Najlepsi wokaliści zaproszeni do nagrania płyty w studiu Polskiego Radia

0
496
Na zdj. laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego.

To jedna z nagród pozaregulaminowych w Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym dla uczniów szkół muzycznych II st., który został rozstrzygnięty w sobotę, 22 października w Suwałkach. Dzień później w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej odbył się koncert finałowy Festiwalu Sztuki Wokalnej im. prof. Haliny Słonickiej.

Przed ogłoszeniem wyników konkursu w sali PSM I i II st. w Suwałkach miało miejsce seminarium dr hab. Jolanty Janucik z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, która omówiła temat potencjału i rozwoju młodego głosu w kontekście planowania ścieżki kariery. Dr Janucik w trakcie prelekcji zwróciła uwagę na to, że teatry coraz rzadziej utrzymują stałe zespoły, posiłkując się głównie krótkimi kontraktami podpisywanymi z artystami. Podkreśliła także rolę master class, konkursów i kursów – jako znakomitego sposobu nawiązania kontaktu z agentami i profesjonalnymi śpiewakami, a także uzupełnienia swojego życiorysu artystycznego.

Po przerwie przewodnicząca jury – dr Jolanta Janucik w imieniu dr Doroty Radomskiej oraz Jolanty Pszczółkowskiej-Pawlik wyczytała laureatów konkursu. Chwilę wcześniej prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz pogratulował organizatorom konkursu i festiwalu. – Cieszę się, że w Suwałkach jest środowisko, które organizuje taki festiwal – spotkanie młodych talentów. To dowód na to, że kultura w mieście ma się dobrze – nawet ta wysoka. Zauważamy to i doceniamy, wspieramy i będziemy wspierać takie inicjatywy – zapowiedział Renkiewicz.

Dr Jolanta Janucik podkreśliła, że konkurs i festiwal im. prof. Haliny Słonickiej jest przypomnieniem osoby i dokonań tej znakomitej artystki i pedagoga. – Prof. Słonicka była naszą matką artystyczną, orędowniczką pięknego śpiewu i dobrych serc – powiedziała dr Janucik, dodając, że profesor cieszyłaby się, widząc, że w suwalskim konkursie uczestniczyło tak wielu młodych ludzi kochających śpiew. – Kto nie dostał nagrody dzisiaj, dostanie ją za jakiś czas, ponieważ każdy z artystów ma swój czas i swoje miejsce – zaznaczyła.

W dwóch konkursowych kategoriach zaprezentowało się 26 uczestników (2 osoby nie przystąpiły do konkursu).

Wyniki poniżej:

W I kategorii w I grupie (klasy wokalne I – II, wiek 16-19 lat) nagrody odebrali: wyróżnienie – Piotr Brożek, klasa II, lat 17 z Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej Szkoły Muzycznej II st. w Bielsku – Białej, pedagog: mgr Barbara Bielaczyc; III nagroda – Emilia Rabczak, rok nauki II, lat 18 z Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach – Dziedzicach, pedagog: Barbara Bielaczyc; II nagroda – Alexander Marev, klasa II, lat 16 z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 im. J. Elsnera w Warszawie, pedagog: mgr Maria Olkisz; I nagroda – Aleksander Kaczuk – Jagielnik, klasa II, lat 18 ze Szkoty Muzycznej I i II st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Gorzowie Wielkopolskim, pedagog: mgr Beata Gramza.

W I kategorii w II grupie (klasy wokalne I – II, wiek od 20 lat) II nagrodę zdobyła Kamila Maria Dutkowska, klasa I, lat 20 ze Szkoły Muzycznej I i II st. w Krakowie, pedagog: mgr Katarzyna Słota-Marciniec.

W II kategorii w I grupie (klasy wokalne III – IV, wiek 16-19 lat) wyróżnienia zdobyli: Tomasz Łykowski, klasa III, lat 19 z Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu, pedagog: prof. Bogdan Makal oraz Anna Obrączka, nauka prywatna, absolwentka klasy IV, lat 19 z z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Suwałkach, pedagog: mgr Marlena Borowska; III nagrody ex aequo wywalczyły: Zuzanna Nalewajek, klasa IV, lat 19 z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Olsztynie, pedagog: mgr Izabela Stefańska oraz Kornelia Szczypka, klasa IV, lat 17 z Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej Szkoły Muzycznej II st. w Bielsku – Białej, pedagog: mgr Barbara Bielaczyc; II nagrodę zdobyła Alina Barbara Prochowska, klasa III, lat 18 z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie, pedagog: mgr Anna Plewniak; I nagrodę otrzymał Karol Bonawentura Mieliński, klasa IV, lat 18 z Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy, pedagog: mgr Agnieszka Justyna Szumiło.

W II kategorii w II grupie (klasy III – IV, wiek od 20 lat) jury przyznało cztery wyróżnienia: Natalii Jasińskiej, klasa IV, lat 21 z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach, pedagog: mgr Joanna Wojnowska; Piotrowi Gryniewickiemu, klasa IV, lat 21 z Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Paderewskiego PSM II st. w Białymstoku, pedagog: mgr Przemysław Kummer; Paulinie Ragan, klasa IV, lat 21 z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im L. Różyckiego w Kielcach, pedagog: mgr Marzena Trzebińska; Teresie Jagodzie Swianiewicz, klasa IV, lat 20 z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 2 im. F. Chopina w Warszawie, pedagog: prof. Izabella Kłosińska. I nagrodę otrzymał Igor Maryshkin, klasa III, lat 22 z Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej Szkoły Muzycznej II st. w Bielsku – Białej, pedagog: mgr Barbara Bielaczyc.

W tej edycji konkursu przyznano 2 równorzędne Nagrody Prezydenta Miasta Suwałk w wysokości po 1000 zł dla: Najlepszego Głosu Żeńskiego oraz dla Najlepszego Głosu Męskiego Konkursu Wokalnego. Nagroda Prezydenta Miasta Suwałk Czesława Renkiewicza – dla Najlepszego Głosu Żeńskiego została przyznana Alinie Barbarze Prochowskiej, zaś Nagroda Prezydenta Miasta dla Najlepszego Głosu Męskiego trafiła do Igora Maryshkina.

Nagrody pozaregulaminowe:

Nagroda Specjalna dla Pedagoga w wysokości 300 zł została przyznana Barbarze Bielaczyc przez przewodniczącą Jury dr hab. Jolantę Janucik.

Nagroda dla najlepszej reprezentantki Szkoły Muzycznej w Suwałkach w wysokości 200 zł od przewodniczącej Jury dr hab. Jolanty Janucik trafiła do Anny Obrączki.

Nagroda za najlepsze wykonanie arii W. A. Mozarta w wysokości 300 zł została przyznana Kornelii Szczypce przez wiceprzewodniczącą jury dr Dorotę Radomską.

Dwie równorzędne nagrody – propozycje pomocy w dokonaniu nagrań w studiu Polskiego Radia przyznane zostały przez Jolantę Pszczółkowską-Pawlik Igorowi Maryshkinowi oraz
Karolowi Bonawenturze Mielińskiemu.

Trzy nagrody Dyrektora V Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Wokalnej otrzymali: nagroda na najlepsze wykonanie arii barokowej w wysokości 300 zł – Adam Wrazidło, klasa II, lat 17 z PSM w Gliwiach, pedagog: dr Sabina Olbrich – Szafraniec; nagroda za wysoki poziom artystycznej interpretacji w wysokości 350 zł – Karol Bonawentura Mieliński; nagroda dla najbardzej obiecującego sopranu w wysokości 300 zł – Kamila Maria Dutkowska.

Jednym z ostatnich wydarzeń Festiwalu Wokalnego był niedzielny (23 października) koncert finałowy w PSM w Suwałkach z udziałem: Marleny Borowskiej, Justyny Ołów, Natalii Ołów oraz Mariny Biełaszuk.

Wydarzenie zakończyło w poniedziałek seminarium choreograficzne prowadzone przez Małgorzatę Mielech, solistkę Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu, animatorkę formacji Dance-Lab.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda: rozdanie nagród w Konkursie Wokalnym oraz koncert finałowy Ogólnopolskiego Festiwalu Wokalnego im. prof. Haliny Słonickiej

Dodaj komentarz