Reklama

„Symfonia pieśni żałosnych” H. M. Góreckiego w piątek w OiFP

Data:

- Reklama -

III Symfonia Henryka Mikołaja Góreckiego, czyli „Symfonia pieśni żałosnych”, zrewolucjonizowała świat muzyki poważnej. W wykonaniu Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Pawła Kotli oraz z udziałem Ewy Vesin w partiach solowych usłyszymy ją w piątek 27 stycznia 2017 roku o godz. 19.00 w sali koncertowej przy ul. Podleśnej 2 w Białymstoku.

Ćwierć wieku temu świat ogarnęła gorączka związana z jednym z największych muzycznych „przebojów” – dziełem kompozytora z Katowic. III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” trafiła na pierwsze miejsca amerykańskich i angielskich list przebojów, o Góreckim mówiono na całym świecie. Sprawiła to płyta amerykańskiej firmy Elektra Nonesuch z nagraniem symfonii w wykonaniu amerykańskiej śpiewaczki Dawn Upshaw i zespołu London Sinfonietta pod batutą mało znanego dyrygenta Davida Zinmana. Angielskie radio Classic FM na żądanie słuchaczy nadawało fragmenty utworu Góreckiego na okrągło. Słuchali III Symfonii melomani i ludzie nie mający na co dzień nic wspólnego z muzyką poważną, młodzież, kierowcy długodystansowych ciężarówek. Górecki z prostą, ale żarliwą muzyką trafiał do wszystkich – pisze w omówieniu koncertu Magdalena Gajl.

Głos Ewy Vesin widzowie Opery i Filharmonii Polaskiej mieli już okazję podziwiać w „Carmen” G. Bizeta i „Zemście nietoperza” J. Straussa. Artystka współpracuje z Teatrem Wiel­kim – Operą Narodową w Warszawie, Teatrem Wielkim w Łodzi, Operą Krakowską, Operą Śląską, Operą i Filharmonią Podlaską, filharmoniami: Lubelską, Wrocławską, Opolską, Olsztyńską i Zielono­górską, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie, Sinfonią Iuventus, Wrocławską Orkiestrą Kameralną NFM Leopoldinum, Filharmonią Narodową w Warszawie, Filharmonią Narodową w Pekinie. W 2013 roku z okazji 80. urodzin K. Pendereckiego wystąpiła w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, wykonując „Cre­do” Maestra z Sinfonią Varsovią pod batutą V. Gergieva. Współpracowała z wybitnymi dyrygenta­mi (K. Penderecki, J. Kaspszyk, V. Gergiev, A. Liebreich, P. McCreesh, J.M. Florêncio, E. Kovacic, B. Shwartz, T. Strugała, Ł. Borowicz, M. Klauza, T. Kozłowski, T. Serafin, M. Pijarowski, W. Rodek) i reżyserami (H. Peter-Lehman, W. Zawodziński, R. Skolmowski, M. Weiss-Grzesiński, L. Adamik, M. Znaniecki, T. Bradecki).

Aby wygrać zaproszenie dla 2 osób na koncert w Białymstoku, wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: Jak brzmiała treść inskrypcji wyrytej przez Helenę Błażusiakównę, którą kompozytor wykorzystał w „Symfonii pieśni żałosnych”? Odpowiedzi (wraz z imieniem i nazwiskiem do rezerwacji) prosimy przesyłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl

KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

Wygrywa osoba, która jako pierwsza nadeśle prawidłową odpowiedź. O wygranej zwycięzca zostanie poinformowany drogą mailową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Z regionu: Rail Baltica – coraz bliżej wygodnych podróży z Białegostoku i Łap

Szybkie i bezpieczne podróże pociągiem oraz lepszy dostęp do...

Koncert „Duety na dwa flety” w OiFP

W piątkowy wieczór przy Podleśnej w Białymstoku Orkiestrę Opery...

Z regionu: Zbuduj niesamowitą maszynę i wygraj indeks na Politechnikę Białostocką

Liczą się kreatywność, ciekawe zastosowania zasad fizyki oraz pasja...