Czas na zmiany – już nie zakuwamy!

0
242
Na zdj. Jacek Rozenek w trakcie realizacji spotu.

W sobotę, 1 października odbędzie się X edycja ogólnopolskiej akcji „Zerwijmy łańcuchy” przeciwko trzymaniu psów na łańcuchach. W Suwałkach poczuć ciężar łańcucha będzie można na Placu Marii Konopnickiej w godz. 12.00-14.00.

Organizator happeningu – portal Psy.pl – do współpracy przy tej jubileuszowej edycji zaprosił Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce, i dlatego poza corocznymi happeningami w tym roku odbędzie się też zbiórka pieniędzy na obroże i linki. Powstał też specjalny spot z udziałem ambasadora akcji, aktora Jacka Rozenka.

W akcji „Zerwijmy łańcuchy” weźmie udział ponad 40 miejscowości w całej Polsce – również Suwałki i Augustów. W Suwałkach inicjatywę już po raz kolejny koordynuje Fundacja Zwierzęta Niczyje, w Augustowie – TOZ.

W każdym miejscu łańcuchami do bud przypną się ludzie, którym los zwierząt nie jest obojętny. Będą wśród nich znane osoby, ale nie tylko – w proteście przeciwko trzymaniu psów na łańcuchach może przypiąć się każdy i często robią to nawet przypadkowi przechodnie.

Akcję „Zerwijmy łańcuchy” zawsze licznie popierają gwiazdy, które aktywnie wspierają nas przede wszystkim na Placu Zamkowym w Warszawie, ale nie tylko. Są wśród nich: Majka Jeżowska, Kuba Świderski, Jan Kuroń, Sebastian Cybulski, Marzena Rogalska, Bożena Stachura, Anna Powierza, Roman Czejarek, Michał Piróg, Marek Frąckowiak, Katarzyna Piekarska, Leszek Stanek, Małgorzata Zajączkowska, Ryszard Rembiszewski.

zerwijmy-lancuchy-2016-plakatCo ważne, organizatorzy nie nawołują, by z dnia na dzień wszystkie psy zostały spuszczone z łańcuchów – byłoby niebezpieczne. Apelują o to, by psy miały godne życie, wodę w misce i jedzenie. Aby były trzymanie zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt, czyli – jeśli muszą być na łańcuchu – miał on długość przynajmniej trzech metrów, by pies był z niego spuszczany nie rzadziej niż co 12 godzin i miał schronienie przed zimnem i upałem.

Nowością podczas tegorocznej akcji jest zbiórka pieniędzy prowadzona przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce na miękkie obroże i lekkie linki amortyzujące, które są doskonałym zamiennikiem ciężkiego, nierzadko wrastającego w szyję łańcucha, który bywa umieszczony bezpośrednio na psiej szyi – poza tym, że powoduje schorzenia kręgosłupa, jest lodowaty zimą i gorący latem. Za zebrane pieniądze zostaną zakupione zestawy linka + obroża, które inspektorzy TOZ będą rozdawali podczas interwencji. Wystarczy 20 zł, by uszczęśliwić jednego psa! Więcej informacji: www.zerwijmylancuchy.pl/pomagam/.

W tym roku akcję poparł aktor Jacek Rozenek, który charytatywnie wystąpił w spocie przedstawiającym problem trzymania psów przez całe życie na krótkiej uwięzi. Wszystkie osoby pracujące przy produkcji filmu z dobrego serca zaangażowały się w ten projekt.

– Uważam, że sposób, w jaki traktujemy zwierzęta, jest bezpośrednim odbiciem naszych standardów wewnętrznych. Pokazujemy, kim jesteśmy, dlatego powinniśmy traktować zwierzęta z szacunkiem, miłością i empatią. Czego życzę sobie i wszystkim, którzy dołączają do naszej akcji – mówi Jacek Rozenek.

Leave a Reply