Reklama

Kolej na remont Muzeum Konopnickiej. Pieniądze trafią też do wigierskiego klasztoru

Data:

- Reklama -

Muzeum Okręgowe w Suwałkach już odzyskało swój blask. Teraz przyszła kolej na odświeżenie budynku Muzeum im. Marii Konopnickiej. Koszt inwestycji to ponad 4,2 mln złotych, miastu udało się pozyskać ze środków RPO Województwa Podlaskiego na remont obiektu 1,8 mln złotych.

Plan remontowy na początku obejmował rozbudowę obiektu (wizualizacje poniżej). W toku prac okazało się jednak, że rozbudowa nie jest niezbędna i środki z Unii Europejskiej zostaną przeznaczone na wyposażenie obiektu, remont, ale i zagospodarowanie piwnic oraz poddasza na potrzeby użytkowe. Remont budynku obejmie wszystkie jego elementy (od fundamentów po dach m.in. roboty rozbiórkowe, wykopy i fundamenty, ściany konstrukcyjne, dach, stolarkę okienną i drzwiową, tynki, podłogi, posadzki, elewacje) oraz zagospodarowanie terenu (drogi dojazdowe, parkingi, chodniki, zieleń). Budynek zostanie wyposażony we wszystkie podstawowe instalacje wewnętrzne (wodno-kanalizacyjne, c.o. i c.w.u. z sieci cieplnej, elektroenergetyczne)  instalacje deszczową oraz ponadstandardowe (SAP, SAW, TV, itp.). W budynku zostaną zaprojektowane i zamontowane centrale i instalacje wentylacji mechanicznej i klimatyzacji pomieszczeń ekspozycji i sal wystaw czasowych.

Klasztor pokamedulski z Wigrach.
Klasztor pokamedulski z Wigrach.

– Projekt pn. „Przebudowa i rozbudowa budynku Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach wraz z instalacjami i zagospodarowaniem terenu” w ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski konkursie na ochronę zabytków i dziedzictwa kulturowego zajął wysokie, 5 miejsce na liście rankingowej – informuje Kamil Sznel, asystent prezydenta Suwałk. Prace rozpoczną się w 2017 roku.

To nie jedyna dobra wiadomość – środki z RPO trafią również do Wigier. Klasztor otrzyma niemal 10 mln złotych na remont, który w całości ma pochłonąć ponad 13,9 mln zł. Wniosek złożony przez Fundację Wigry PRO zajął 8. miejsce na liście rankingowej.

Wiz. Muzeum im. Marii Konopnickiej początkowo uwzględniały rozbudowę budynku. Tak się nie stanie. Proponowane rozwiązania należy więc traktować jako ciekawostkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...

Rodzina Marii Konopnickiej już w Suwałkach (foto, wideo)

Prawnuczka Marii Konopnickiej - Joanna Modrzejewska, praprawnuczki - Elżbieta...