Reklama

W Szkocji powstanie strzelnica

Data:

- Reklama -

Stworzenie otwartej strzelnicy sportowo-rekreacyjnej wraz z infrastrukturą w Szkocji (gm. Raczki) to jeden z trzech projektów wybranych do dofinansowania w ramach środków, którymi dysponuje Suwalska-Sejneńska Lokalna Grupa Działania. Kwota ponad 820 tys. złotych została rozdysponowana na projekty związane z rozwojem dotychczasowej działalności gospodarczej.

W konkursie, w którym limit dostępnych środków wynosił 900 tys. złotych, oceniono 18 projektów. Wartość wnioskowanego dofinansowania wszystkich działań, które nie zmieściły się w kwocie limitu, przekroczyła 3 mln złotych.

– Projekty, którym zostało przyznane wsparcie, charakteryzują się dużym potencjałem rozwojowym, obejmującym zarówno rozszerzenie działalności, wdrożenie innowacji, jak też zwiększenie zatrudnienia – tłumaczy Jarosław Rżany ze Stowarzyszenia „Suwalska-Sejneńska Lokalna Grupa Działania”. Przedsiębiorcy, którzy zamierzają zwiększyć zatrudnienie, chcą „sięgnąć” po przedstawicieli tzw. grup defaworyzowanych na rynku pracy – ludzi młodych, do 25. roku życia i pracowników powyżej 50. roku życia.

W tym konkursie prawie 300 tys. dofinansowania otrzymała firma „Agwo-Serwi”s, która planuje wprowadzić do oferty nowe produkty i zatrudnić 5 pracowników. Całkowita wartość projektu związanego z rozwojem przedsiębiorstwa opiewa na 900 tys. złotych.

Wsparcie w wysokości 230 tys. złotych uzyskał Jan Kalinowski, który zamierza zbudować systemy kontenerowych toalet mobilnych, których użytkowanie trudno będzie porównać ze standardem popularnych toalet toi-toi. Mobilne toalety będą wypożyczane przez firmę Kalinowskiego organizatorom imprez plenerowych.

Aktualizacja: W toaletach zostanie zamontowany system baterii fotowoltaicznych z akumulatorami magazynującymi energię, który zapewni oświetlenie wewnętrzne i zewnętrze listwami LED z możliwością podłączenia do istniejącej sieci energetycznej. Dzięki bateriom fotowoltaicznym będzie zasilany system ogrzewania poprzez grzejniki indukcyjne. System nagrzania wody będzie możliwy dzięki wmontowanej pompie powietrza-woda, dzięki którym również będzie obsługiwany system klimatyzowania pomieszczenia, odzyskując chłodniejsze powietrze z pompy ogrzewania wody. Wmontowany będzie również system nagłośnieniowy dla umilenia czasu korzystającym z toalety. Zasilanie w wodę będzie możliwe dzięki doprowadzeniu ze zbiorników umieszczonych w ścianach i suficie zabudowy z możliwością podłączenia do sieci istniejącej sieci wodociągowej. Dodatkowym źródłem wody użytkowej będzie system pozyskiwania wody opadowej przez system filtrów zamontowanych na dachu zabudowy z doprowadzeniem do zbiorników stałych. 

Ostatnim – pod względem liczby uzyskanych punktów – z projektów z dofinansowaniem jest utworzenie strzelnicy w Szkocji. Strzelnica powstanie na terenie, gdzie prowadzona była działalność związana z wydobyciem żwiru. Wyrobisko nie zostanie zalane wodą, ale wykorzystane jako otwarta strzelnica. Pozyskane środki (wsparcie w wysokości ponad 290 tys. zł) zostaną wykorzystane na stworzenie 12 torów i zakup broni, budowę sauny i zaplecza szkoleniowego.

Aktualizacja: Strzelnica dostępna będzie dla wszystkich chętnych powyżej 18 lat (dla dzieci i młodzieży jedynie w obecności rodzica/opiekuna). Cały obiekt strzelnicy będzie również oświetlony, co pozwoli na uniezależnienie się od pory dnia i uprawianie sportu właściwie przez 24 h. W zasobach firmy znajdować się będzie ponad 20 jednostek broni palnej, co pozwoli na korzystanie ze strzelnicy również osobom bez własnej broni.

O przyznaniu środków na poszczególne projekty zdecydowała liczba uzyskanych punktów przy ocenie – a na ocenę wpływ miał dobrze wypełniony wniosek i spełnienie kryteriów konkursowych (m.in. wzrost zatrudnienia, stopień innowacyjności, wpływ na rozwój turystyki). Wszystkie projekty zostaną najprawdopodobniej zrealizowane jeszcze w tym roku.

Kolejny konkurs, w ramach którego Suwalska-Sejneńska Lokalna Grupa Działania będzie rozdzielać pieniądze na rozwój działalności gospodarczej, być może zostanie ogłoszony jeszcze w 2017 roku. Oznaczałoby to przyspieszenie terminu, co nie jest wykluczone, choć według harmonogramu – konkurs w ramach tego działania planowany jest w 2018 roku.

W tym tygodniu Suwalska-Sejneńska Lokalna Grupa Działania zakończyła nabór wniosków na rozpoczęcie działalności. Mimo niezwykle atrakcyjnych warunków (20 dotacji po 100 tys. złotych każda), na konkurs wypłynęło 36 zgłoszeń. Ocena wniosków powinna zakończyć się do końca lutego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Zaśpiewać Mickiewicza – nietuzinkowy konkurs suwalskiej Biblioteki Publicznej

Wakacje na półmetku, zatem raczej o szkole jeszcze nie...

„Cyberpunk. Odrodzenie” – przedpremierowa recenzja powieści Andrzeja Ziemiańskiego (konkurs)

Informatyzacja i technicyzacja wszelkich dziedzin życia to trend nasilający...

Muzyczny finał konkursu „Śpiewanie to wyzwanie”. Koncert w Rozmarino

Sobotni koncert w Pizzerii Galerii Rozmarino dostarczył słuchaczom mnóstwa...

Jesteś pomysłowy? Ten konkurs jest dla Ciebie

Przyszły rok upłynie w mieście pod znakiem okrągłej rocznicy...