Reklama

Drzewa – dla Polski i dla Europy

Data:

- Reklama -

Politycy Platformy Obywatelskiej chwycili już za łopaty i to pod hasłem „Cała Polska sadzi drzewa. Do sadzenia drzew przekonuje też Fundacja Ekologiczna ARKA, która właśnie wystartowała z międzynarodowym programem „Drzewa Zjednoczonej Europy”, łączącym tematykę ekologiczną z promocją idei integracji europejskiej.

Akcja w stolicy

Start programu zaplanowany jest w ramach obchodów 60-lecia podpisania Traktatów Rzymskich. 23 marca w Warszawie odbędzie się widowiskowy happening, w którym wezmą udział uczniowie warszawskich szkół, a następnie zaplanowane są przestrzenne warsztaty edukacyjne. Tego dnia startuje również strona programu www.DrzewaZjednoczonejEuropy.pl z licznikiem i galerią drzew. Każdy, kto posadzi drzewo, będzie mógł w prosty sposób dopisać je do galerii, dołączając zdjęcie i krótki opis.

– Apelujemy o udział w naszym programie do instytucji, samorządów, firm, organizacji pozarządowych oraz szkół. Każdy z nas ma różnorodne kontakty i partnerów w Europie. Zaprośmy ich – sadźmy drzewa! Promujmy ważne dla nas wartości: pokój, demokrację, wolności obywatelskie i ochronę środowiska – mówi Wojciech Owczarz, prezes Fundacji ARKA i pomysłodawca programu.

Drzewa zjednoczą Europę

– Obecnie obserwujemy niepokojący trend, w którym podważana jest idea Zjednoczonej Europy. Przewiduje się nawet nieuchronny rozpad Europy. Neguje się sens jej istnienia. Taka narracja dominuje w świadomości społecznej. Głos entuzjastów Zjednoczonej Europy jest słaby albo nie słychać go wcale. Co interesujące, łączy się ten proces z uporczywym negowaniem wypracowanych przez lata założeń różnorodnych polityk i strategii europejskich w zakresie ochrony środowiska, z polityką ochrony klimatu na czele. Żyje jeszcze pokolenie, które pamięta i doświadczyło skutków podzielonej Europy, państw walczących w imię nienawistnych ideologii. Zróbmy tyle, ile jako obywatele możemy, aby te historie nie powtórzyły się w Europie. Brońmy uniwersalnych wartości: integracji europejskiej, demokracji, wolności obywatelskiej, ochrony środowiska – dodaje Wojciech Owczarz.

Sadzenie drzew jest osią programu, a wokoło tej idei będą organizowane liczne działania edukacyjne w wielu europejskich miastach w latach 2017-2020. Kilka dni temu został posadzony 10-letni głóg w ogrodzie w ośrodku Fundacji ARKA w Bielsku-Białej. Akcja ma objąć całą Polskę. Jak się zaangażować?

– Mamy świadomość, iż jako niewielka organizacja ekologiczna, mamy ograniczone pole działania. Ale niech każdy robi tyle, ile może. Nie bądźmy bezradni i obojętni! W przygotowanym przez nas programie chcemy dosłownie „zakorzenić” ideę Zjednoczonej Europy. Rozpoczynamy ruch sadzenia Drzew Zjednoczonej Europy – podsumowuje Wojciech Owczarz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Europejski Dzień Języków w Zespole Szkół nr 1 w Suwałkach

Zachęcenie do nauki języków obcych oraz propagowanie wiedzy o...

Kochasz przyrodę? Zwróć uwagę na drzewa i weź udział w fotokonkursie

Trwa konkurs fotograficzny „Suwalskie drzewa”, organizowany przez Stowarzyszenie Kulturalne "Kostroma". Warunek przystąpienia...

Kolejne sygnały poprawy koniunktury w Europie

Mieszane nastroje na rynkach, jastrzębia retoryka komentarzy członków Fed,...

Rower pomaga – promujemy leśne ścieżki rowerowe

Fundacja Ekologiczna ARKA rozpoczyna kolejną odsłonę akcji Rower Pomaga:...