Reklama

Co powinieneś wiedzieć o ogrzewaniu domu gazem płynnym?

Data:

gazNiejeden z nas szuka różnych możliwości na oszczędzanie – nie powinno to nikogo dziwić. Ubytek w portfelu odczuwamy zwłaszcza mieszkając w domu jednorodzinnym. Przeważnie zaczynamy od prostszych czynności, jak na przykład zamiany żarówek tradycyjnych na LED czy halogeny. A może pójść o krok dalej i zamiast ogrzewania elektrycznego czy olejem opałowym zdecydować się na płynny gaz?

Czym w ogóle jest gaz płynny?

Gaz płynny – bardziej znany jako gaz LPG – to nic innego jak mieszanina związków chemicznych: propanu i butanu. Jest głównie pozyskiwany jako produkt uboczny wynikający z rafinacji ropy naftowej. Jest przechowywany w specjalnych pojemnikach pod postacią cieczy, dopiero po skropleniu przyjmuje postać gazu. Gaz płynny można zastosować na różne sposoby w wielu dziedzinach: motoryzacji, przemyśle, rolnictwie czy do użytku prywatnego.

Zalety ogrzewania domu gazem płynnym

 • Gaz LPG jest w pełni bezpieczny dla człowieka i środowiska. Można korzystać z niego na terenach podlegających ochronie, gdyż jest nietoksyczny. W przypadku ewentualnego wycieku nie skazi gruntu lub pitnej wody.
 • Chociaż spalanie gazu LPG nie jest wolne od emisji szkodliwych substancji, takich jak tlenek azotu, tlenki węgla, węglowodór czy metale ciężkie, należy on do paliw o najmniejszym natężeniu wspomnianych materiałów. Ponadto w procesie spalania nie wytwarza się tlenek siarki, który jest głównym „prowodyrem” powstawania kwaśnych deszczy.
 • W przypadku gazu LPG współczynnik ocieplenia globalnego wynosi 0 – oznacza to, że nie należy do gazów cieplarnianych.
 • Jest dużo tańszy od oleju opałowego czy energii elektrycznej.
 • Urządzenia działające na gaz płynny w razie potrzeby można przełączyć na gaz ziemny, gdyż ich właściwości i charakterystyka jest bardzo podobna. Z gazu ziemnego można korzystać jedynie w granicach jego sieci – gaz płynny nie ma takich ograniczeń.
 • Gaz LPG jest łatwy w transporcie oraz magazynowaniu. Może być wykorzystywany w miejscach, gdzie nie ma możliwości korzystania z innego źródła energii.

Instalacja zbiornika z gazem LPG

Specjalny pojemnik z gazem płynnym powinien być zainstalowany przez specjalistów, nie wolno robić tego samemu. Zbiornik może znajdować nad ziemią lub pod nią. Oczywistym jest, że podziemny zbiornik nie rzuca się tak bardzo w oczy, co z pewnością nie zepsuje nam estetyki ogródka, jednak taka opcja nie zawsze jest możliwa do zrealizowania. Dlatego też przed podjęciem wszelkich kroków, powinniśmy dostarczyć firmie, która wykona nam taką instalację, mapę geodezyjną naszej działki. Do zainstalowania zbiornika gazowego nie potrzeba nam pozwolenia na budowę, jednak o podjętych działaniach musimy poinformować starostwo powiatowe (samowola budowlana może nas kosztować kilka tysięcy złotych).

Dobór zbiornika gazowego

Aby ogrzać dom jednorodzinny, wystarczy butla o pojemności 2700 litrów, czyli najmniejsza z możliwych. Nie ma reguły, która jednoznacznie by określała, ile litrów gazu płynnego zostanie zużyte w ciągu roku do ogrzania domu – wszystko zależy od wielkości budynku. Przyjmuje się jednak, że konieczne będzie 1500-4200 litrów, a więc zbiornik trzeba będzie napełniać dwa razy w roku.

Zbiornik naziemny – chociaż może popsuć wygląd naszej przydomowej działki – jest tańszy od podziemnego; różnica ta wynosi około tysiąca złotych, czasem więcej. Pomijając już względy estetyczne, zbiornik zakopany pod ziemią jest czasem jedyną możliwością do zainstalowania na działce niewielkich rozmiarów.

Artykuł powstał we współpracy z dostawcą gazu AmeriGas.

2 KOMENTARZE

 1. Ja mam działkę z dala od linii gazowej, więc moim sposobem na ogrzewanie jest montaż zbiorników na gaz płynny. Zbiorniki montowała mi firma SA-ART. Wszystkim się zajęli dobrali wielkość i rodzaj zbiornika, przygotowali odpowiednią dokumentację budowlaną, dostarczyli i zamontowali zbiorniki na gaz płynny. Gwarantują fachową obsługę na każdym etapie inwestycji!
  Kontakt:
  PHU SA-ART SŁAWOMIR MISZCZAK
  31-871 Kraków
  os. Dywizjonu 303 66a/2
  +48 505 018 116
  phu.saart@gmail.com

 2. Do ogrzewania domu jednorodzinnego gazem płynny konieczna jest instalacja naziemnych bądź podziemnych przydomowych zbiorników. W zależności od tego, jak szacujemy nasze potrzeby, możemy wybrać jedną ze standardowych pojemności – 2700, 4850 lub 6400 litrów, zobaczcie jak to wygląda http://sa-art.pl/1,realizacje.html#all .

  Zakup własnego zbiornika, to koszt zwykle przekraczający 10 tys. zł (zbiornik o pojemności 2700 l, transport, instalacja, płyta fundamentowa, projekt, odbiór przez UDT).
  Gdy się zdecydujesz na dzierżawę, wydasz na początek jedynie około tysiąca złotych na wykonanie projektu i płyty fundamentowej pod zbiornik na gaz.

  Ja coś takiego mam zainstalowane na działce. Zbiorniki montowała mi firma SA-ART. Wszystkim się zajęli dobrali wielkość i rodzaj zbiornika, przygotowali odpowiednią dokumentację budowlaną, dostarczyli i zamontowali zbiorniki na gaz płynny.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wernisaż wystawy „Andrzej Strumiłło. Dzieła wybrane” w suwalskiej Starej Łaźni (foto)

W piątkowy (22 października) wieczór w suwalskiej Galerii Sztuki...

„Jemioła & Szwed” – mistrzowski występ na wesoło

Lato kojarzymy z odpoczynkiem, relaksem – w ten nastrój...

Sylwestrowa noc z muzyką

W ostatni wieczór roku, Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza w...
%d bloggers like this: