Akordeon zabrzmi w sali im. Andrzeja Wajdy

1
645
Rafał Grząka, akordeon, #suwalki, Atom String Quartet, Atom Accordion Quintet
Na zdj. Rafał Grząka. Materiały promocyjne.

Na scenie Suwalskiego Ośrodka Kultury wielokrotnie występowali różni akordeoniści. W ramach cyklu „Filharmonia Suwałk” w najbliższy piątek, 21 października z Suwalską Orkiestrą Kameralną zagra Rafał Grząka, adiunkt na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, szerszej publiczności znany z grupy „Klezmafour” i programu „Must Be The Music”.

Autor: Iwona Danilewicz

Koncert rozpocznie się o godz. 19.00. W programie są utwory Richarda Galliano i Astora Piazzolli, które dr Rafał Grząka często wykonuje. Jak mówi – są to kompozycje atrakcyjne dla każdego odbiorcy, jakie można wykonać w tym składzie orkiestrowym z towarzyszeniem akordeonu oraz bandoneonu. Rafał Grząka jest jednym z zaledwie kilku muzyków w Polsce, którzy potrafią grać na tym ostatnim instrumencie.

Publiczność w najbliższy piątek usłyszy m.in.: „Opale Concerto” na akordeon i orkiestrę smyczkową Richarda Galliano oraz „Oblivion” i „Adiós Nonino” Astora Piazzolli. “Oblivion”, obok kompozycji „Libertango”, jest jednym z najczęściej wykonywanych i najbardziej znanych utworów tego twórcy. „Adiós Nonino” to z kolei utwór, który Piazzolla skomponował na bandoneon po śmierci swojego ojca. Będzie to więc interesująca podróż po świecie muzyki – w programie znalazły się bowiem utwory charakterystyczne dla obu kompozytorów – twórców stylu tango nuevo (A. Piazzolla) oraz new musette (R. Galliano).

Rafał Grząka to absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Suwałkach. W lokalnej szkole naukę gry na akordeonie rozpoczął w wieku 7 lat pod okiem pierwszego nauczyciela – Antoniego Ułanowicza. Potem uczęszczał do klasy Zbigniewa Grzanki. – Wtedy złapałem muzycznego bakcyla, zakochałem się w akordeonie. Gdy do Suwałk, na konsultacje przyjechał Klaudiusz Baran – wtedy adiunkt na UMFC, jak ja teraz – wiedziałem, że jeśli mam kontynuować naukę, to tylko u niego – wspomina Rafał Grząka. Tak też się stało. Po napisaniu doktoratu, Rafał Grząka został prawą ręką prof. Barana.

Warto pamiętać o tym, że właśnie w tej chwili jesteśmy świadkami przemiany percepcji instrumentu. Akordeon przestał być kojarzony wyłącznie z muzyką biesiadną, łatwą i przyjemną w odbiorze. Staje się instrumentem coraz bardziej popularnym i coraz częściej obecnym w największych salach koncertowych. Dnia 1 września 2009 roku minęło 50 lat od momentu wprowadzenia akordeonu jako przedmiotu kierunkowego do profesjonalnego kształcenia w polskim szkolnictwie muzycznym. – Wielu wirtuozów tego instrumentu występuje podczas „Warszawskiej Jesieni”. Utwory na akordeon pojawiają się coraz częściej w twórczości znanych kompozytorów, np. u Krzysztofa Pendereckiego. Wreszcie, swój udział w upowszechnieniu, popularyzacji tego instrumentu mają między innym Marcin Wyrostek i zespół „Motion Trio” – wymienia Rafał Grząka.

Zresztą, instrument, który może kosztować tyle, co dobry samochód, nie może wyłącznie towarzyszyć potańcówkom. Ceny akordeonów koncertowych sięgają nawet 20-24 tys. euro.

Rafał Grząka, który nie po raz pierwszy wystąpi z Suwalską Orkiestrą Kameralną, ma w zanadrzu jeszcze kilka projektów artystycznych, które nigdy w Suwałkach nie zostały zaprezentowane, a budzą zachwyt w Polsce i na świecie. Co ciekawe, zespół „Klezmafour” już dwukrotnie wystąpił w Raczkach, w Suwałkach jeszcze nigdy. Na początku 2016 roku ukazała się trzecia płyta „Klezmafour”, nagrana we współpracy z orkiestrą symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. – Pomysł takiego połączenia narodził się w mojej głowie już kilka lat temu. Nagranie zrealizowaliśmy w sierpniu 2015 roku. Chciałbym ten materiał zaprezentować kiedyś w Suwałkach. Walczę o pozyskanie środków – tłumaczy Rafał Grząka.

Grupa „Klezmafour”, założona około 1999 roku przez braci Czaplińskich – Andrzeja i Wojciecha w Lublinie, pod koniec 2007 roku zyskała w swoim składzie Rafała Grząkę. Jak wspomina muzyk – początkowo był to zespół wykonujący tradycyjną muzykę żydowską, który nie posiadał autorskich kompozycji. Przepustką do popularności okazał się udział grupy w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Żydowskiej w Amsterdamie w 2010 roku. – Otrzymaliśmy wtedy nagrodę główną – wspomina Rafał Grząka, dodając, że w tym samym czasie o laury zwycięstwa walczyła w Amsterdamie m.in. Justyna Steczkowska ze swoim projektem. Dzięki wygranej „Klezmafour” wystąpił w kanadyjskim Vancouver, a następnie pojechał w trwającą 3 tygodnie trasę koncertową po USA, z koncertem finałowym w Nowym Jorku. Jeszcze większa rozpoznawalność grupy przyszła wraz z udziałem w telewizyjnym talent show „Must Be The Music”.

Najnowsza płyta grupy „Klezmafour” – „Orkiestronicznie” to dla Rafała Grząki poniekąd spełnienie artystycznych marzeń. – Nagranie płyty z orkiestrą, gdy 45-50 osób wykonuje muzykę twojego autorstwa, to wielka satysfakcja – dodaje Grząka, podkreślając jednak, że rok 2016 to w jego przypadku o wiele więcej muzycznej radości.

W wakacje na rynku ukazała się płyta Atom Accordion Quintet, nagrana przez znakomity zespół smyczkowy – Atom String Quartet i akordeonistę Rafała Grząkę, który był inicjatorem płyty. Krążek noszący tytuł „Atom Accordion Quintet” zbiera znakomite recenzje. Jego premiera koncertowa odbyła się w sierpniu w Warszawie.

Rafał Grząka to pochodzący z Suwałk wirtuoz, kompozytor, akordeonista i bandoneonista. Wybitny absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Laureat ponad 35 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów akordeonowych. Kompozytor muzyki do filmu pt. „Miłość w przejściu podziemnym” z cyklu „Święta polskie” (w reż. Janusza Majewskiego, z Wojciechem Malajkatem). 

Jest współtwórcą wielu projektów artystycznych: Klezmafour, Tango Fuerte, Baxtori, The New Warsaw Trio, Atom Accordion Quintet.

Grząka jest także rezydentem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej w sezonie 2016/2017.

W naszym konkursie czytelnicy „Niebywałych Suwałk” mogą wygrać 2 pojedyncze bilety na koncert Rafała Grząki. Wystarczy, że odpowiedzą prawidłowo na pytanie: Jakie płyty wydał do tej pory zespół „Klezmafour” (podaj tytuły)? Odpowiedzi prosimy przesyłać do nas mailem (wraz ze swoim imieniem i nazwiskiem): redakcja@niebywalesuwalki.pl KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

1 KOMENTARZ

Leave a Reply