Zbliżają się obchody jubileuszu Suwalskiego Chóru Kameralnego „Viva Musica” (posłuchaj)

0
304
#VivaMusica

W ostatni piątek, 30 października w konkatedrze pw. św. Aleksandra suwalczanie usłyszeli kompozycję „Missa brevis G-dur” W. A. Mozarta w wykonaniu Suwalskiego Chóru Kameralnego, Orkiestry Smyczkowej PSM I i II st. pod dyrekcją Grzegorza Bogdana oraz solistów: Marty Wróblewskiej, Aleksandry Pawluczuk, Pawła Cichońskiego i Macieja Falkiewicza.

Wybrany utwór to pierwsza msza krótka, skomponowana przez 12-letniego wówczas Wolfganga Amadeusza Mozarta. Suwalski Chór Kameralny w zbliżającym się roku jubileuszowym jeszcze po Mozarta sięgnie. W czasie koncertu finałowego – na zakończenie obchodów – w grudniu 2016 roku odbędzie się koncert pamięci kompozytora, w 225. rocznicę jego śmierci.

VivaMusica_MissaBrevis_0017Zanim to jednak nastąpi, przez cały rok Suwalski Chór Kameralny będzie świętował, śpiewając i koncertując na Suwalszczyźnie, na Litwie, w Warszawie, Augustowie, Olsztynie i Londynie. Obchody 20-lecia „Viva Musica” rozpoczną się 22 grudnia. W konkatedrze pw. św. Aleksandra w Suwałkach zabrzmi Oratorio de Noel op. 12, którego autorem jest Camille Saint-Saens. W czasie jubileuszu Suwalski Chór Kameralny przypomni repertuar ze swoich płyt, a także zaprezentuje ciekawe kompozycje, jak np. Missa solemnis Stanisława Moryto, mszę, która w Polsce była wykonywana zaledwie kilka razy. Melomani zobaczą również spektakl teatralny „Ofiarnice” na motywach antycznych dramatów Ajschylosa, posłuchają pieśni wielkanocnych, żałobnych i kolęd.

Więcej informacji na temat Suwalskiego Chóru Kameralnego „Viva Musica” można znaleźć na stronie: www.vivamusica.suwalki.pl lub w wywiadzie: CZYM ŻYJE MUZYKA? Rozmowa z Krzysztofem Snarskim, prezesem Stowarzyszenia Miłośników Muzyki „Viva Musica”.

Poniżej zdjęcia z październikowego koncertu w Suwałkach i fragment „Missa brevis” W. A. Mozarta (fot. i wideo: Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda).

Leave a Reply