Reklama

W tym tygodniu dużo istotnych publikacji

Data:

- Reklama -

Koniec tygodnia bez dużych zmian na rynku. Spadek stopy bezrobocia zgodny z oczekiwaniami. Złoty lekko mocniejszy do euro i dolara, EURUSD jeszcze nieco w górę. Obligacje odrabiają straty; długi koniec zyskuje nieco mocniej niż krótki. Dzisiaj brak publikacji ważnych danych.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Piątkowa sesja przyniosła kontynuację trendów z czwartku, jako że nie pojawiły się sygnały, które na koniec tygodnia mogłyby zmienić obraz sytuacji. Indeksy giełdowe w Europie wahały się blisko czwartkowego zamknięcia, rentowności obligacji spadały w podobnej skali co w czwartek, euro dalej odrabiało straty do dolara, podczas gdy waluty CEE pozostały relatywnie stabilne.

W tym samym czasie ceny ropy spadały kolejną sesję z rzędu w wyniku niepewności odnośnie wyników spotkania OPEC w tym tygodniu. Inwestorzy są sceptyczni co do osiągnięcia porozumienia odnośnie zmniejszenia dostaw ropy.

Kurs EURUSD wzrósł w piątek z 1,055 do nieco powyżej 1,06 i był to największy ruch wzrostowy w czasie jednej sesji w tym miesiącu. Ruch ten należy jednak postrzegać jako odreagowanie po silnych spadkach z poprzednich dni wobec braku kolejnych impulsów korzystnych dla dolara. Na początku tygodnia nie poznamy żadnych nowych danych, więc odbicie rozpoczęte przed weekendem może być kontynuowane. Aprecjacja euro może być jednak nieco wolniejsza, bowiem inwestorzy będą czekać na ważne dane z USA, jakie w kolejnych dniach.

Kurs EURPLN długo wahał się w piątek w trendzie bocznym w okolicy 4,42, a na koniec polskich godzin handlu zbliżył się do 4,405. USDPLN tymczasem spadł do prawie 4,15 dzięki czemu zniwelował niemal całość strat poniesionych w środę. Dzisiaj na otwarciu EURPLN waha się blisko 4,42, a kontrakty na indeksy giełdowe w Europie rosną. Dobry nastrój na początku tygodnia może utrzymywać kurs w dolnych rejonach ostatniej konsolidacji w oczekiwaniu na serię ważnych publikacji zaplanowanych na najbliższe dni.

Na krajowym rynku stopy procentowej IRS i rentowności spadły o kolejne 4-5 pb na środku i długim końcu krzywej. Polski dług zyskał nieco więcej niż niemiecki i w podobnej skali co z peryferii strefy euro. W efekcie spread 2-10L nieco się zawęził i wyniósł odpowiednio 166 pb dla obligacji oraz 95 pb dla IRS. Co więcej nastąpiło nieznaczne zawężenie spreadu do Bunda, który dla sektora 10L wynosi nieco powyżej 330 pb. Dzisiejsza sesja powinna przebiegać raczej spokojnie w oczekiwaniu na nadchodzące krajowe publikacje w tym tygodniu.

Wiceminister finansów, Piotr Nowak, powiedział, że na aukcji zamiany obligacji planowanej na grudzień resort będzie chciał odkupić OK0717, a zaoferuje obligacje z krótkiego końca. W naszej ocenie, Ministerstwo Finansów może zaoferować nową 2-latkę.

Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w październiku do 8,2%, zgodnie z przewidywaniami resortu pracy. Naszym zdaniem w kolejnych miesiącach może nastąpić stopniowy wzrost stopy bezrobocia (efekt czynników sezonowych) do 8,5% w grudniu.

Wicepremier i minister finansów Mateusz Morawiecki powiedział, że koszt zmian w kwocie wolnej od podatku dla budżetu wyniesie ok. 1 mld zł. Aby nowe prawo obowiązywało od 2017 r. ścieżka legislacyjna związana z przyjęciem tej ustawy musi zostać zakończona do 30 listopada.

W tym tygodniu zostanie opublikowanych szereg krajowych i zagranicznych danych makroekonomicznych. W Polsce poznamy finalny odczyt PKB za III kw, wstępną inflację za listopad oraz indeks PMI dla przemysłu. Spodziewamy się nieznacznego odbicia indeksu PMI, który jednak pozostanie blisko poziomu referencyjnego, tj. 50 pkt. oraz kontynuacji wzrostu CPI.

Z kolei dane o PKB powinny pokazać, co jest obecnie głównym motorem wzrostu, w szczególności, że GUS opublikuje zrewidowane dane PKB za poprzedni rok. Jednakże krajowe dane mogą się znaleźć w cieniu zagranicznych publikacji, głównie raportu z rynku pracy w USA oraz referendum we Włoszech. Rynek w pełni wycenia podwyżkę stóp przez Fed w grudniu. Silniejsze dane z USA mogą sugerować szybsze podwyżki stóp przez FOMC w 2017 r. W efekcie może to negatywnie wpływać na wycenę krajowych aktywów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Olbrzymia scena na bulwarach i koncert „Razem dla bezpiecznych granic”. W tle afera wizowa

W niedzielę, 17 września, na bulwarach nad Czarną Hańczą...

Wizyta Premiera i Prezydenta Litwy w Suwałkach (wideo)

Dziś w Suwałkach miało miejsce ważne spotkanie dotyczące bezpieczeństwa...

Premier Mateusz Morawiecki w Gibach

Rocznicowe obchody Obławy Augustowskiej odbyły się w niedzielę, 10...

Z regionu: Premier przy granicy. Oglądał postępy w budowie muru (foto, wideo)

Budowa muru na granicy polsko-białoruskiej trwa i pochłonie 1,6...