Reklama

Nadchodzi „Kot w butach”

Data:

- Reklama -

Na tegoroczne Mikołajki Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku szykuje dla najmłodszych niezwykły prezent: bajkę muzyczną „Kot w butach” w reżyserii Bernardy Bieleni, z udziałem artystów Białostockiego Teatru Lalek i Opery i Filharmonii Podlaskiej.

– „Kot w butach” to przedstawienie realizowane w oparciu o doskonały tekst Hanny Januszewskiej – opowiada Bernarda Bielenia, twórczyni spektaklu. – Jest to znana bajka, ale opowiedziana trochę inaczej. Można  w tym tekście doszukać się wątków historycznych i nawiązań literackich do „Zemsty” Fredry.

Ta opowieść jest napisana wierszem i okazji do śpiewania jest niemało. Duża część przedstawienia to partie śpiewane, a muzyka to bez wątpienia walor, który temu stylizowanemu językowi dodaje jeszcze większego koloru. Za muzykę jest odpowiedzialny uznany duet – Piotr Nazaruk i Jan Stokłosa (współpracujący chórem TGD i z artystami formatu Anny Marii Jopek, Doroty Miśkiewicz, Kuby Badacha, Natalii Niemen i wielu innych aktywnie koncertujących wokalistów).

Ruch sceniczny to kolejny atut współczesnej formy tej realizacji, odpowiedzialny za choreografię jest Maciej Florek, znany jako „Gleba” (laureat i juror programu „You Can Dance”) – doskonały tancerz i choreograf.

Scenograficzną stronę widowiska stworzył Jan Polivka, a jego poczucie przestrzeni  – wywodzące się z Czech – umożliwi aktorom wykorzystanie środków dostępnych dla teatru aktorskiego i lalkowego. Zespół aktorski to w większości absolwenci Akademii Teatralnej (Wydziału Sztuki Lalkarskiej), którzy doskonale posługują się środkami teatru formy. Zmiana kostiumu pozwoli na odgrywanie wielu ról, a wiele scen będzie odegranych w maskach (zobaczymy też sceny z lalkami). Znana z bajki postać czarodzieja tu również zachwyci paroma trickami tak, że kiedy na skutek przebiegłości tytułowego kota zamieni się w mysz, zatęsknimy za jego obecnością.

Udział muzyków, którzy „na żywo” będą towarzyszyć poczynaniom aktorów tworzy wspaniałe warunki dla odbioru barwnej, dynamicznej i bajkowej fabuły, której główny wątek stanowi historia miłosna dworskiej córki szlachcica – Zosi i biednego osieroconego przez młynarza,  właściciela kota – Jasia. Na drodze zakochanych staje Bombasta –czarodziej, który proponuje zamążpójście pięknej pannie. Wszystko kończy się jak w tradycyjnej baśni  – weselem…. Ale nie zdradzajmy wszystkiego. Jest tam jeszcze parę innych wątków, które dobrze służą całej historii.

Czy warto to przedstawienie zobaczyć? Oczywiście, że warto, bo i dzieci i młodzież i dorośli znajdą w tej realizacji taką płaszczyznę odbioru, która czas spędzony w operze zamieni w prawdziwą przygodę spotkania z bajką, muzyką, tańcem i wspaniałymi wykonawcami. Zapraszam.

Premiera „Kota w butach” odbędzie się w OiFP w dniu 4 grudnia 2016 o godz. 12:00.

Fot. z pierwszej próby muzycznej M. Heller, OiFP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Koncert „Duety na dwa flety” w OiFP

W piątkowy wieczór przy Podleśnej w Białymstoku Orkiestrę Opery...

U źródeł kultury – koncert symfoniczny w OiFP

Piątkowy koncert symfoniczny (27 września o godz. 19.00) w...

Recital fortepianowy Mariusza Ciołko w OiFP

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku zaprasza w piątek,...

W OiFP koncert dyplomantów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina

Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza w piątek, 5 kwietnia...