Reklama

Posłanka alarmuje: w regionie 3 szpitale do likwidacji, w kraju – 160

Data:

- Reklama -

Likwidacją placówek ochrony zdrowia w całym kraju może skończyć się wprowadzenie zmian w Ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej. Poseł Bożena Kamińska z PO podczas wtorkowej (06.12) konferencji prasowej w swoim biurze w Suwałkach przestrzegała przed „dobrą zmianą”, która uderzy głównie w specjalistyczne szpitale i placówki utrzymywane przez samorządy – małe miasta, gminy i powiaty.

– Projekt zmian w tej ustawie niestety zapowiada możliwość likwidacji blisko 160 szpitali w całym kraju – zaznaczyła podczas spotkania z dziennikarzami Bożena Kamińska. Brak porozumienia i chęci analizy argumentów ze strony przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia pojawił się jej zdaniem już na początku procesu. 30 listopada odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia. Aby rozmawiać o zmianach, do Sejmu przyjechali dyrektorzy placówek z całej Polski. Nie otrzymali odpowiedzi na niepokojące ich pytania.

Proponowane przez PiS zmiany wiążą się z realizacją rygorystycznych kryteriów przez szpitale. Zdaniem posłanki Bożeny Kamińskiej – nie może być tak, aby jedynym uwzględnianym kryterium przy wpisaniu szpitala na listę placówek objętych finansowaniem Narodowego Funduszu Zdrowia było posiadanie czterech oddziałów – wewnętrznego, chirurgii, pediatrii, ginekologii i położnictwa. – Wiele szpitali to szpitale specjalistyczne, jak na przykład szpital w Choroszczy lub w Siemianowicach Śląskich, leczący oparzenia, inne to placówki utrzymywane przez miasta, gminy i powiaty, jak szpital w Mońkach czy szpital Polskiego Czerwonego Krzyża w Białymstoku – dodała posłanka, podkreślając, że samorządy bez wsparcia NFZ nie poradzą sobie finansowo z utrzymaniem placówek. – Co stanie się z wyposażeniem, z personelem, z budynkami, z dotacjami unijnymi, dzięki którym szpitale prowadziły modernizację oddziałów – wymieniała pytania Kamińska.

Decyzja o tym, które szpitale znajdą się w sieci placówek finansowanych przez NFZ, zapadnie pod koniec kwietnia 2017 r. Czas na dostosowanie się do kryteriów szpitale miałyby do lipca. W opinii posłanki spełnienie tych wymagań nie jest możliwe. – To nie jest ”dobra zmiana”. To tragiczna zmiana, zagrażająca zdrowiu i życiu Polaków – dodała Kamińska. Posłanka zaznaczyła też, że takie działanie może bezpośrednio wpłynąć na pogorszenie dostępności do kompleksowej opieki zdrowotnej oraz jej jakości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Koalicja dla Suwałk również ma kandydata na prezydenta miasta. To Paweł Cichucki

Lista chętnych do fotela "lidera samorządu" w Suwałkach robi...

Uruchomiliśmy podstronę Wybory 2024

Suwalska społeczność może teraz być na bieżąco z najnowszymi...

Koalicja dla Suwałk: Bożena Kamińska kandydatką do Rady Miejskiej

Do wyborów samorządowych pozostało 45 dni. Kolejny komitet -...

Ostatni gasi światło? Jacek Juszkiewicz zapowiada ożywienie miasta i budowanie wspólnoty

Wybory samorządowe już w kwietniu. Do niedawna tylko urzędujący...