Reklama

Soyka, „polski Paganini” i laureat „Paszportu Polityki” – znamy program Filharmonii AUKSO

Data:

- Reklama -

Gośćmi XVII Letniej Filharmonii AUKSO będą: Stanisław Soyka, znakomity skrzypek Mariusz Patyra i klawesynista – Marcin Świątkiewicz. Koncert inauguracyjny tegorocznej odsłony wydarzenia odbędzie się 31 lipca.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM.

Melomani z Suwalszczyzny co roku wyczekują z niecierpliwością wieści dotyczących „Aukso”. „Letnia Filharmonia AUKSO”, jako unikalny projekt kulturalno-edukacyjny, co roku latem na Suwalszczyźnie i w Pieninach umożliwia słuchaczom kontakt ze sztuką o najwyższych walorach wykonawczych. W tym roku muzycy orkiestry i zaproszeni goście odwiedzą Suwalszczyznę na przełomie lipca i sierpnia. Prócz koncertu otwarcia, publiczność weźmie udział m.in. w dwóch koncertach orkiestrowych – 4 i 5 sierpnia. Ten ostatni będzie połączony z uroczystością wręczenia „Włóczni Jaćwingów”.

Wykonawczo letni projekt opiera się na jednej z najlepszych orkiestr kameralnych w Polsce – AUKSO Orkiestrze Kameralnej Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia. Jest to zespół, który jako jedyny działający w stałym składzie konsekwentnie pracuje nad literaturą klasyczną i jednocześnie tworzy repertuar we współpracy z najwybitniejszymi artystami jazzu w Polsce. W ten sposób buduje swój elitarny wizerunek jako orkiestry awangardowej, kroczącej własną drogą, poszukującej punktów stycznych świata klasyki i jazzu na najwyższym artystycznym poziomie. Festiwal daje także szansę obcowania ze znakomitą jakościowo sztuką grupom społecznym, które ze względu na usytuowanie z dala od największych ośrodków nie mają takich możliwości na co dzień.

W ramach wydarzeń festiwalowych na Suwalszczyźnie odbędą się koncerty orkiestrowe, kameralne, warsztaty, spotkania i wydarzenia o charakterze promocyjnym (prezentacje artystów związanych z kulturą Polski północno-wschodniej, koncerty uczestników warsztatów). W gronie artystów zaproszonych do najbliższej edycji Filharmonii znajdą się wybitni przedstawiciele polskiej sceny muzycznej: skrzypek Mariusz Patyra, klawesynista Marcin Świątkiewicz oraz wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista Stanisław Soyka, a także niezwykła artystyczna rodzina Strumiłłów, ściśle związana z Suwalszczyzną.

Z pewnością główną „klasyczną” atrakcją będzie występ „polskiego Paganiniego” czyli Mariusza Patyry, który zaprezentuje muzyczne potpourri najwyższej próby (specjalne orkiestrowe instrumentacje pereł z repertuaru skrzypcowego – m.in. Chopin, Dworak, Paganini i Kreisler). Jest pierwszym Polakiem, który wygrał „Premio Nicolo Paganini” (Genua 2001 rok) i zdobył specjalną nagrodę za najlepsze wykonanie Kaprysów Nicolo Paganiniego oraz kopię skrzypiec „Il Cannone” (Armata), które należały do wielkiego wirtuoza.

W tym roku po raz pierwszy dość szeroko przedstawiony zostanie klawesyn. Młody, acz rozchwytywany już przez liczne festiwale i instytucje polskie i zagraniczne, laureat ostatniego „Paszportu Polityki” – Marcin Świątkiewicz wykona bowiem koncerty klawesynowe dawno nie słyszanego na festiwalu Jana Sebastiana Bacha. Jako solista, kameralista i dyrygent koncertuje w Europie, obu Amerykach i Azji regularnie współpracując z Rachel Podger i prowadzonym przez nią zespołem Brecon Baroque, Capellą Cracoviensis, Arte dei Suonatori, {OH!} Orkiestrą Historyczną, Bassociation i Scroll Ensemble. Studiował klawesyn oraz kompozycję w Królewskim Konserwatorium w Hadze i w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie jest wykładowcą, a w czerwcu 2014 roku obronił pracę doktorską.

Stanisław Soyka_ Andrzej TyszkoProgram wspólnego występu orkiestry AUKSO i wszechstronnego Stanisława Soyki będą stanowić premierowe wykonania „Sonetów” Szekspira, które wpiszą się znakomicie w tegoroczne obchody wiadomych rocznic związanych z Williamem Szekspirem. Warto podkreślić, że autorami aranżacji są Paweł Betley i Piotr Steczek.

W programie tegorocznej Filharmonii znajdzie się także muzyka kameralna – bardzo interesujące brzmienie programu pt. „Flamenco” w wykonaniu kwartetu SONOS (stworzone m.in. z członków orkiestry AUKSO) z wiodącym udziałem gitarzysty Grzegorza Skiby i perkusisty Krzysztofa Nowakowskiego. Będzie to muzyka niezwykle energetyczna, przepełniona emocjami i radością życia. Usłyszeć będzie można słoneczne rytmy hiszpańskie mające moc zarażania słuchaczy dobrą energią.

W kwietniu 2016 orkiestra AUKSO uzyskała status tyskiej samorządowej instytucji kultury.

O twórcach festiwalu:

Justyna Rekść-Raubo.
Justyna Rekść-Raubo.

Justyna Rekść-Raubo, ukończyła warszawską Akademię Muzyczną w klasie wiolonczeli A. Zielińskiego. Od 1995 r. występuje w zespole „Musicae Antiquae Collegium Varsoviense” pod kier. W. Kłosiewicza w Warszawskiej Operze Kameralnej, specjalizując się w wykonawstwie basso continuo. Współpracuje także z zespołami prowadzonymi m.in. przez A. Sapiechę, A. Golińskiego, T. Adamusa, A. Tomczyka, M. Toporowskiego, D. Stabinskasa (‘Brevis Consort’, Litwa), P. Wagnera (‘Tourbillon’, Czechy). Brała udział w prawykonaniach wielu utworów oraz występowała na wielu międzynarodowych festiwalach. Od 1993 r. była członkiem zespołu muzyki współczesnej NONSTROM założonego przez Pawła Mykietyna. Jako członek zespołu była nominowana do nagrody „Paszport POLITYKI” oraz została laureatką IV Międzynarodowego Konkursu Młodej Kultury w Düsseldorfie. W wyniku zainteresowania zagadnieniem percepcji muzyki dawnej i współczesnej Justyna Rekść-Raubo zainicjowała byt „Kapeli Jazdowskiej” związanej z Zamkiem Ujazdowskim w Warszawie. Z jej inicjatywy odbyło się wiele wydarzeń muzycznych.

Do najważniejszych należy zaliczyć serię koncertów muzyki współczesnej „NONSTROM prezentuje”, a następnie „GALERIĘ MUZYKI aukso”, „LAKMUS”, „LUTOSFERY”, „PROBÓWKA” w Zamku Ujazdowskim, współorganizację obchodów stulecia Galerii „Zachęta”, cykl koncertów i wydarzeń interdyscyplinarnych „ZACHĘTA dla młodych” oraz serii zamówień kompozytorskich oraz koncertów pod nazwą „Muzyczny Sejsmograf”. Jest inicjatorem i dyrektorem festiwalu „Letnia Filharmonia AUKSO”.

Dyrygent Marek Moś.
Dyrygent Marek Moś.

Marek Moś, dyrygent, dyrektor artystyczny Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO od czasu jej powstania. Dyrektor artystyczny festiwalu „LETNIA FILHARMONIA aukso” w Wigrach. Wybitny polski skrzypek i kameralista. Kształcił się w Bytomiu i Katowicach. Jego pedagogami byli Kazimierz Dębicki i Andrzej Grabiec. Założyciel i wieloletni primarius Kwartetu Śląskiego – zespołu, który w krótkim czasie stał się jednym z najwybitniejszych kwartetów smyczkowych w Europie. W kwartecie występował na najbardziej prestiżowych festiwalach i na najznakomitszych estradach świata, m. in. w Konzerthaus w Wiedniu, Concertgebouw i Ijsbreker w Amsterdamie, Vredenburg w Utrechcie, Schauspielhaus w Berlinie, Tivoli w Kopenhadze, Tonhalle w Duesseldorfie, De Singel w Antwerpii, Merkin Hall w Nowym Jorku i Jordan Hall w Bostonie. Z Kwartetem Śląskim artysta dokonał około 30 prawykonań utworów polskich i obcych, z czego część została dedykowana zespołowi. Artysta ma w swoim dorobku wiele nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji, a także dla firm fonograficznych (CD Accord, Olympia, Patridge, Thesis, Wergo). Płyty, w nagraniu których uczestniczy Marek Moś, zdobywają liczne wyróżnienia i nagrody. Monograficzna płyta z utworami H. M. Góreckiego zdobyta Nagrodę Polskiego Przemysłu Fonograficznego „Fryderyk’ 95”. Kolejny tytuł „Fryderyka” oraz wyróżnienie „Płyta Roku” magazynu „Studio” za rok 1997 zdobyła płyta zespołu z nagraniami kwartetów K. Szymanowskiego i W. Lutosławskiego. Marek Moś jest również laureatem wielu nagród m. in.: Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie (1979), Międzynarodowej Trybuny UNESCO w Paryżu (1984, 1988), Związku Kompozytorów Polskich (1994, 2005), Nagrody Ministra Kultury „Gloria Artis” /srebrna/ (2005), Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego (2005). Obecnie, obok wielkiej aktywności koncertowej i nagraniowej, Marek Moś wykłada również w Akademii Muzycznej im K. Szymanowskiego w Katowicach.

AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy

AUKSO w Suwalskim Ośrodku Kultury (sierpień 2015), fot. archiwum Niebywałych Suwałk.
AUKSO w Suwalskim Ośrodku Kultury (sierpień 2015), fot. archiwum Niebywałych Suwałk, W. Otłowski.

W lutym 1998 roku powstał jeden z najciekawszych europejskich zespołów kameralnych. Grupa absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą, powołała do życia orkiestrę, która miała być dla nich czymś więcej, niż miejscem pracy – raczej obszarem artystycznych poszukiwań i twórczego rozwoju, wspólnego kreowania sztuki najwyższej wartości. Tak narodziło się AUKSO – z greckiego: wzrastanie. Młodzi muzycy, których zainteresowania wykraczają daleko poza ramy repertuaru klasycznego, szczególną uwagę poświęcają muzyce polskiej, chętnie i z powodzeniem sięgając po dzieła współczesne. Prawykonania swoich utworów powierzali dotąd zespołowi m.in. Z. Bujarski, C. Duchnowski, W. Kilar, A. Lasoń, P. Moss i G. Pstrokońska-Nawratil. AUKSO koncertuje w kraju i za granicą, a w historię własną orkiestry wpisana jest jej współpraca z artystami tej miary, co Jerzy Maksymiuk, Marc Minkowski, Piotr Anderszewski, Andrzej Bauer, Kaja Danczowska, Władysław Kłosiewicz, Janusz Olejniczak czy Olga Pasiecznik.

Są występy na festiwalach (m.in. Wielkanocnym Ludwiga van Beethovena, Wratislavia Cantans, Warszawskiej Jesieni), są płyty z polską muzyką współczesną: zespół nagrywał m.in. utwory G. Bacewicz, H.M. Góreckiego, W. Lutosławskiego, W. Kilara i Z. Preisnera. I jest strefa pogranicza: łączenia klasyki z jazzem, rockiem, szukania wspólnego dla nich mianownika – lub odwrotnie: zabawy przeciwieństwami i zderzania odrębnych muzycznych języków. AUKSO koncertowało i nagrywało m.in. z Leszkiem Możdżerem, Tomaszem Stańko, Urszulą Dudziak, Michałem Urbaniakiem, Motion Trio i VOO VOO. AUKSO otrzymała prestiżową nagrodę 'Marka Ślaskie 2011′ w kategorii Kultura, a nagrana przez nią, wraz z Januszem Olejniczakiem jako solistą, płyta „Chopin in Super Audio Format” otrzymała Fryderyka 2011 w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. AUKSO w z r a s t a. Sezon po sezonie poszerzając repertuar, powracając w miejsca dobrze znane i przyjmując nowe zaproszenia. Cieszy się coraz większym kręgiem wiernej publiczności i entuzjastów proponowanej przezeń sztuki.

Jest jedną z najznakomitszych polskich orkiestr – wszechstronnym zespołem, który od początku się wyróżniał i mądrze pielęgnując własną indywidualność, w wyraźny sposób zaznacza swoją obecność w życiu kulturalnym Europy.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Patriotyczno-alternatywne rozpoczęcie jubileuszowego AUKSO

W tym roku Letnia Filharmonia AUKSO po raz dwudziesty...

Wspaniała muzyka, genialni dyrygenci – sobotni koncert AUKSO w SOK-u

Sobotni koncert w ramach XIX Letniej Filharmonii AUKSO był...

Spotkanie ze Stanisławem Soyką podczas „Aukso” 2016 (wideo)

Spotkanie ze Stanisławem Soyką odbyło się 6 sierpnia 2016...

Soyka, Aukso i Szekspir w finale Letniej Filharmonii

Spotkanie ze Stanisławem Soyką w Folwarku Hutta pod Suwałkami...