szkółki piłkarskiej „Akademia 2012” oraz pikników rodzinnych. Przekazuje młodemu pokoleniu bogatą wiedzę praktyczną o piłce nożnej, zdobytą w czasie długiej kariery sportowej.

Orszak_2014_0014Organizatorzy „Orszaku Trzech Króli”, w których imieniu nagrodę odebrał Ks. Prałat Jarema Sykulski. Wydarzenie to od trzech lat gromadzi w dniu 6 stycznia w Święto Trzech Króli, na paradzie ulicznej tłumy suwalczan. Promuje tradycje jasełkowe i przyczynia się do rodzinnego przeżywania okresu Świąt Bożego Narodzenia w przestrzeni publicznej naszego miasta. Sprzyja integracji społecznej mieszkańców oraz wyzwala entuzjazm wśród wszystkich pokoleń suwalczan.

Koordynatorem, inicjatorem i współtwórcą imprezy jest Ks. Prałat Jarema Sykulski, Moderator Miasta Suwałki, inicjator i kustosz utworzenia sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Jego Apostołów w Suwałkach Od wielu lat działający na rzecz doskonalenia wydarzeń kulturowych w mieście.

Nagroda festiwalu "Wigraszek".
Nagroda festiwalu „Wigraszek”.

Grażyna Filipowicz – Karp, instruktorka teatralna w Suwalskim Ośrodku Kultury. Założycielka grupy teatralnej „Lustro”. Od czternastu lat z powodzeniem realizuje Międzynarodowy Festiwal Dzieci i Młodzieży „Wigraszek” oraz od jedenastu Ogólnopolskie Spotkania z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza”. Oba festiwale cieszą się ogromnym powodzeniem wśród amatorskich grup teatralnych z Polski i Europy oraz uznaniem znawców teatru, reżyserów i aktorów zawodowych grup teatralnych biorących udział w obu wydarzeniach. Zarówno „Wigraszek”, jak i zmagania „O Złotą Podkowę Pegaza” w znaczący sposób popularyzują amatorski ruch teatralny oraz promują nasze miasto.

Jest też inicjatorką cyklu „Spotkań Teatralnych Za Kurtynką”, który gromadzi bardzo liczną widownię i cieszy się ogromnym powodzeniem wśród najmłodszych odbiorców i jest bardzo dobrze oceniany przez suwalskich nauczycieli. Pomysłodawczyni i realizatorka cieszących się powodzeniem wśród dzieci i rodziców Niedzielnych Poranków Teatralnych prezentowanych latem na scenie plenerowej w muszli w parku Konstytucji 3 Maja.

W swojej codziennej pracy sprawdza się zarówno jako edukatorka jak i utalentowana i aktywna animatorka. Powierzone zadania wykonuje z charyzmą oraz pasją zawodową. Z zaangażowaniem włączyła się w realizację programu SPEAK, koordynując warsztaty teatralne, których efektem była między innymi etiuda plenerowa „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, prezentowana 23 maja ubiegłego roku podczas imprezy „Urodziny u Marii. Suwalczanie czytają dzieciom”.

Od lewej: Adamek i Stefanczyk; Wigry - Wisla P.; 06.IV.2015Suwalski Klub Sportowy „Wigry”Najstarszy klub sportowy w mieście, założony w 1947 roku. Po raz pierwszy w swojej ponad 68-letniej historii awansował do I ligi piłki nożnej mężczyzn, zajmując pierwsze miejsce w II lidze grupy wschodniej w sezonie 2013/2014. Na koniec ostatniego sezonu rozgrywkowego, w I lidze, klub uplasował się na 9 miejscu i był najlepszy ze wszystkich czterech beniaminków. W raporcie Polskiego Związku Piłki Nożnej dotyczącego „Organizacji i bezpieczeństwa meczów piłki nożnej” w sezonie 2013/2014 oraz 2014/2015 uzyskał bardzo wysokie lokaty. Wielu wychowanków klubu kontynuuje z sukcesami karierę sportową. Prowadzi politykę szkoleniową dzieci i młodzieży opartą na nowatorskich doświadczeniach najlepszych europejskich klubów, współpracuje między innymi z Coerver Coaching Polska.

Fot. Wojciech Otłowski - rekonstrukcja nalotu na Suwałki.
Fot. Wojciech Otłowski – rekonstrukcja nalotu na Suwałki.

Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki” – początki działalności członków GRH sięgają 2010 roku. W ciągu pięciu lat zorganizowali blisko 50 inscenizacji historycznych, gier miejskich, zajęć edukacyjnych, questów, rajdów konnych i pokazów. Działalność przez nich prowadzona służy upowszechnianiu wiedzy historycznej, tradycji wojskowych Suwałk i Suwalszczyzny.

Promują postawy patriotyczne wśród mieszkańców miasta i regionu. Poprzez nowatorski i profesjonalny charakter ich inscenizacji, wzrasta aktywność mieszkańców Suwałk w wydarzeniach kulturalnych i obchodach rocznicowych.

Zdjęcia z gali wręczenia „Włóczni Jaćwingów” niebawem na naszej stronie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Włócznia Jaćwingów: Znamy laureatów – w tym gronie m.in. Mirka Krymska z SOK-u i Bank Spółdzielczy

Prestiżowe nagrody Włócznia Jaćwingów na przestrzeni lat zostały wręczone...

Włócznia Jaćwingów – rozpoczął się nabór wniosków

Miłośnicy kultury, przedsiębiorcy, działacze społeczni oraz wszyscy Ci, którzy...

Znamy laureatów Włóczni Jaćwingów

W sobotę, 18 lutego poznaliśmy kolejnych laureatów Nagrody Prezydenta...

Włócznia Jaćwingów: Wnioski do końca roku

Do końca grudnia można składać wnioski o nagrodę Prezydent...