„Jakobi i Leidental” oraz „Małe zbrodnie małżeńskie” w Dramatycznym

Data:

- Reklama -

W dniach 13 i 14 lutego na scenie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zostaną zaprezentowane dwa spektakle gościnne z udziałem znanych aktorów, m.in. Katarzyny Herman i Jacka Braciaka. Do jednej ze sztuk muzykę stworzył Czesław Mozil.

Na podst. materiałów prasowych.

…Kiedy widzicie kobietę i mężczyznę w urzędzie stanu cywilnego, zastanówcie się, które z nich stanie się mordercą – ostrzega Eric-Emmanuel Schmitt, autor sztuki „Małe zbrodnie małżeńskie”. To jeden dzień z życia Lisy i Gellesa, małżeństwa z piętnastoletnim stażem. On, dotknięty amnezją po wypadku, nic nie pamięta. Ona stara się odtworzyć jego życie. Gelles jednak nie przyznaje się, że amnezja cofnęła się i, jak żona, stara się ugrać swoje na udawanej utracie pamięci. Oboje więc kłamią. Grają, by odrodzić własne małżeństwo po latach. Emocjonująca historia o miłości i jej granicach, ze zbrodnią w tle. Spektakl zostanie wystawiony 14 lutego o godz. 19.00. Ceny biletów: 60 zł. Czas trwania: 75 minut.

Obsada: Katarzyna Herman i Redbad Klijnstra.

Spektakl oszczędny, bez nadmiaru środków reżyserskich, pozwala widzowi skoncentrować się na istocie relacji łączącej małżonków. Więzi między dwojgiem ludzi zazwyczaj są wielopłaszczyznowe i to właśnie próbuje uchwycić zarówno autor, jak i twórcy przedstawienia. Anna Czajkowska, Teatr dla Was

„Jakobi i Leidental”.
„Jakobi i Leidental”.

„Jakobi i Leidental” to z kolei spektakl o przyjaźni. Hanoch Levin napisał sztukę o tym, co się dzieje, gdy dwaj przyjaciele od lat spędzający wspólnie czas – pijąc herbatę i grając w domino nagle decydują się na zmiany. A dokładnie, gdy jeden z nich postanawia „zacząć żyć pełnią życia” i na swojej drodze spotyka kobietę… Spektakl można obejrzeć 13 lutego o godz. 19.00 na dużej scenie białostockiego teatru. Ceny biletów: normalny – 100 zł; grupowy* – 90 zł (*przy zakupie minimum 20 biletów). Czas trwania: 100 min (z przerwą). Obsada: Katarzyna Herman, Jacek Braciak. Michał Sitarski. Marcin Hycnar, reżyser sztuki otrzymał za nią II nagrodę na Festiwalu Forum Młodej Reżyserii 2014 w Krakowie.Był też nominowany w rankingu miesięcznika „Teatr” – „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2013/2014” za najciekawszy debiut reżyserski – „Jakobi i Leidental”.

Ten spektakl daje duże szanse aktorom, które cała trójka potrafi dobrze wykorzystać. Poruszająca jest Edyta Olszówka jako Rut. Gra pełną wdzięku nieco ekscentryczną kobietę, słodką w swej naiwności (zabawna etiuda z poduszką) i niezwykle tragiczną. Kiedy błaga o miłość, zapomina o godności, honorze. (…) Spektakl umiejętnie łączy agresję z czułością, a poezję z gorzką prawdą życia. Jego mottem mogłyby być słowa „szczęście trzeba rwać jak świeże wiśnie”. Jan Bończa-Szabłowski, Rzeczpospolita, 9 czerwca 2014

Więcej informacji na stronie Teatru Dramatycznego w Białymstoku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Przeczytaj więcej
Powiązane

„Sędziowie” Stanisława Wyspiańskiego – poniedziałkowy spektakl w ramach Teatru Polska w SOK-u

Jesień to tradycyjnie czas, gdy w Suwalskim Ośrodku Kultury...

Teatr wychodzi na ulicę – plenerowy spektakl Teatru 3,5

Wigraszek to przedstawienia konkursowe, ale też spektakle towarzyszące. Od...

Premiera „Gałązki rozmarynu” w Dramatycznym już w sobotę

W najbliższą sobotę, 10 listopada w Teatrze Dramatycznym im....

Krajobraz z Tobiaszem na scenie Suwalskiego Ośrodka Kultury. Niebawem premiera

W Suwalskim Ośrodku Kultury trwają przygotowania do premiery spektaklu...
Exit mobile version