Reklama

Dziś uwaga na dane z USA

Data:

- Reklama -

Mieszane nastroje na rynkach, obligacje dalej pod presją. EURPLN tymczasowo wzrósł powyżej 4,34, spadek wahań EURUSD. Rentowność polskiego 10-letniego benchmarku już powyżej 3,10%. Dzisiaj kolejne ważne dane z USA, wstępna inflacja w Niemczech, decyzja banku centralnego Rosji.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

W czwartek na globalnym rynku kontynuowane były tendencje ze środy i oprócz obligacji skala zmian była mniejsza niż dzień wcześniej. Euro odrabiało straty do dolara, chociaż wolniej niż w środę, a waluty CEE były pod presją, choć już nie traciły tak wyraźnie jak poprzedniego dnia. Rentowności obligacji wciąż mocno rosły wyceniając coraz większe szanse na podwyżkę stóp Fed w grudniu.

Dane z USA były bliskie oczekiwaniom i nie miały istotnego przełożenia na rynek. Wrześniowe zamówienia na dobra trwałego użytku nieznacznie rozczarowały, podczas gdy niezakończona sprzedaż domów i tygodniowa liczba nowych bezrobotnych były lepsze od oczekiwań. Natomiast mieszane informacje o wynikach finansowych amerykańskich spółek spowodowały, że indeksy giełdowe w USA zakończyły wczorajszy dzień nieco pod kreską.

Kurs EURUSD wahał się nieco powyżej środowego zamknięcia pozostając poniżej 1,095. Dane z USA nie zaskoczyły i w konsekwencji wczorajszy zakres wahań był najmniejszy w tym miesiącu. Dziś na otwarciu sesji dolar jest nieco mocniejszy i EURUSD znajduje się nieco powyżej 1,09. Uwaga inwestorów na koniec tygodnia skupi się na kolejnej porcji danych z USA, w tym pierwszym szacunku PKB za III kw. Taki odczyt, na parę dni przed decyzją FOMC może wpłynąć na notowania EURUSD. Euro zyskuje w tym tygodniu do dolara po trzech tygodniach osłabienia, ale skala ruchu nie jest znaczna, więc raczej nie uważamy, aby na koniec tygodnia pojawiła się istotna presja na realizację zysków z ostatniego wzrostu kursu EURUSD.

Kursy EURPLN, USDPLN i inne waluty CEE długo były wczoraj dość stabilne po ostatnich wyraźnych zmianach i dopiero pod koniec sesji ponownie zaczęły tracić. Widać to było szczególnie w przypadku EURHUF i EURPLN – ten drugi pod koniec dnia ustanowił sesyjne maksimum na nieco ponad 4,34. Po spadku wahań EURPLN obserwowanym od poprzedniego poniedziałku wczoraj odnotowano w końcu wyraźniejszy ruch. Dziś na otwarciu nastrój na rynku jest umiarkowanie słaby, co może ograniczać szanse na odrobienie przez złotego przynajmniej części strat. Po południu istotne będą dane z USA. Wg nas, krajowa waluta może być pod presją do końca roku. Dzisiaj decyzję ws. stóp ogłosi bank centralny Rosji, ale w poprzednich miesiącach jego szefowa dość jasno powiedziała, że w tym roku stopy raczej się już nie zmienią, więc wynik dzisiejszego posiedzenia nie powinien mieć istotnego wpływu na rubla.

Na krajowym rynku stopy procentowej wczorajsza sesja stała pod znakiem dalszego osłabienia polskich (i nie tylko) obligacji. Rentowności w Europie rosły bardzo wyraźnie – polski 10-letni benchmark stracił kolejne 9 pb (rentowność wzrosła do 3,14%), niemiecki osłabił się o ok. 10 pb do 0,18% (najwyższy poziom od końca maja), amerykański o 7 pb do 1,86%, podczas gdy rentowności 10-latek włoskich, hiszpańskich i portugalskich wzrosły o 8 pb. Ostatnie dni jasno pokazują, że globalne trendy są kluczowe dla polskiego długu. Dziś poznamy ważne dane z USA, które mogą wpłynąć na rynkowe oczekiwania dotyczące polityki pieniężnej Fed i tym samym mieć wyraźny wpływ na notowania obligacji na świecie.

Wczoraj ministerstwo Finansów uplasowało 2-letnie obligacje denominowane w euro o wartości 250 mln €. Była to emisja typu private placement. 2-letnie zerokuponowe obligacje sprzedano z rentownością na poziomie -0,06%. Piotr Nowak, wiceminister finansów, w komentarzu powiedział, że obligacje te nabył inwestor z Niemiec. Dodał, że potwierdza to „zaufanie zagranicznych inwestorów do racjonalnej polityki fiskalnej i gospodarczej rządu”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wojny handlowe: imperium kontratakuje

Trump ogłasza nowe cła wobec Chin, rynki w dół. Aprecjacja...

Geopolityka trzęsie rynkami

  Obligacje rynków bazowych oraz dolar zyskują, zaś polskie...

Unimoto Lake Race – wyścigi na lodzie w Wiżajnach (foto)

Do dobrej zabawy i widowiskowych popisów wystarczy czasem zamarznięte...

Promyk nadziei na rynkach

Odbicie giełd w USA w piątek wieczorem. Złoty zaczął odrabiać...