Wykład 4: Życie i twórczość Alfreda Wierusza-Kowalskiego: Mikorzyn (film)

0
755
Oficjalne logo Roku Wierusza-Kowalskiego
Oficjalne logo Roku Wierusza-Kowalskiego (autor projektu - Wiesław Szumiński).

W cyklu dotyczącym życia i twórczości Alfreda Wierusza-Kowalskiego prezentujemy ostatni, czwarty film z udziałem Elizy Ptaszyńskiej, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

W tej części wideo-wykładu zawarte zostały informacje na temat majątku ziemskiego w Mikorzynie. Nieruchomość położoną w okolicach Konina Alfred Wierusza-Kowalski nabył z myślą o swoich bliskich i ich przyszłości. – Uważał, że majątek stanowiłby zabezpieczenie dla rodziny, miał przynosić dochody. Dzięki niemu Alfred zostałby uwolniony od zmian na rynku sztuki i kaprysów kolekcjonerów – wskazuje w filmie Eliza Ptaszyńska. W rzeczywistości – Mikorzyn stał się początkiem wielkich kłopotów malarza. Długo nie przynosił dochodów, cały czas wymagał nakładów finansowych.

Jakie były jego dalsze losy – po śmierci Alfreda i jego żony – Jadwigi? Co znajduje się obecnie w Mikorzynie? Więcej informacji w filmie.

Cykl wideo-wykładów dotyczących urodzonego w Suwałkach malarza, przedstawiciela „szkoły monachijskiej”, portal „Niebywałe Suwałki” z firmą 3Film zrealizował pro bono w ramach obchodów Roku Alfreda Wierusza-Kowalskiego.

Poprzednie części:

WYKŁAD 1: ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ ALFREDA WIERUSZA-KOWALSKIEGO (FILM)

WYKŁAD 2: ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ ALFREDA WIERUSZA-KOWALSKIEGO (FILM)

WYKŁAD 3: ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ ALFREDA WIERUSZA-KOWALSKIEGO (FILM) – Monachium

Leave a Reply