Reklama

Przed nami XVI edycja „Szlachetnej Paczki”. Można pomóc rodzinom, a dzieciom zafundować indeks

Data:

- Reklama -

„Koniec ery dorobkiewiczów” – pod tym hasłem wystartowała XVI edycja Szlachetnej Paczki. Pierwszymi darczyńcami zostali piłkarze Reprezentacji Polski. Każdy może dołączyć do tego grona – można już wybrać rodzinę, która liczy na pomoc lub wpłacić pieniądze na wsparcie najmłodszych. Potrzebujący proszą zwykle o żywność, środki czystości, podstawowe meble.

Koniec ery dorobkiewiczów

– Dorobkiewicz dba tylko o siebie i o swoich. W Polsce kończy się era dorobkiewiczów – już nie chodzi o to, żeby „mieć”, ale „się dziać”. Ludzie chcą iść w kierunku sensu życia, życia w świecie wartości, a nie kierunku posiadania. Coraz więcej osób dostrzega, że w sumie dorobek to coś dobrego, i ten dorobek można zamienić w dobro – mówił ks. Jacek Stryczek podczas sobotniej konferencji prasowej.

Dlaczego organizatorzy Szlachetnej Paczki o tym mówią? – Bo wierzymy w tę zmianę i wpisujemy się w nią. Widzimy, że coraz więcej ludzi chce się angażować w działania na rzecz innych – kontynuował ks. Stryczek. – Tworzymy w ramach Paczki nowe projekty: Sztukę Teraz, Modę na Polskę oraz Inwestora Społecznego. Łączymy świat sztuki, mody i biznesu, bo wierzymy, że razem jesteśmy w stanie stworzyć piękniejszy świat, piękniejszą Polskę.

Baza z historiami rodzin otwarta!

Dnia 19 listopada – oprócz konferencji – we wszystkich miastach wojewódzkich w Polsce odbyły się marsze Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. Wzięło w nich udział kilka tysięcy przyjaciół Paczki oraz Akademii, a w Warszawie pojawili się ambasadorzy projektu: Julia Kamińska, Mikołaj Roznerski, Agnieszka Woźniak-Starak, Maciej Łagodziński i Magda Berus. Podczas marszów wolontariusze ogłosili, że odwiedzili potrzebujące rodziny i zaprosili Polaków do pomagania. Na stronie www.szlachetnapaczka.pl już można wybrać rodzinę w potrzebie i przygotować dla niej pomoc.

W całym województwie podlaskim na pomoc czeka 271 rodzin, z tej liczby w Suwałkach – 3 rodziny. Tu można wyszukać i wesprzeć rodzinę.

Jednocześnie na stronie www.akademiaprzyszlosci.pl została otwarta baza z historiami dzieci – podopiecznymi Akademii Przyszłości. Akademia Przyszłości to siostrzany projekt Paczki. Akademia pomaga uczniom, którzy nie wierzą w siebie i często pochodzą z niezamożnych rodzin. Darczyńca wybiera dziecko, któremu funduje Indeks Sukcesów. W ten sposób wspiera ucznia w jego drodze od porażki w szkole do sukcesu w życiu.

Pierwsi Darczyńcy – Reprezentacja Polski w Piłce Nożnej

Reprezentacja Polski w Piłce Nożnej została pierwszą grupą Darczyńców XVI edycji Szlachetnej Paczki – tak piłkarze kadry chcą zainspirować Polaków do pomagania innym. W tym roku Reprezentacja przygotowała pomoc dla samotnej kobiety, wychowującej trójkę dzieci. Wśród przekazanych prezentów znalazły się produkty, których rodzina potrzebuje najbardziej: ubrania, żywność i środki czystości.

Marzeniem jednego z chłopców z potrzebującej rodziny był szalik z napisem „Polska”. Piłkarze spełnili jego marzenie – podarowali mu szalik z autografami całej Reprezentacji. Ponadto w paczce znalazł się „Medal za waleczność” – piłkarze w ten sposób chcieli docenić bohaterstwo całej rodziny, która mimo swojej trudnej sytuacji nie poddaje się i walczy o lepszą przyszłość.

Początek lepszej drogi

– Dla nas pomaganie ze Szlachetną Paczką jest czymś naturalnym, robimy to co roku – mówi Robert Lewandowski, kapitan reprezentacji. – Mam nadzieję, że dla rodziny, której pomagamy, te prezenty będą początkiem lepszej drogi. Wierzę, że Szlachetna Paczka to dobro, które idzie dalej. Cieszę się, że możemy do tego dołożyć swoją cegiełkę – podsumowuje Lewandowski.

– To, że możemy dołączyć do Szlachetnej Paczki, jest dla nas bardzo ważne – wyznaje Kuba Błaszczykowski. – Mam ogromny szacunek dla wolontariuszy, którzy poświęcają swój czas, by pomagać innym, i wkładają w to tyle serca. Nie mają z tego nic, oprócz poczucia spełnienia. Ale to chyba najlepsze, co można dostać w zamian. Wielki ukłon w ich stronę – dodaje Kuba.

– Cała drużyna z radością przygotowuje paczki – mówi Adam Nawałka, trener reprezentacji. – Zawsze staramy się pomóc tyle, ile możemy. Dajemy z siebie wszystko – i tu dziś, i na boisku, żeby nie zawieść ludzi, którzy trzymają za nas kciuki. Wszystkiego dobrego, serdeczności z całego serca dla wszystkich zaangażowanych w Szlachetną Paczkę!

Nowa Szlachetna Paczka – rewolucja w pomaganiu

Szlachetna Paczka to już nie tylko przygotowywanie prezentów dla rodzin w potrzebie. – Wprowadzamy rewolucję w pomaganiu – tłumaczy ks. Stryczek. Nowości w projekcie to przede wszystkim nowe sposoby zaangażowania, ale też nowe metody pracy z potrzebującymi. Wszystko po to, żeby jeszcze lepiej przeprowadzać ludzi od biedy, do zaradności w życiu.

Oto nowości w Paczce:
1. W ramach Szlachetnej Paczki rozwijamy pomoc specjalistyczną – Paczka Prawników pomaga tym, których problem wynika z bariery prawnej. Prawnik-wolontariusz pomaga jednej rodzinie i zajmuje się danym przypadkiem, aż do rozwiązania problemu prawnego; Paczka Lekarzy, bo czasem lepszy jeden życzliwy lekarz niż cały system opieki zdrowotnej. Łączymy rodziny, w których barierą jest choroba, z lekarzem, który udziela im darmowych konsultacji; Paczka Seniorów jest skierowana do osób samotnych powyżej 60. roku życia. Odkryliśmy, że tysiące starszych osób najbardziej cierpią na osamotnienie. Nasi wolontariusze na nowo łączą ich z innymi ludźmi. Starość nie musi być samotna; Paczka Biznesu – to program edukacji finansowej, który wprowadzamy po raz pierwszy. Najpierw szkolimy wolontariuszy z tego, jak zarabiać więcej i jak mądrze wydawać pieniądze. Potem oni wrócą z tą wiedzą do rodzin w potrzebie; Paczka Przygody – grupy wolontariuszy ruszają w Polskę tam, gdzie jeszcze nie było Paczki. Do małych miasteczek i wiosek, by docierać do prawdziwej, ukrytej biedy.

2. Szlachetna Paczka zaprasza do pomagania potrzebującym w ramach nowych projektów: Sztuka Teraz: Kupując dzieło sztuki, wspierasz artystę, rodziny w potrzebie i inwestujesz w polski rynek sztuki. Zapraszamy do licytowania na www.sztukateraz.pl od 20 listopada do 18 grudnia. W tym czasie można także za darmo zwiedzać wystawę w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie; Moda na Polskę: Ania Kuczyńska, Robert Kupisz oraz inni znani polscy projektanci stworzyli limitowaną kolekcję ubrań i biżuterii dedykowaną Szlachetnej Paczce. 50% przychodu ze sprzedanych produktów wesprze rodziny potrzebujące. Sprzedaż będzie prowadzona od 1 do 31 grudnia za pośrednictwem sklepu internetowego SHOWROOM oraz przez sklep na stronie magazynu ELLE; Inwestor Społeczny: Inwestorem mogą zostać firma lub osoba prywatna, która chce finansowo wesprzeć jeden z rejonów Paczki lub Akademii. Inwestor wpływa na życie rodzin w potrzebie i rozwój wolontariuszy w swojej najbliższej okolicy. Więcej na: www.inwestorspoleczny.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Na co (nie) stać Polaków – Raport o biedzie 2023 Szlachetnej Paczki

Szlachetna Paczka opublikowała najnowszy Raport o biedzie, czytamy w...

To ostatni moment, by zgłosić się do wolontariatu w Akademii Przyszłości. Wciąż brakuje 43 chętnych z województwa podlaskiego

Rekrutacja do ogólnopolskiego wolontariatu w ramach kolejnej edycji Akademii...

Chciałabym zobaczyć wszystkie „światy”. Wywiad z Anetą Stabińską, fotografką z Sejn

Aneta Stabińska swoją wieloletnią pasję zmieniła w zawód, ostatnio...

Warszawa bez mięsa – czy Suwałki mogą być następnym miastem?

W ostatnich dniach głośno zrobiło się o raporcie organizacji...