Reklama

W Suwałkach powstanie baza NATO (Prima aprilis)

Data:

- Reklama -
Na zdj. radar NATO (fot. archiwum NS).
Na zdj. radar NATO (fot. archiwum NS).

Działający od kilku lat na Suwalszczyźnie radar NATO, zlokalizowany w gminie Szypliszki, nie będzie jedynym obiektem wojskowym wspierającym działania sił Sojuszu Północnoatlantyckiego. W Suwałkach wkrótce zostanie otwarta baza NATO.

Przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej o szczegółach na razie nie chcą mówić, zasłaniając się tajemnicą wojskową. Z nieoficjalnych źródeł dowiedzieliśmy się jednak, że może chodzić o działania związane ze zwiększeniem stopnia obronności tzw. przesmyku suwalskiego, często wskazywanego jako główny punkt zapalny w północo-wschodniej Polsce. Pogranicze polsko-litewskie nazywane jest nawet „autostradą dla wojsk rosyjskich”.

Równolegle ze stworzeniem w Suwałkach bazy NATO, dozbrojenia doczeka się też jednostka wojskowa. W lutym 2016 roku w Suwałkach gościł Bartosz Kownacki, wiceminister resortu obrony. Już wtedy zwrócił uwagę na to, że „wojska NATO muszą być w Polsce na flance wschodniej”. – Ten dywizjon ma przed sobą poważne perspektywy związane ze wzrostem zaangażowania polskiej armii – zwiększeniem obecności wojska w tym rejonie. Ale nie tylko – również z poprawą jakości wojska – przezbrojeniem jednostek, czyli zwiększeniem potencjału bojowego – powiedział wówczas Bartosz Kownacki.

Informacja dotycząca utworzenia w Suwałkach bazy NATO była w dniu 1 kwietnia jedynym primaaprilisowym newsem. Póki, co nic nam nie wiadomo na temat takiego planu.

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Suwalscy terytorialsi na szkoleniu z NATO

Terytorialsi z Suwałk szkolili się z partnerami z Batalionowej...

Terytorialsi korzystają z dronów uderzeniowych

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej będzie jedną z pierwszych...

Suwałki – miasto na skraju NATO

W ostatnich miesiącach Suwałki i Suwalszczyzna wyrosły na jeden...

Batalion NATO w przesmyku suwalskim

Przypadający na Polskę batalion NATO ma zostać rozmieszczony na...