Inés Issel Burzyńska – wirtuozka skrzypiec wystąpi w OiFP

Data:

- Reklama -

Kwartał zimowy w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku zakończymy w piątek, 31 marca o godz. 19.00 przy ulicy Podleśnej 2 koncertem symfonicznym pod batutą Tomasza Bugaja. Orkiestrze OiFP towarzyszyć będzie solistka Ines Issel Burzyńska, szesnastoletnia, niezwykle utalentowana skrzypaczka, laureatka wielu nagród na konkursach krajowych i międzynarodowych.

Inés Issel Burzyńska wykona Koncert skrzypcowy d-moll op. 47 J. Sibeliusa, najpopularniejsze i najbardziej reprezentatywne dzieło fińskiego mistrza. W tradycyjnej ramie formalnej kompozytor wykorzystał całą gamę środków wyrazu i wirtuozerii późnego romantyzmu, by poprowadzić opowieść o wielkiej miłości. Na Międzynarodowych Konkursach Skrzypcowych im. Sibeliusa w Helsinkach, organizowanych od 1965 roku, Koncert d-moll obowiązuje wszystkich finalistów.

Sibelius czerpał inspiracje z muzyki ludowej Finlandii, ale również z jej historii, legend i poezji.

„Valse triste”, który także usłyszymy w pierwszej części koncertu, jest pierwszą z części ilustracji muzycznej do dramatu A. Järnefelta „Kuolema” (Śmierć). Przeznaczona pierwotnie na skromną obsadę instrumentów smyczkowych, dopiero później została przez kompozytora opracowana na orkiestrę. Fragment nazwany „Valse triste” (Smutnym walcem) towarzyszy przejmującej scenie śmierci bohatera dramatu. Utrzymany jest w tonacji molowej oraz w wolnym tempie, pełen nostalgicznego smutku.

W drugiej części koncertu zabrzmi VII Symfonia d-moll Antonína Dvořáka, której pierwsze takty przypominają temat z poematu symfonicznego „Finlandia”, w którym to Sibelius opisywał dramatyczne losy swojej ojczyzny. Symfonia Dvořáka została napisana w 1885 roku na prośbę Londyńskiego Towarzystwa Filharmonicznego, które nadało kompozytorowi miano honorowego członka. Tym przepięknym, przepełnionym smutkiem i tęsknotą dziełem pożegnamy zimę.

KONCERT SYMFONICZNY ODBĘDZIE SIĘ 31 MARCA 2017, SALA KONCERTOWA | UL. PODLEŚNA 2 | godz. 19.00

TOMASZ BUGAJ

Kierownik Katedry Dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Do 2005 r. dyrektor artystyczny i główny dyrygent Filharmonii Krakowskiej. Jeden z czołowych przedstawicieli powojennej generacji dyrygentów polskich. Studiował dyrygenturę u prof. S. Wisłockiego w warszawskiej Akademii Muzycznej oraz muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. Po ukończeniu studiów podjął współpracę z Warszawską Operą Kameralną, gdzie awansował ze stanowiska asystenta dyrygenta (m.in. K. Korda, J. Maksymiuka, J. Jurgensa) na dyrygenta i wreszcie – dyrektora opery. Odbył z nią liczne tournée po Europie i Stanach Zjednoczonych, dyrygując operami J. Haydna, G.B. Pergolesiego, D. Cimarosy, G. Paisiella, G.P. Telemanna, G.F. Händla, G. Rossiniego i G. Donizettiego, specjalizując się w W.A. Mozarcie. Dzięki zdobyciu I nagrody na Międzynarodowym Konkursie w Bristolu (1978), kilka sezonów występował z Bournemouth Symphony Orchestra i Bournemouth Sinfonietta oraz nawiązał kontakty z zespołami brytyjskimi, m.in.: London Philharmonic, Royal Scottish National, Royal Liverpool Philharmonic, BBC Philharmonic, BBC Scottish Symphony, BBC Welsh, Scottish Chamber i Ulster. W Polsce był dyrektorem artystycznym Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy (1980–1984), Filharmonii Łódzkiej (1987–1990) oraz regularnym gościem Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonii Varsovii i Polskiej Orkiestry Kameralnej. Równie aktywny był na polu operowym, współpracując z Teatrem Wielkim w Warszawie, Operą Łódzką, Poznańską i Gdańską, operami w Aachen, Leeds, Bilbao i Pampelunie. W Niemczech dyrygował orkiestrami w Aachen, Berlinie, Bochum, Duisburgu, Essen, Hagen, Flensburgu, Herfordzie, Gelsenkirchen, Mannheim, Monachium, Stuttgarcie, Saarbrücken, Weimarze i Wiesbaden. Dyrygował orkiestrami takimi, jak Mozarteum w Salzburgu, RTL Luxembourg, Orquesta Nacional de España, Orquesta Simfonica de Gran Canaria, Orquesta Simfonica de Bilbao, National Chamber Orchestra w Waszyngtonie, Orchestra of the RTE w Dublinie, Orchesta Sinfonica de Chile, Orchestra Sinfonica Siciliana w Palermo, Filharmonią Słowacką, Orkiestrą Bratysławską czy Rosyjską Narodową Orkiestrą Symfoniczną w Moskwie. Brał udział w festiwalach międzynarodowych, zapraszany był do udziału w wielu konkursach wokalnych. Nagrywał dla takich wytwórni, jak: Orpheo, Polskie Nagrania „Muza”, Yedang, Musiques Suisses, a także dla Polskiego Radia, TVP, Westdeutscher Rundfunk, Bayerischer Rundfunk i BBC.

INÉS ISSEL BURZYŃSKA

Urodzona w Tarragonie (Hiszpania) w 2001 r. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku czterech lat u swojej mamy I. Burzyńskiej, a od 2008 r. pod kierunkiem prof. E. Graubin. Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich pod kierunkiem: prof. B. Bryły, E. Gracha, prof. W. Kwaśnego, prof. O. Krysy, S. Tarary, prof. Y. Volguina, M. Sciarretty. Od 2012 r. jest uczennicą w elitarnej klasie prof. Z. Brona (Meisterklasse Interlaken w Zakhar Bron Academy w Szwajcarii). Od roku akademickiego 2012/2013 jest studentką Wyższej Szkoły Muzycznej Królowej Zofii w Madrycie w klasie skrzypiec prof. Z. Brona. Uhonorowana stypendiami Fundacji Albéniz, Fundacji Puig oraz Zrzeszenia Muzyków i Kompozytorów Hiszpanii. Zdobywczyni pierwszej nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego w Lublinie (2015). Laureatka wielu nagród na konkursach krajowych i międzynarodowych – pierwsze miejsce zdobyła na Konkursie Instrumentalnym „Sant Anastasi” w Lleidzie (2008, 2012), Konkursie „Corda Barcelona” w Barcelonie (2009), Konkursie Muzycznym „Arjau” w Barcelonie (2010), III i V Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Ciudad de Vigo” w Vigo (2014, 2015, 2016), I Konkursie Interpretacji Muzycznej „Cardenal Cisneros” w Madrycie (2014), Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Violines por la Paz” w Maladze (2015), XVII Konkursie Młodych Wykonawców w Xàtivie (2016) i VI Konkursie Młodych Wykonawców w Cuence (2016). Pomimo młodego wieku, prowadzi aktywną działalność koncertową, występując jako solistka z uznanymi zespołami: Real Orquesta Sinfónica de Sevilla (dyr. J. Ireland), Orkiestrą Symfoniczną OCM Vigo (Maestro F. Pérez Rodríguez). Orquesta Clásica Santa Cecilia (Maestro O. Navarro), Orquesta Filarmonía Ibérica (Maestro L. Shambadal), Orchestra City of Alcalá (dyr. V. Ariño). Występowała w prestiżowych salach, takich jak Filharmonia Narodowa w Madrycie, Sony Auditorium w Madrycie, Auditorium „Mar de Vigo”, Auditorium Metropol i Auditorium Santa Lucia w Tarragonie, Mozarteum w Salzburgu czy w Europejskim Centrum Muzyki im. K. Pendereckiego. Bierze także udział w licznych festiwalach muzycznych w Hiszpanii, Austrii, Polsce i Szwajcarii. Gra na instrumencie Enrico Rocca (Genua, 1890), dzięki uprzejmości J.E. Carreresa, prezesa i dyrektora generalnego CAGIMA S.L.

Aby wygrać zaproszenie dla 2 osób na ten koncert, wystarczy wysłać do nas maila ze swoim imieniem i nazwiskiem (redakcja@niebywalesuwalki.pl) oraz hasłem: Inés Issel Burzyńska w OiFP w Białymstoku.

KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

Osobę, która uczyni to najszybciej, nagrodzimy zaproszeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Przeczytaj więcej
Powiązane

Z regionu: Rail Baltica – coraz bliżej wygodnych podróży z Białegostoku i Łap

Szybkie i bezpieczne podróże pociągiem oraz lepszy dostęp do...

Koncert „Duety na dwa flety” w OiFP

W piątkowy wieczór przy Podleśnej w Białymstoku Orkiestrę Opery...

Z regionu: Zbuduj niesamowitą maszynę i wygraj indeks na Politechnikę Białostocką

Liczą się kreatywność, ciekawe zastosowania zasad fizyki oraz pasja...
Exit mobile version