Otwarcie Roku Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim miało swój przedsmak w formie wystawy fotografii artysty, która od wtorku, 13 grudnia prezentowana jest w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Zdjęcia i fragmenty wspomnień składające się na opowieść o wyprawie łowieckiej „Tajga. Daleki Wschód 1958” nie były wcześniej pokazywane.

Otwarciu wystawy w OiFP w Białymstoku towarzyszyło spotkanie prowadzone przez fotografika Michała Hellera, który wraz z suwalskim artystą – Radosławem Krupińskim realizuje i organizuje wystawy w Operowej Galerii Fotografii.

Najnowsza ekspozycja znajdująca się w tym miejscu złożona jest ze zdjęć wykonanych przez Andrzeja Strumiłłę w trakcie podróży oraz odręcznie przez niego spisanych fragmentów wspomnień. Część materiału stanowią przedrukowane w powiększeniu stykówki.

Fot. Andrzej Strumiłło

W tej chwili trwają też prace nad przygotowaniem książki zawierającej wspomnienia artysty z podróży na Syberię.

Andrzej Strumiłło to malarz, grafik, rzeźbiarz, scenograf, fotograf, podróżnik, pisarz i poeta związany z Suwalszczyzną. Jest Honorowym Obywatelem Suwałk i Honorowym Ambasadorem Województwa Podlaskiego – w październiku 2017 roku skończy 90 lat.

W jego bogatym życiorysie znajduje się m.in. współpraca z ONZ, narodzona z pasji hodowla koni w Maćkowej Rudzie, praca na kilku uczelniach. W Suwałkach działa Centrum Sztuki Współczesnej – galeria imienia Strumiłły zlokalizowana w kamienicy przy ul. Kościuszki. Niedawno w patio Suwalskiego Ośrodka Kultury została otwarta wystawa „Teatralia”, prezentująca dorobek artysty w obszarze realizacji teatralnych.

Wystawa w OiFP w Białymstoku (ul. Odeska 1) będzie czynna do 13 lutego 2017 r. Ekspozycję można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–17.00 oraz w soboty i niedziele w godz. 11.30–17.00.

Fot. Michał Heller, OiFP

Leave a Reply