W cyklu „Przedpremierowo” – „The Walk. Sięgając chmur”

1
471
Kadr z filmu "The Walk", materiały promocyjne.

Twórca „Powrotu do przyszłości” i „Forresta Gumpa”, przedstawia historię francuskiego artysty-linoskoczka Philippe Petita, który w 1974 r. w spektakularny sposób, bo bez jakichkolwiek zabezpieczeń, przeszedł po linie między wieżami World Trade Center.

Z Arturem Cichmińskim o nowym filmie Roberta Zemeckisa rozmawiał Tomasz Sawicki.

– Robert Zemeckis zrobił film mający być inspiracją do realizowania marzeń, opowiadający o tym, co znaczy być artystą oraz o dążeniu do celu położonego powyżej wysoko postawionej poprzeczki, czy nawet o przekraczaniu pewnej niebezpiecznej granicy. Z jednej strony obraz jest relacją brawurowego wyczynu linoskoczka, z drugiej zaś odsłania nam samą sylwetkę artysty i jego wcześniejsze, pełne magii życie. Petit to – dosłownie i w przenośni – postać oderwana od ziemi, reżyser próbuje nam ją przybliżyć oddając jego ducha, myśli i fantazję – opowiada dziennikarz Artur Cichmiński.

siegajacchmur2„The Walk. Sięgając chmur” jest historią niezwykłą. Zemeckis sięga między innymi po czarno-białą fotografię, uzyskując przez to niemal bajkową stylistykę. Na ekranie widzimy, że bawiący się formą weteran kina realizuje film z taką samą świeżością, zapałem i odwagą, jaką pierwotnie wykazał się sam linoskoczek. Będąc dobrze po sześćdziesiątce twórca „Ze śmiercią jej do twarzy” nadal operuje bardzo energicznym, współczesnym językiem, serwując nam przy tym nutkę dobrego, dawnego kina rodem z Hollywood.

siegajacchmur3– Być może to właśnie łączące reżysera i oryginalnego bohatera zamiłowanie do podejmowania ryzykownych, czy wręcz szalonych kroków w drodze na szczyty swoich pasji sprawia, iż w finałowych scenach „Sięgając chmur” emocje sięgają zenitu, nie pozostawiając widza obojętnym – wyjaśnia Artur Cichmiński. Swoją wszechstronność i wzrastającą formę aktorską potwierdza tutaj także wcielający się w postać Petita, świetnie mówiący po francusku Joseph Gordon-Levitt.

Ten film to również wielki triumf technologii, więc żeby dosłownie „sięgnąć chmur”’ zdecydowanie polecamy wybrać się na seans 3D, który dostarczy nam niezapomnianych wrażeń. Film wejdzie do polskich kin w piątek, 9 października. W rolach głównych wystąpili: Joseph Gordon-Levitt (Philippe Petit), Charlotte Le Bon (Annie), Ben Kingsley (Dziadek Rudy).

Na zdj. Artur Cichmiński (fot. Wojciech Otłowski).
Na zdj. Artur Cichmiński (fot. Wojciech Otłowski).

Artur Cichmiński, ur. 1972 w Suwałkach. Krytyk filmowy, dziennikarz i felietonista, komentator wydarzeń branżowych. Wieloletni dziennikarz portalu Stopklatka.pl. Przeprowadzał wywiady z kluczowymi postaciami rodzimej sceny oraz ekranu, w tym między innymi z: Robertem Więckiewiczem, Maciejem i Jerzym Stuhrem, Andrzejem Sewerynem, Marcinem Dorocińskim, Markiem Kondratem, Andrzejem Chyrą, Tomaszem Kotem czy Wojciechem Pszoniakiem, a także Agnieszką Grochowską, Sonią Bohosiewicz, Stanisławą Celińską, Magdaleną Cielecką, Joanną Kulig i wieloma innymi. Poza tym wywiadu udzielali mu tacy twórcy polskiego kina jak: Agnieszka Holland, Andrzej Wajda, Wojciech Marczewski, Juliusz Machulski, Janusz Majewski, a także Patryk Vega, Wojciech Smarzowski czy Janusz Morgenstern oraz wielu, wielu innych.

Jako ekspert i komentator zapraszany jest regularnie do stacji telewizyjnych: TVP Info, Superstacja, TVP2. Komentuje także premiery filmowe w telewizyjnym magazynie Qadrans Qltury. Również gość specjalny w studiach: radiowej Trójki, radiowej Czwórki czy radia Roxy Fm i Tok Fm, oraz Radia 24.pl. Oprócz portalu Stopklatka.pl, publikował również w takich magazynach, jak Cinema, Machina, ale też Activist oraz Hiro.

Obecnie razem z Michałem Montowskim współtworzy program Magazyn Bardzo Filmowy w Polskim Radiu pr. I. Współpracuje też z TVP2. Prowadzi zajęcia z Edukacji Filmowej dla Fundacji Nowe Horyzonty.

1 KOMENTARZ

Leave a Reply