Reklama

To nie magia, to nauka. Centrum Nauki Kopernik w Parku Technologicznym

Data:

- Reklama -

Poczuj się jak baletnica, zakręć krzesłem, oszukaj swój wzrok. Trzecia odsłona wydarzenia „Kre@ywne Suwałki” to okazja, by zapoznać się ciekawą ofertą suwalskich szkół ponadgimnazjalnych i odwiedzić wyjazdową wystawę Centrum Nauki Kopernik.

Od poniedziałku, 12 września do wtorku, 13 września w godz. 12.00 – 18.00 w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach (ul. Innowacyjna 1) na mieszkańców czekają liczne atrakcje. Nie dość, że wstęp i udział w eksperymentach jest bezpłatny, to jeszcze można wygrać 3 tablety.

Centrum Nauki Kopernik – nawet w wersji wyjazdowej – to miejsce, gdzie szare komórki mają pole do popisu. W technoparku nie ma czasu na nudę. Można tam zobaczyć stoiska pokazowe suwalskich szkół – I, II i III LO, ZST, ZS nr 4 i ZS nr 6. Jakub Kibitlewski, uczeń ZST w Suwałkach prezentuje na przykład łazik stadionowy do przewożenia sprzętu sportowego – pojazd skonstruował z kolegą i swoim ojcem. To, co porusza się korytarzami PNTPW, to już druga wersja pojazdu, nad którą prace trwały 2,5 miesiąca.

– Wystawa wyjazdowa „Eksperymentuj!” składa się z 15 eksponatów z dziedzin takich jak: biologia, fizyka, matematyka. Z każdym eksponatem można wejść i interakcję, wykonać określone zadanie i sprawdzić, dlaczego działa tak, a nie inaczej – tłumaczy Tomasz Gawraczyński, animator z Centrum Nauki Kopernik.

Najciekawsze z nich to: „wirujące krzesło”, na którym można przeprowadzić dwa doświadczenia oraz „oszukaj swój wzrok”. – Podczas eksperymentowania z wirującym krzesłem można sprawdzić między innymi, dlaczego łyżwiarze figurowi, zaczynając piruet, mają rozłożone ręce i wysuniętą nogę, a także przekonać się, co się dzieje, gdy ręce złożymy – zmieniamy wtedy położenie masy względem osi obrotu i kręcimy się szybciej – tłumaczy Gawraczyński.

Zaskakującym przeżyciem może być udział w eksperymencie „oszukaj swój wzrok”. Zestaw różnorodnych okularów pozwala widzieć jak krótkowidz, widzieć podwójnie i sprawdzić, co widzimy, gdy zamienimy prawą stronę z lewą. Zadanie polegające na przejściu wyznaczonej trasy jest wtedy nie do wykonania. Dlaczego? Warto się o tym przekonać samodzielnie.

Podczas wydarzenia odbywa się konkurs skierowany do uczniów na ułożenie najciekawszego hasła promującego ich szkołę. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 13.09.2016 r. o godz. 17:00. Nagrodami są 3 tablety.

Do PNTPW można bezpłatnie dojechać dzięki MPK. Autobusy kursują o godz. 11:20, 13:20, 15:20 i powrót godz. 14.00, 16.00 i 18.00. Trasa autobusu przebiega ulicami: Północna, Kolejowa, Świerkowa, Pułaskiego, Kowalskiego, Reja, Kościuszki, Wojska Polskiego (OSiR).

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Najwyższa wieża w SOWA Suwałki (konkurs): Rozwijanie kreatywności i współpracy

Wraz z końcem sierpnia nadszedł czas na niezwykłe wyzwanie,...

Chciałabym zobaczyć wszystkie „światy”. Wywiad z Anetą Stabińską, fotografką z Sejn

Aneta Stabińska swoją wieloletnią pasję zmieniła w zawód, ostatnio...

Warszawa bez mięsa – czy Suwałki mogą być następnym miastem?

W ostatnich dniach głośno zrobiło się o raporcie organizacji...

Weź udział w konkursie i wygraj voucher do Centrum Nauki Kopernik

Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej i jej oddział SOWA...