Czym żyje młodzież? Młodzi radni pytają o ofertę kulturalną

- Reklama -

W kwietniu zostanie przeprowadzony II etap ankiety dotyczącej zainteresowania suwalskiej młodzieży ofertą kulturalną w Suwałkach. Z pierwszej części badania wynika, że wiele młodych osób rezygnuje z udziału w wydarzeniach z powodu cen biletów lub faktu, że nie są to… imprezy plenerowe.

Badanie to pomysł Młodzieżowej Rady Miasta na włączenie uczniów w życie kulturalne Suwałk. Ankieta została przeprowadzona na przełomie stycznia i lutego 2017 roku. Wyniki pochodziły od uczniów 4 gimnazjów i 5 szkół ponadgimnazjalnych z terenu miasta. W kwietniu odbędzie się kolejna część badania, której celem jest skonkretyzowanie oczekiwań suwalskiej młodzieży.

Kto jest na topie?

 

Na zdj. Michalina Łabacz i Wojciech Smarzowski.

Najwięcej nadesłanych odpowiedzi dotyczyło zaproszenia Wojciecha Cejrowskiego, który już kilkukrotnie gościł w Suwałkach. Zgodnie z uzyskanymi wynikami, kolejną liczbę głosów otrzymał zespół Happysad – pod warunkiem, że grupa wystąpi podczas koncertu plenerowego.

Wśród propozycji pojawiły się też sugestie organizacji spotkań i być może spektakli (do sprecyzowania). Młodzież chciałaby zobaczyć Tomasza Karolaka, Cezarego Pazurę, Bogusława Lindę, Michalinę Łabacz, Piotra Adamczyka, Danutę Stenkę, Pawła Domagałę. W gronie muzyków pojawiły się nazwiska: Sylwia Przybysz, Michał Szpak, Agnieszka Chylińska, Tomasz Organek czy Dawid Podsiadło.

Popularnością cieszą się także grupy kabaretowe: Neo-nówka i Ani Mru-Mru.

Na zdj. Robert Kubica w 2015 roku, źródło: Rajd Polski – www.rajdpolski.pl, fot. Marcin Kaliszka.

Młodzież wymieniła również sportowców, takich jak: Robert Kubica, Krzysztof Ignaczak, Paweł Zagumny czy Kamil Stoch.

Niektórzy chcieliby spotkać się i porozmawiać z Robertem Makłowiczem, Szymonem Hołownią, Adamem Szustakiem i Mariuszem Pudzianowskim.

Wyniki ankiety objęły też preferowane grupy teatralne, których spektakle młodzież chciałaby obejrzeć (propozycje wpisujące się w spektakle teatrów tańca, ale i sztuki Teatru Biuro Podróży, Teatru Krzyk i Teatru Polskiego).

Niektórzy zadeklarowali też zainteresowanie działalnością muzyczną Zenona Martyniuka lub aktywnością Zbigniewa Stonogi, choć sami członkowie Młodzieżowej Rady Miasta uważają, że do tych propozycji należy podejść z przymrużeniem oka.

Plener vs sala

Ankieta uwypukliła także istotną kwestię najdogodniejszego miejsca do uczestnictwa w kulturze. Co ciekawe, młodzi ludzie preferują wydarzenia plenerowe, mniej formalne, które nie wymagają korzystania z sali – nawet jeśli chodzi o spektakle teatralne.

Inne uwagi związane były z cenami biletów. Młodzi ludzie oceniają, że propozycje są zbyt drogie – tu, co nie powinno dziwić, wskazywali na często zaporowe ceny impresariatu zewnętrznego, a co za tym idzie – braku możliwości skorzystania ze zniżek, np. karty „Suwalskiej Rodziny Plus”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Przeczytaj więcej
Powiązane

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

W Arenie wystąpią Paluch, Kaz Bałagane i Gruby Mielzky. To propozycja młodzieży

Młodzieżowa Rada Miasta Suwałki organizuje wraz z agencją koncertową...

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...
Exit mobile version