Reklama

Premiera „Sąsiadów” w Teatrze Dramatycznym

Data:

- Reklama -

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza na pierwszą w nowym sezonie artystycznym premierę. Od soboty, 17 września, na dużej scenie widzowie będą mogli oglądać „Sąsiadów” Andrzeja Sadowskiego.

Sztuka jest psychologicznym, komediowym thrillerem rozgrywającym się w realiach polskiej prowincji. Spektakl opowiada historię młodego małżeństwa, które porzuca miasto, wyprowadza się na wieś i naiwnie marzy o szczęśliwym oraz prostym życiu, w zgodzie z naturą. Od pierwszego dnia rzeczywistość zaczyna jednak dyktować własne warunki, a krajobraz okazuje się o wiele piękniejszy, niż zamieszkujący go ludzie. Spektakl reżyseruje jego autor – Andrzej Sadowski, który odpowiada także za scenografię. W Białymstoku pracował już przy spektaklach „Pięć kilo cukru” oraz „Romeo i Julia”.

Sasiedzi_plakat– Jeśli chcecie państwo się skonfrontować z własnym życiem, zobaczyć siebie, w lustrzanym scenicznym odbiciu, to przychodźcie do nas tłumnie, a my postaramy się Wam dać powód do szczerego śmiechu z siebie samych, ale też i do poważnej refleksji – mówi reżyser.

Na scenie będzie można zobaczyć aktorów Teatru Dramatycznego: Agnieszkę Możejko-Szekowską, Piotra Szekowskiego oraz Sławomira Popławskiego. Gościnnie zagra Patryk Ołdziejewski – student V roku Akademii Teatralnej.

– Praca w białostockim Teatrze Dramatycznym jest dla mnie dużym wyróżnieniem. Zostałem zaproszony do zrobienia dyplomu w spektaklu „Romeo i Julia” w reżyserii Katarzyny Deszcz. Następnie był „Exodus 2.0” w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur, a teraz jestem w spektaklu „Sąsiedzi”. Praca w Teatrze Dramatycznym jest kolejnym etapem na drodze mojego rozwoju. Odcina pępowinę od azylu, jakim była uczelnia i każe być samodzielnym. Cieszę się, że gdy czegoś nie wiem lub nie rozumiem, zawszę mogę liczyć na wsparcie zespołu pracującego w teatrze. Dziękuję bardzo wszystkim za zaufanie i możliwość pracy – mówi Patryk Ołdziejewski.

Andrzej Sadowski przyznaje, że świetnie mu się pracuje w Białymstoku. Jego zdaniem aktorzy są dobrze przygotowani, aktywni i ciągle jest przez nich zaskakiwany nowymi pomysłami. Potwierdza, że ma niezwykłą przyjemność tworzenia i współpracy z nimi. To właśnie aktorowi – Piotrowi Szekowskiemu, powierzył warstwę muzyczną spektaklu.

– Andrzej przez wiele lat działał w teatrze eksperymentalnym. Ale tym spektaklem nie dokonuje z nami rewolucji teatralnej i nie odkrywamy nowej konwencji, czy metody pracy z aktorem. Opowiadamy o ludzkich emocjach, namiętnościach, tajemnicach. Wszystko zawiera się w dowcipnie napisanych dialogach, piosenkach, a przede wszystkim barwnych postaciach. Myślę, że każdy widz odnajdzie choćby kawałek swojego życia w tym spektaklu.
Andrzej dał mi wolną rękę odnośnie kompozycji, które pojawią się w przedstawieniu. Będzie to muzyka gitarowa, prosta w wykonaniu, melodyjna i spójna ze śpiewającymi je postaciami – mówi Piotr Szekowski.

Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę, 17 września, o godz. 19.00. „Sąsiadów” będzie można zobaczyć także 18, 24 oraz 25 września o godz. 17.00. Bilety na przedstawienia dostępne są Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej na stronie dramatyczny.pl

Czas trwania: ok. 100 min. Cena biletu*: spektakl premierowy – 50 zł; normalny – 40 zł; ulgowy – 35 zł; szkolny – 20 zł; studencki – 20 zł (zniżka 50% na legitymację do 26 r.ż.); bilet dla osób bezrobotnych – 5 zł (*przy zakupie minimum dziesięciu biletów normalnych, wszystkie w cenie biletów ulgowych).

Fot. Teatr Dramatyczny w Białymstoku

Andrzej Sadowski – absolwent PWST w Krakowie (WA, dyplom w 1982 r.) Od początku lat osiemdziesiątych, do 2003 roku – prowadził (wspólnie z Katarzyną Deszcz) undergroundowy Teatr Mandala, w którym to zespole, zrealizował kilkadziesiąt projektów artystycznych z różnych dziedzin sztuki pokrewnych teatrowi, pokazywanych na wielu festiwalach teatralnych i performerskich w 35 krajach świata.

Od 1986 roku rozpoczął stałą współpracę z kilkunastoma europejskimi centrami teatralnymi, gdzie prowadził zajęcia warsztatowe w oparciu o eksperymentalne metody i techniki aktorskie wypracowane w Mandali. W latach dziewięćdziesiątych rozpoczął współpracę z paroma uczelniami artystycznymi (m.in Dartington College od Arts /Devon, UK, Academia de Musica & des Artes Espectaculo /Porto, Portugalia ) – gdzie realizował autorskie projekty i kierował pracami semestralnymi w zakresie sztuki aktorskiej i wykorzystywania multimediów w spektaklu teatralnym.

W latach 1997-1999 był członkiem Akademii Teatralnej przy Radzie Europy (L’Academie Europeenne des Arts du Geste du Conceil d’Europe). W teatrze repertuarowym zadebiutował w 1997 roku. Poza teatrami w kraju, reżyserował m.in w Chorwacji, Japonii, Niemczech, Anglii, Irlandii, Szkocji, USA, Turcji, Ukrainie, Norwegii, Portugalii, Kanadzie oraz Rosji.

Obecnie, poza reżyserią i scenografią na scenach repertuarowych w Polsce i za granicą – zajmuje się współpracą z tancerzami oraz muzykami w ramach projektów podejmowanych przez formacje  a&a&a & herrkopf.

Informacja prasowa.

Jednym z patronów medialnych wydarzeń w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku jest portal „Niebywałe Suwałki”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Z regionu: Rail Baltica – coraz bliżej wygodnych podróży z Białegostoku i Łap

Szybkie i bezpieczne podróże pociągiem oraz lepszy dostęp do...

Podsumowanie sezonu 2021/2022 w Teatrze Dramatycznym

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, którego działania...

Z regionu: Zbuduj niesamowitą maszynę i wygraj indeks na Politechnikę Białostocką

Liczą się kreatywność, ciekawe zastosowania zasad fizyki oraz pasja...