Andrzej Irski, czyli Ireneusz Sewastianowicz powraca z kolejną powieścią dla młodzieży. Nakładem olsztyńskiej Oficyny Wydawniczej Warmia ukazała się kolejną książka o przygodach następców sławnego Pana Samochodzika, postaci stworzonej przed laty przez Zbigniewa Nienackiego. „Klątwa Jaćwingów” przenosi czytelników na Suwalszczyznę.

Głównym bohaterem „Klątwy Jaćwingów” jest Krzysztof Płatek, stażysta w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W zastępstwie Pawła Dańca, swego szefa, wyjeżdża jako konsultant historyczny na plan filmu – a jakże – „Klątwa Jaćwingów”. Już w drodze czekają go pierwsze perypetie. Atmosfera zagęszcza się po dotarciu na Suwalszczyznę. Ktoś pali nocami ogniska na Górze Zamkowej koło Szurpił i niszczy stanowiska archeologiczne, dziwnie zachowują się niektórzy członkowie ekipy filmowej.

kljWiele wskazuje, że stawką w toczącej się grze jest legendarny skarb jaćwieskiego wodza Szurpy. Poszukiwano go bezskutecznie już od okresu międzywojennego. Krzysztofowi pomaga doktor Joanna Pakulska z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, do akcji włącza się też tajemniczy Czarny Jeździec na quadzie, strzegący skarbu przed rabusiami. Akcja powieści toczy się m.in. w Suwałkach, Szurpiłach i Jeleniewie.

Przygody bohaterów, komentowane z humorem, przeplatają się ze wspomnieniami dotyczącymi planów zagospodarowania Suwalszczyzny. W książce znajdziemy informacje o kopalni, która miała tam kiedyś powstać i ośrodku wypoczynkowym, którego budowę mógł zatrzymać pewien list wysłany z daleka.

To 23. książka, której Ireneusz Sewastianowicz jest autorem lub współautorem, w tym 10 powieść napisana pod pseudonimem Andrzej Irski w cyklu „Pan Samochodzik i…”. Wcześniej ukazały się: „Skarb UB” (2012), „Leśna samotnia”, „Depozyt hrabiego Paca” i „Duchy piramidy w Rapie” (2013), „Tablice mormonów”, „Sztucery Göringa” i „Powstańcza kasa” (2014), „Jacht ze Sztynortu” „Rabusie w sanktuarium” (2015). W przygotowaniu – „Spadek księcia Światopełka”. Szczegółowe informacje na stronie: www.wydawnictwo-warmia.pl

Przeczytaj fragment książki (kliknij, jeśli książka nie wyświetla się prawidłowo):

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj