Reklama

Pieniądz i jego ewolucja

Data:

- Reklama -

W dawnych czasach, kiedy został wprowadzony handel wymienny, ustalono przedmioty, które miały funkcję miernika wartości dla wszystkich innych towarów. Ciekawe? Zobacz, jak to wyglądało na przestrzeni wieków.

Wśród ludów zamieszkujących kraje śródziemnomorskie dość powszechnym ekwiwalentem wymiany było bydło, np. w starożytnej Grecji – woły. Wraz z rozwijaniem się handlu przedmiotowa forma pieniądza stała się niewygodna i dość kłopotliwa w rozliczeniach między kupcami. Dlatego czasem głównym przedmiotem wymiany stało się złoto i srebro.

Pierwszy pieniądz

Pierwsze metalowe pieniądze miały kształty łopatek, pierścieni, kwadratowych blaszek, szpilek, itp. ważne, że były wykonane z wartościowych minerałów. Kształt nie miał znaczenia dla wymiany, ponieważ wartość pieniędzy zależała od ich wagi. Kawałki złota i srebra były kładzione na wagę a następnie płacono nimi za kupowane towary.

Kruszce

Stosowanie złota i srebra jako środka płatniczego usprawniło handel ale niestety nie rozwiązało wszystkich problemów. Jednym z takich problemów była konieczność ciągłego ważenia metalu, do czego potrzebna była waga (co oznaczało, że nie było mowy o płaceniu w każdym miejscu, jedynie stacjonarnie, np. na targowiskach). Ponadto, przy każdej sprzedaży lub kupnie trzeba było sprawdzać wagę i czystość kruszcu, co przy większych transakcjach handlowych zabierało dużo czasu i hamowało tempo rozwoju handlu. Dlatego z czasem zaczęto na odważonych kawałkach metalu zaznaczać wagę i wartość. Nie trzeba było ich ważyć i sprawdzać przy każdej wymianie handlowej. Były przez to łatwiejsze w użyciu.

Monety

Z biegiem lat kształt pieniędzy zmieniał się, aż wreszcie zaczęto bić monety okrągłe, na których zaznaczono ich wagę i wartość oraz pieczęć osoby lub instytucji, które potwierdzały prawdziwość oznaczeń.

Pierwszy pieniądz papierowy powstał w Chinach już w IX wieku, a w XII wieku został upowszechniony w Europie Zachodniej. W owym czasie środkiem płatniczym były sztabki złota i srebra.

Wytworzone banknoty miały pełne, stuprocentowe pokrycie w depozytach złota zgromadzonych w bankach. Sytuacja ta trwała aż do pierwszej wojny światowej, kiedy to została zawieszona pełna wymiana banknotów od złota i zaczęły one funkcjonować jako samodzielny środek płatniczy. Proces ten trwa do dzisiejszych czasów.

Przyszłość pieniądza?

Rodzi się pytanie – jak będzie wyglądała przyszłość pieniądza – czy wyjdzie z obiegu? Zostanie zastąpiony kartami bankomatowymi, szybkimi przelewami, BLIK-ami… a może jeszcze czymś innym? Jest to wielce prawdopodobne, biorąc pod uwagę, że w coraz to większej liczbie krajów rozwiniętych, pieniądz jako gotówka – wymiera.

Wystarczy się zastanowić nad tym, czy aktualnie mamy gotówkę w portfelu albo kiedy ostatnio wyciągaliśmy pieniądze z bankomatu. Dawno? No właśnie.

Joanna Moszczyszyn
Artykuł został przygotowany na podstawie treści z bloga finansowego finansenaobcasach.info

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....

Stagnacji w gospodarce na Suwalszczyźnie zostanie poświęcona sesja nadzwyczajna

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk wystąpił w środę, 31 maja...