„Noc Walpurgi” w „Kinie konesera”

0
129
Na zdj. Małgorzata Zajączkowska i Phillipe Tłokiński.

„Noc Walpurgi” to jeden z najbardziej wyrazistych debiutów ostatnich lat. Film w reżyserii Marcina Bortkiewicza to czarno-biały obraz przywodzący na myśl „Artystę”, nieme kino z początku dwudziestego wieku czy polski Teatr Telewizji.

Zostawi widzów autentycznie wzruszonych i oczyszczonych. Magdalena Felis

Film zostanie zaprezentowany w cyklu „Kino konesera” w Cinema Lumiere we wtorek, 24 listopada o godz. 18.30.

Akcja filmu toczy się w noc Walpurgi, 30 kwietnia 1969 roku, w szwajcarskiej operze, tuż po zakończeniu przedstawienia „Turandot” Giacomo Pucciniego. Skromny dziennikarz Robert (utalentowany francuski aktor polskiego pochodzenia, Phillipe Tłokiński) ma przeprowadzić wywiad z wielką divą operową – Norą Sedler (w tej roli Małgorzata Zajączkowska). Nora – impulsywna i nieokiełznana – wciąga Roberta w misterną grę, emocjonalny pojedynek, podszyty erotyzmem i wzajemnym podporządkowaniem. Robert, nie bez wewnętrznych oporów, wyraża na tę dziwną grę zgodę. To kino, pełne wartkiej akcji, które wymyka się regułom, kino odważne i pełne napięcia, kino po prostu godne polecenia.

nocWal1– Mnie się wydawało, że ten film musi być jakiś. Jeżeli zrobiłbym kolorowy film w zamkniętej przestrzeni, to paradoksalnie byłby on bardziej teatralny. Chciałem, żeby nasz film odróżniał się od razu wizualnie. Andrzej Wajda powiedział mi kiedyś w szkole: – Wie pan co, niech pan pamięta jedną rzecz: w czerni i bieli nie widać fuszerki tak dobrze. To jest taka typowa, rzemieślnicza podpowiedź. Wiedziałem, że jeżeli chcę uzyskać surrealną magię, jeżeli chcę uzyskać wielość kolorów, to muszę zrobić czarnobiały film. Chodziło mi o to, żeby zadziałać mocniej na wyobraźnię – mówi o filmie Marcin Bortkiewicz.

Na zdj. Marcin Bortkiewicz.
Na zdj. Marcin Bortkiewicz.

Marcin Bortkiewicz – reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i dramaturg i aktor. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Debiutował dokumentem pt. „Nauczanie początkowe”, wyróżnionym przez Jury na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2009.  Jego kolejnym filmem był „Portret z pamięci”, zrealizowany w Studio Munka. Film był pokazywany w sekcji Quinzaine des Realisateurs na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2012 r.

W konkursie Cinema Lumiere i Niebywałych Suwałk internauci mogą wygrać 2 pojedyncze bilety na pokaz filmu „Noc Walpurgi”. Wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: W którym z wcześniejszych filmów Marcina Bortkiewicza występuje Małgorzat Zajączkowska? Odpowiedzi prosimy przesyłać do nas mailem (wraz ze swoim imieniem i nazwiskiem): redakcja@niebywalesuwalki.pl

KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

Leave a Reply