Zaproś Kopernika do szkoły

0
91
Fot. Oficjalna strona programu Naukobus.

Mobilne ekspozycje z Centrum Nauki Kopernik w Suwałkach gościły już kilkukrotnie, były prezentowane w Parku Naukowo-Technologicznym podczas wydarzenia “Kre@tywne Suwałki”. Dzięki pojazdowi Naukobus Centrum Nauki Kopernik przyjechać może teraz do szkoły.

Naukobus to mobilna wystawa z ponad dwudziestoma eksponatami. Ta forma edukacji to nowy sposób na dotarcie z wiedzą do uczniów z wsi, miast i miasteczek, gdzie dostęp do atrakcyjnych form edukacji jest utrudniony. Poprzez łączenie nauki i zabawy dzieci przeprowadzą doświadczenia z zakresu fizyki, będą mogły poznać tajniki ludzkiego organizmu, a także wykorzystać matematykę w praktyce – a to wszystko pod okiem animatorów z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

W 2017 roku Naukobus odwiedzi około dwustu szkół w całej Polsce i obejmie swoim zasięgiem niemal 100 tys. uczniów, a także ich rodziców. Z dala od szkolnej tablicy i kredowego pyłu uczestnicy dowiedzą się, jak powstaje film, na czym polega dowód na istnienie Pitagorasa, spróbują również oszukać swoje zmysły. Angażujące uczniów eksperymenty to sposób na rozbudzenie ich ciekawości i zainspirowanie do samodzielnego zdobywania wiedzy. Szczególnie istotna jest trasa mobilnej wystawy naukowej – Naukobus odwiedzi wsie i miasta do 130 tys. mieszkańców. To istotny krok w kierunku wyrównywania szans edukacyjnych.

Naukobus to kolejny program, obok Uniwersytetu Młodego Odkrywcy i Wsparcia dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku, realizowany w ramach społecznej odpowiedzialności nauki ujętej w tzw. strategii Gowina dla nauki i szkolnictwa wyższego. Przewidywany budżet w pierwszym roku trwania programu Naukobus wynosi 2,5 mln złotych. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego planuje stopniowe zwiększanie zasięgu wystaw w kolejnych latach.

Warunkiem udziału w programie jest zapewnienie noclegu dla trzech animatorów Centrum Nauki Kopernik, wyżywienia oraz pomocy czterech dorosłych osób przy rozstawianiu i pakowaniu wystawy. Pozostałe wymaganie określone są w umowie, którą szkoła jest zobowiązana podpisać przed udziałem w programie.

W programie mogą wziąć udział szkoły, które znajdują się w miejscowościach liczących poniżej 130 tysięcy mieszkańców. Zgłoszenia do programu Naukobus są przyjmowane mailem: naukobus@nauka.gov.pl. Więcej informacji na temat zasad wypełnienia zgłoszenia można znaleźć TUTAJ.

Dodaj komentarz