Reklama

„Obława Augustowska” – książka Teresy Kaczorowskiej wzbudza wiele emocji

Data:

- Reklama -

Zaginionych bez wieści może być około 2 tysięcy. Teresa Kaczorowska sięgnęła do tematu największej komunistycznej zbrodni w wyzwolonej Polsce, oddając głos kilku osobom – świadkom historii tamtego czasu.

W czwartek, 19 maja w Muzeum Okręgowym w Suwałkach odbyło się spotkanie autorskie poświęcone publikacji „Obława Augustowska”.

Książka wydana nakładem wyd. Bellona doczekała się dodruku – dr Teresa Kaczorowska potwierdziła, że zainteresowanie napisaną przez nią „Obławą Augustowską” jest bardzo duże. – Mimo że to temat niezwykle ważny, nie bardzo chciałam go dotykać. Zostałam namówiona do napisania tej książki – powiedziała podczas spotkania w Suwałkach.

Największa komunistyczna zbrodnia w wyzwolonej Polsce nie doczekała się dotąd wyjaśnienia. Nieznana jest lokalizacja grobów osób, które w lipcu 1945 roku zostały aresztowane pod pretekstem współpracy z podziemiem niepodległościowym. – Kiedy Europa świętowała wyzwolenie, tutaj – na tej pięknej ziemi wydarzyła się niezwykła tragedia – zaznaczyła autorka, przypominając, że rodziny zaginionych czekają na jakiekolwiek informacje, które mogłyby pomóc w odkryciu prawdy. Wielką pomocą okazały się poszukiwania w archiwach rosyjskich dokumentów, prowadzone przez Nikitę Pietrowa ze Stowarzyszenia „Memoriał”.

Książka Teresy Kaczorowskiej to zapis wspomnień 7 osób, których rodzice lub rodzeństwo zginęli w trakcie Obławy Augustowskiej. – Zdołałam uchwycić świadectwa historii. Spotkania z tymi ludźmi były niezwykle trudne – wspomina autorka „Dzieci Katynia”. „Historię mówioną” przestawili Teresie Kaczorowskiej m.in. ks. Stanisław Wysocki i Marian Tananis z Sejn. To także wspomnienie zmowy milczenia trwającej przez kilka dekad wokół tematu. To również przypomnienie o tym, że rodziny ofiar były prześladowane w nowej rzeczywistości powojennej, komuniści nadali im piętno bandyckie.

Dokonały jej [zbrodni – przyp. red.] liczące ok. 45 tysięcy regularne oddziały Armii Czerwonej oraz jednostki 62. Dywizji Wojsk Wewnętrznych NKWD, wspomagane przez UB, MO oraz 160 polskich żołnierzy 1. Praskiego Pułku Piechoty. Siły te wkroczyły w lipcu 1945 roku na teren Puszczy Augustowskiej oraz jej obrzeża i przeprowadziły szeroko zakrojoną akcję pacyfikacyjną.
 
Zatrzymano ponad 7 tysięcy ludzi podejrzanych o działalność w podziemiu niepodległościowym, których uwięziono w kilkudziesięciu miejscach na terenie powiatów augustowskiego, suwalskiego, sejneńskiego, a także sokólskiego. Sowieci utworzyli dla nich tzw. obozy filtracyjne. Przesłuchiwano w nich zatrzymanych, bito i torturowano metodami typowymi dla stalinowskiego aparatu terroru. Czasem krępowano więźniów drutem kolczastym albo przetrzymywano w dołach zalanych wodą, pod gołym niebem.

Dr Teresa Kaczorowska jest absolwentką I LO im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Po liceum opuściła miasto i wyjechała na Mazowsze. Od ponad 20 lat mieszka w Ciechanowie – mieście, do którego przyjeżdżała niegdyś Maria Konopnicka, odwiedzająca swojego syna i wnuki. W styczniu 2016 roku Kaczorowska otrzymała Nagrodę Specjalną Fundacji Solidarności Dziennikarskiej SDP za książkę „Obława Augustowska”. Więcej informacji można odnaleźć na stronie Teresy Kaczorowskiej.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Muzeum dokończy wystawę o Marii Konopnickiej

W ubiegłym tygodniu w Olicie podpisana została umowa partnerska...

Jerzy Brzozowski w Radzie ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej

W środę, 13 marca w siedzibie Muzeum Historii Polski...

Wyprawy z Etnoekipą: Odkrywanie kultury ludowej w zabawny i nowoczesny sposób

- W ostatnich kilkunastu latach zrozumienie kultury ludowej uległo...

W tym tygodniu niemało wrażeń

W nadchodzącym tygodniu w Suwałkach i innych miejscowościach subregionu...