Reklama

Obchody 71. rocznicy Obławy Augustowskiej

Data:

- Reklama -

OLYMPUS DIGITAL CAMERAW niedzielę, 17 lipca w Gibach odbyły się uroczyste obchody 71. rocznicy Obławy Augustowskiej. Areszt Śledczy w Suwałkach był współorganizatorem uroczystości.

Źródło: Małgorzata Błażewicz, Areszt Śledczy w Suwałkach

Służbę Więzienną reprezentował ppłk Tomasz Smoliński – dyrektor Aresztu Śledczego w Suwałkach, płk Tadeusz Kaczyński – dyrektor Zakładu Karnego w Czerwonym Borze oraz mjr Radosław Drażba i por. Michał Chrościelewski – zastępcy dyrektora Aresztu Śledczego w Suwałkach.

Uroczystości rozpoczęły się przemarszem od kościoła św. Anny na wzgórze gibiańskie, gdzie znajduje się krzyż i głazowisko poświęcone pamięci ofiar Obławy Augustowskiej – symboliczna nekropolia Polaków pomordowanych przez NKWD i UB w 1945 roku. Następnie została odprawiona msza święta, którą celebrował biskup Romuald Kamiński. Podczas uroczystości zostały odczytane listy Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz wicepremiera Piotra Glińskiego, a także wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Następnie został odczytany apel poległych, oddano salwę honorową. Kilkadziesiąt delegacji złożyło wieńce i kwiaty pod pomnikiem.

Warto dodać, że w przeddzień uroczystości, w sobotę 16.07.2016, osadzeni odbywający karę pozbawienia wolności w Areszcie Śledczym w Suwałkach porządkowali wzgórze w Gibach. W ramach społecznie wykonanej pracy skosili trawę, wyczyścili pomnik i wymienili tablicę pamiątkową.

Fot. AŚ w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Włócznia Jaćwingów: Znamy laureatów – w tym gronie m.in. Mirka Krymska z SOK-u i Bank Spółdzielczy

Prestiżowe nagrody Włócznia Jaćwingów na przestrzeni lat zostały wręczone...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

W tym tygodniu rządzi muzyka

Można zażartować, że po Suwałki Blues Festival jeszcze kurz...