Żeglarskie złoto

Ogromnym sukcesem żeglarzy UKŻ Grot OSiR Suwałki zakończyły się regaty XXI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w żeglarstwie, które odbyły się w Pucku w dniach 19-23 sierpnia 2015 r. Suwalscy żeglarze w klasie Cadet przywieźli dwa medale: złoty i brązowy.

Źródło: Marcin Hościłowicz, UKŹ Grot OSiR Suwałki

Złoty medal zdobyła załoga w składzie: Eryk Martynko i Piotr Topolski. Brąz wywalczyły zaś: Julia Hościłowicz i Amelia Piasecka. Czwarte miejsce uzyskały: Ola Chmielewska i Michalina Hościłowicz. Na 12. miejscu zakończyli regaty: Mateusz Topolski z Julią Kundzicz.

Eryk Martynko i Piotr Topolski.

Załoga chłopców już od pierwszych startów okazała się bezkonkurencyjna, wygrywając poszczególne wyścigi i już po dwóch dniach regat apetyty zawodników na złoty medal znacznie wzrosły. Eryk i Piotr prowadzili w klasyfikacji generalnej od pierwszego dnia i nie oddali zwycięstwa aż do ostatniego wyścigu. Olbrzymie doświadczenie i rewelacyjna forma załogi były rezultatem ciężkich treningów i udziału chłopców w Mistrzostwach Świata w klasie Cadet na jeziorze Garda we Włoszech.

Julia Hościłowicz i Amelia Piasecka,

Natomiast Julia i Amelia zapewniły kibicom prawdziwy horror z happy endem. Rozpoczęły zawody wyśmienicie, wygrywając pierwszy wyścig, niestety po dwóch dniach spadły na 6. pozycję, tracąc do pozycji medalowej 6 punktów. Zawodniczki wykazały się jednak wolą walki i pełnym profesjonalizmem sportowym i po brawurowych wyścigach odrobiły straty i spokojnie wywalczyły 3. miejsce w klasie Cadet, w kategorii dziewcząt w Polsce.

Tuż za nimi uplasowała się druga załoga żeńska UKŻ Grot: Ola Chmielewska i Michalina Hościłowicz. Walczyły do końca z koleżankami z klubu i w klasyfikacji końcowej uplasowały się tuż za podium.

Mateusz Topolski i Julia Kundzicz zakończyli regaty na 12. miejscu, co również można uznać za dobry wynik, biorąc po uwagę fakt, że załoga mieszana startowała w kategorii chłopców i Julia musiała sprostać ostrej rywalizacji w wymagających morskich warunkach żeglarskich.

Zawodnicy trenowali pod opieką trenera UKŻ Grot OSiR Suwałki, Piotra Szyca.