Reklama

Nowe inwestycje w Suwałkach. Około 500 mieszkań powstanie w województwie podlaskim

Data:

- Reklama -

Około pół tysiąca nowoczesnych mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności może w najbliższym czasie powstać w województwie podlaskim w ramach programu Mieszkanie Plus. Do pozyskanych wcześniej gruntów gminnych w Augustowie i Łomży dołączyły kolejne w Grajewie i Suwałkach. To efekt listów intencyjnych podpisanych w czwartek, 30 marca w Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku przez BGK Nieruchomości S.A.

Budowę mieszkań sfinansuje fundusz zarządzany przez BGK Nieruchomości S.A. Listy intencyjne, podpisane w obecności wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego, zakładają współpracę spółki z gminami przy realizacji projektów inwestycyjnych obejmujących budownictwo mieszkaniowe. Celem jest ograniczenie deficytu mieszkaniowego na terenie województwa podlaskiego.

– Program Mieszkanie Plus z pewnością jest szansą dla mieszkańców województwa podlaskiego, szczególnie dla ludzi młodych i ich rodzin. Do tej pory w naszym regionie brakowało tak konkretnego wsparcia w dążeniu do własnego lokum – podkreślił Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski. – Celem rządowego programu Mieszkanie Plus jest zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o dochodach uniemożliwiających nabycie mieszkania na zasadach komercyjnych.

Dzięki zaangażowaniu jednostek samorządu terytorialnego, a także instytucji rządowych, w tym urzędów wojewódzkich, program Mieszkanie Plus dysponuje potencjałem budowy około 60 tys. nowoczesnych mieszkań czynszowych w ponad 70 miastach w całej Polsce. Budowa pierwszych mieszkań ruszyła w grudniu 2016 roku w Białej Podlaskiej i Jarocinie.

– Będziemy oferować bezpieczne warunki najmu, gwarantujące stabilizację w życiu rodzinnym i zawodowym. Ważna jest też opcja dojścia do własności, będąca w pełni rynkowym produktem – stwierdził Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomości S.A. Dzięki elastycznej ofercie, kierowanej m.in. do samorządów inwestycje powstawać będą zarówno w największych polskich miastach, jak w i mniejszych, dynamicznie rozwijających się miejscowościach.

Program Mieszkanie Plus pozwoli na efektywne – pod względem ekonomicznym i społecznym – wykorzystanie nieużywanych dziś gruntów, będących w posiadaniu m.in. jednostek samorządu terytorialnego. Miasto Suwałki wytypowało do programu nieruchomość o powierzchni około 7 tys. m kw., na której powstać może około 100 mieszkań. Grajewo wytypowało trzy działki o łącznej powierzchni około 12 tys. m kw. o potencjale blisko 150 mieszkań.

– Podpisywany list intencyjny w sprawie. budowy mieszkań w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus daje szansę na poprawę dostępności mieszkań na naszym lokalnym rynku. Wsparcie to jest potrzebne suwalskim rodzinom, zwłaszcza osobom młodym, wychowującym dzieci oraz tym o umiarkowanych dochodach – powiedział Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. – Cieszy nas fakt pojawienia się podmiotu zewnętrznego, który poprowadzi tę inwestycję – dodał.

Grunty te będą przedmiotem szczegółowych analiz, niezbędnych w przypadku każdego procesu inwestycyjnego. Uzyskanie pozytywnej oceny ekonomicznej i prawnej pozwoli na określenie programu funkcjonalnego zabudowy i zawarcie ostatecznej umowy inwestycyjnej.

– Udział w programie Mieszkanie Plus w znacznym stopniu poprawi warunki mieszkaniowe w Grajewie. Skorzystają mieszkańcy, których nie stać na zakup własnego mieszkania, a jednocześnie mają zbyt duże dochody, by otrzymać lokal komunalny – powiedział Dariusz Latarowski, burmistrz Grajewa. – Potrzeby mieszkaniowe w naszym mieście są ogromne. Na mieszkania komunalne oczekuje w Grajewie ponad 100 rodzin, zaś na lokale oferowane przez TBS – około 170 rodzin.

23 marca 2017 roku ogłoszony został przez BGK Nieruchomości S.A. konkurs na innowacyjne pomysły konstrukcyjne i nowatorskie rozwiązania technologiczne, które zapewnią wysoką jakość budynków realizowanych przy stosunkowo niskim koszcie budowy. Prace finalistów mają szansę na wdrożenie w ramach programu Mieszkanie Plus. Modelowe domy będą przyjazne lokalnej społeczności i rodzinie, a koszt ich budowy nie powinien przekroczyć 2 tys. zł netto za m kw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Kandydaci do Parlamentu Europejskiego w Suwałkach

9 czerwca wybory do Parlamentu Europejskiego. Pozostały tylko 22...

Elewacja konkatedry przejdzie remont

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz podpisał umowę z proboszczem parafii...

Rozmowy o przyszłości współpracy transgranicznej

W Suwałkach dyskutowano nad wsparciem regionu w kontekście zmieniającej...