Reklama

Marazm na rynkach

Data:

- Reklama -

Stabilizacja na rynkach przed spotkaniem bankierów centralnych w Jackson Hole. EURPLN i EURUSD względnie stabilne przez większość dnia, lekko w dół po lepszych danych z USA. Stabilizacja na rynkach obligacji. Dzisiaj krajowa stopa bezrobocia za lipiec.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

We wtorek rynki ustabilizowały się po słabym nastroju w poprzednich dniach. Inwestorzy wyczekują na piątkowe wystąpienie prezes Fed Janet Yellen na konferencji w Jackson Hole, gdyż może ono rzucić więcej światła na kwestię następnej podwyżki stóp w tym roku. Opublikowane wczoraj po południu dane z USA o sprzedaży nowych domów były wyraźnie lepsze od prognoz, co wsparło dolara pod koniec dnia, wzmacniając oczekiwania podwyżek stóp. Z kolei opublikowane wcześniej wstępne indeksy PMI dla Niemiec i strefy euro były mniej więcej zgodne z oczekiwaniami i nie wywołały poważniejszej reakcji na rynku walutowym (chociaż rentowności niemieckich obligacji przejściowo nieco wzrosły).

Doradca premiera Japonii, Satoshi Fujii, powiedział, że jego kraj potrzebuje programu luzowania ilościowego w skali 10 bilionów jenów w 2017 i 2018 r., aby wyjść z deflacji. Ta wypowiedź nie miała jednak znaczącego wpływu na kurs jena.

Narodowy Bank Węgier nie zmienił stóp procentowych na wczorajszym posiedzeniu, zgodnie z oczekiwaniami. Główna stopa wynosi wciąż 0,90%. Dzisiejsze poranne dane z Niemiec o PKB w II kw. były zgodne z oczekiwaniami i również nie wywołały większej reakcji rynkowej.

Kurs EURUSD był we wtorek stosunkowo stabilny – najpierw delikatnie rósł przez większą część dnia, dochodząc do ok. 1.135 i dopiero pod koniec sesji nastąpiło lekkie odreagowanie i powrót w okolicę poziomu otwarcia (1.132), po publikacji lepszych od oczekiwań z amerykańskiego rynku nieruchomości. W ciągu nocy ten ruch został nieco przedłużony i dzisiaj na otwarciu kurs jest blisko 1,129. Rynek czeka na sygnały odnośnie do polityki pieniężnej w USA i prawdopodobnie do piątkowego przemówienia Janet Yellen nie należy się spodziewać gwałtownych ruchów kursu.

Stabilizacja dominowała również na krajowym rynku walutowym. EURPLN przez większą część dnia oscylował w okolicy 4,315, a USDPLN w pobliżu 3,805. Dopiero tuż przed zamknięciem sesji EURPLN obniżył się poniżej 4,30 (ale tylko przejściowo) w reakcji na osłabienie euro do dolara po publikacji danych z USA. Dzisiaj rano EURPLN jest tuż poniżej 4,31.

Na polskim rynku stopy procentowej kolejny dzień wakacji. Rentowności krajowych obligacji podlegały jedynie niewielkim zmianom, podczas gdy stopy IRS wzrosły w skali od 1 pb na krótkim końcu do 3 pb na długim końcu.

GUS opublikował wskaźniki koniunktury za sierpień. Dane po odsezonowaniu przez nas sugerują lekką poprawę koniunktury w przemyśle (co jest pozytywnym sygnałem po ostatnich słabych danych z tego sektora) oraz pogorszenie w budownictwie i handlu detalicznym.

Wydatki inwestycyjne jednostek samorządu terytorialnego wyniosły w II kw. 2016 r. 5 mld zł, co oznacza spadek o 52% r/r po spadku o 56,7% r/r w I kw.

Dzisiaj o 10:00 GUS opublikuje miesięczny Biuletyn Statystyczny, w którym oprócz stopy bezrobocia rejestrowanego (oczekujemy spadku do 8,6%, zgodnie z konsensusem rynkowym) pojawi się nieco więcej szczegółowych danych o gospodarce po siedmiu miesiącach roku. Te informacje nie będą jednak raczej miały istotnego wpływu na rynek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....

Stagnacji w gospodarce na Suwalszczyźnie zostanie poświęcona sesja nadzwyczajna

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk wystąpił w środę, 31 maja...