Reklama

Dzisiaj dane z rynku pracy

Data:

- Reklama -

Mocne dane z Europy i USA, ale FOMC wciąż w centrum uwagi. Wzrost wahań na polskim rynku FX, EURUSD najniżej od 13 lat. Rentowności w kraju i za granicą mocno w górę. Dzisiaj dane z polskiego rynku pracy i kolejne publikacje z Europy i USA.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Opublikowane wczoraj dane z Europy i USA były w większości wyraźnie lepsze od oczekiwań, ale dla rynku wciąż istotniejsza była środowa wieczorna decyzja FOMC, a zwłaszcza pojawienie się w prognozach jego członków trzeciej podwyżki stóp w 2017.

Jastrzębi wydźwięk grudniowego posiedzenia miało korzystny wpływ na dolara i negatywny na obligacje, podczas gdy indeksy giełdowe w Europie lekko rosły, a waluty CEE tylko na samym początku sesji były pod presją. Wstępne grudniowe indeksy PMI dla przemysłu Niemiec i strefy euro zaskoczyły wyraźnie na plus rosnąc do odpowiednio najwyższych poziomów od stycznia 2014 i kwietnia 2011. Amerykański indeks Philly Fed wzrósł w grudniu znacznie mocniej od prognoz i osiągnął najwyższy poziom od listopada 2014. Dzień po podniesieniu stóp przez FOMC, banki centralne Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii utrzymały parametry polityki pieniężnej bez zmian. Niepokojące wieści napłynęły z kolei z Grecji, gdzie tamtejszy rząd planuje zwiększyć wydatki na emerytury i obniżyć podatków.

Na początku grudnia ustalono pakiet działań zmierzający do ograniczenia zadłużenia Grecji, ale po ostatniej decyzji tamtejszego rządu jego realizacja została zawieszona. Greckie 10-letnie obligacje radziły sobie wczoraj najgorzej w Europie.

Kurs EURUSD po stabilizacji na samym początku czwartkowej sesji w kolejnych godzinach wznowił impuls spadkowy wskutek czego przebił w końcu minimum z marca 2015 i osiągnął 1,04, najniższy poziom od stycznia 2003. Na koniec dnia nastąpiło odbicie do 1,044. Dzisiaj po południu poznamy dane z rynku nieruchomości USA. Jeśli pozwolenia na budowę i rozpoczęte budowy nie zaskoczą mocno na plus, wtedy pojawić się może presja na realizację zysków z ostatniego umocnienia dolara.

Kurs EURPLN rósł w pierwszej połowie wczorajszej sesji i pod wpływem jastrzębiej retoryki FOMC osiągnął prawie 4,46, ale w drugiej części dnia złoty odrobił straty i kurs zakończył dzień w pobliżu 4,43. USDPLN wzrósł tymczasem do 4,28, ale w wyniku korekty na rynku EURUSD cofnął się do 4,24. Forint też tracił od początku dnia, ale mniej niż złoty i w rezultacie na koniec sesji bardziej skorzystał z odreagowania i umocnił się do euro. Rubel pozostał stabilny do dolara. EURPLN nie zareagował na wynik posiedzenia FOMC i wydaje się, że na koniec tygodnia również nie zajdą w notowaniach tego kursu żadne istotne zmiany.

Na krajowym rynku stopy procentowej rentowności i IRS dość wyraźnie wzrosły, podążając za wyprzedażą obserwowaną za granicą. Polska 10-latka niemal w całości zniwelowała środowe umocnienie i na koniec wczorajszej sesji rentowność wzrosła ponownie powyżej 3,50%.

Mimo podwyższonej zmienności na globalnym rynku, na aukcji zamiany Ministerstwo Finansów sprzedało nową 2-latkę OK0419 za ok. 5,5 mld zł, co można uznać za dobry wynik. Resort finansów poprzez aukcje zamiany prefinansował ok. 14 mld zł (tj. ok. 8%) przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych brutto. Spodziewamy się, że poziom prefinansowania na 2017 r. stanowić będzie łącznie 15-20% założonych potrzeb brutto.

Zdaniem Ministerstwa Finansów, w IV kw. 2016 r. wzrost gospodarczy może być niższy niż 2,5% zanotowane w III kw. Ministerstwo spodziewa się przyśpieszenia w przyszłym roku do 3,6%, głównie pod wpływem ożywienia w inwestycjach.

Dzisiaj o 14:00 poznamy dane o listopadowych płacach oraz zatrudnieniu w Polsce. Wzrost płac wyhamował nieznacznie w listopadzie wg naszych prognoz. Wynikało to naszym zdaniem z efektu bazy i mniejszej dynamiki wynagrodzeń w górnictwie, ale ogólnie trend w zakresie wynagrodzeń jest pozytywny, na co wpływ mają m.in. podwyżki w handlu detalicznym. Nadal spodziewamy się przyspieszenia wzrostu płac w kolejnych miesiącach. Wzrost zatrudnienia prawdopodobnie spowolnił w listopadzie do 3,0% r/r. Wydaje nam się, że wzrostowy trend zatrudnienia będzie tracił na sile ze względu na wyczerpywanie się zasobu wykwalifikowanych pracowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Świąteczne zakupy na ostatnią chwilę mogą być koszmarem

Analitycy z Proxi.cloud prognozują, jak w tym roku może...

Polacy po wyborach obawiają się powrotu wysokiej inflacji. Aż 67,3 proc. wskazuje na taki scenariusz

Większość społeczeństwa żyje w lęku, że niedługo po wyborach...

Obietnice wyborcze mogą się odbić na cenach w sklepach. Eksperci nie mają dla Polaków dobrych wiadomości

Dynamika wzrostu cen w sklepach wciąż spada. Natomiast eksperci...

Fatalne dane z rynku. Zadłużeni rolnicy mają coraz większy kłopot z regulowaniem zobowiązań

Na koniec I półrocza br. KRD odnotował spadek liczby...