Reklama

„L’amour est un oiseau rebelle” – opera „Carmen” na scenie białostockiej OiFP

Data:

- Reklama -

Premiera jednej z najsłynniejszych oper – „Carmen” już za kilka dni. W piątek, 25 września w Operze i Filharmonii Podlaskiej dzieło Georges’a Bizeta odżyje po 140 latach od premiery.

Na podst. informacji prasowej.

W głównych rolach wystąpią: Agnieszka Rehlis oraz Joanna Krasuska-Motulewicz (Carmen), a partnerować im będą Rafał Bartmiński i David Beucher (Don Jose) oraz Dariusz Machej i Adam Woźniak (Escamillo).

Carmen_proby_Heller_0009Publiczność nie od razu pokochała historię nieszczęśliwej miłości sierżanta dragonów do wolnej jak ptak Cyganki. Premiera opery Bizeta była właściwie rozczarowaniem. W 1875 roku ludzie czuli się zgorszeni seksualnymi podtekstami w „Carmen” i zachowaniem hiszpańskich robotnic, które paliły papierosy. O dziwo, wystarczyło kilka miesięcy, by zmienili zdanie. Melodie wpadały w ucho. Historia ujmowała za serce i wywoływała łzy. Być może początkowe niepowodzenie opery spowodowane było również miejscem premiery – „Carmen” zaprezentowana została nie na deskach Wielkiej Opery w Paryżu, lecz w Operze Komicznej, w której tragiczne zakończenie „Carmen” było szokiem dla publiczności lubującej się w komicznych historyjkach.

„Carmen” w wersji białostockiej również ma szansę zaskoczyć publiczność. – Ja z moją przekorą pomyślałam, że chcę inaczej i że ja jako widz potrzebuję inaczej; że chcę zbliżyć się do tych namiętności, które są dla nas, ludzi, zawsze te same – czy dwieście lat temu, czy sto lat temu, czy za sto lat – tak o białostockiej inscenizacji „Carmen” mówi reżyser spektaklu, Beata Redo-Dobber.

Na zdj. Maciej Tomasiewicz (fot. M. Heller).
Na zdj. Maciej Tomasiewicz (fot. M. Heller).

Do przygotowań do „Carmen” włączył się także Maciej Tomasiewicz – dyrygent, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, który w sezonie 2015/2016 będzie współpracował z OiFP w ramach programu „Dyrygent – rezydent”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Maciej Tomasiewicz jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach. Studiował kompozycję i teorię muzyki (studia I stopnia) oraz dyrygenturę symfoniczno-operową (studia I i II stopnia, dyplom z wyróżnieniem) w klasie dra hab. S. Bywalca, pod którego opieką kształci się także na studiach doktoranckich.

Spektakl „Carmen” wykonywany jest w języku francuskim z polskimi napisami. Czas trwania 3 godz. 15 min. w tym 2 przerwy 25 min. Więcej informacji na temat opery CARMEN na stronie OPERY I FILHARMONII PODLASKIEJ W BIAŁYMSTOKU.

Dzięki uprzejmości Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku czytelnicy portalu „Niebywałe Suwałki” mogą wygrać 2 podwójne zaproszenia na spektakl operowy CARMEN w dniu 24 PAŹDZIERNIKA 2015 roku (sobota). Aby otrzymać zaproszenia, wystarczy prawidłowo odpowiedzieć na pytanie: Jak nazywała się śpiewaczka, odtwórczyni roli Carmen, która podczas 33. spektaklu operowego zemdlała po zejściu ze sceny? Jak się później okazało, tego samego dnia zmarł Georges Bizet. Odpowiedzi prosimy przesyłać do nas mailem (wraz ze swoim imieniem i nazwiskiem): redakcja@niebywalesuwalki.pl.

KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY! DZIĘKUJEMY ZA WZIĘCIE UDZIAŁU.

Fot. Michał Heller, OiFP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

„Sideways Rain” w choreografii Guilherme’a Botelho w białostockiej OiFP

Międzynarodowy Dzień Tańca, który w tym roku przypada 29...

Koncert premierowy płyty „Longing For Home” zespołu Starsabout

Halfway Festival 2018 już w czerwcu, ale zanim usiądziemy...

Szostakowicz i Wajnberg w wykonaniu Trio Lontano w OiFP

Pierwszy kwietniowy koncert przy Podleśnej przyniesie nam wyjątkowe wzruszenia,...

Fair Play Crew w tanecznym programie kabaretowym „Seriously Funny” w OiFP

Z tanecznym programem kabaretowym dla publiczności w każdym wieku...