Poznaj 5 najlepszych językowych blogerów w Polsce i ucz się z nimi

- Reklama -

Nauka języka obcego przez Internet jest bardzo popularna z co najmniej kilku powodów. Po pierwsze, po wiedzę sięgać możemy w dowolnym czasie, w dowolnym miejscu, a co za tym idzie – możemy sobie dawkować wiedzę w zależności od potrzeb i preferencji. Możemy uczyć się w domu, w drodze do pracy, jak i w czasie wolnym, o poranku, w środku nocy itp. Jedną z możliwości nauki online, o bardzo dużej elastyczności, jest nauka z logami. Odcinki blogów są stosunkowo krótkie, ciekawe i możemy je odtwarzać wielokrotnie, w dowolnym momencie zatrzymać.

Autor: Preply.com. Nauka języka egzotycznego? Nasza nauka japońskiego online to propozycja dla Ciebie, aby rozpocząć przygodę z japońskim.

W Polsce blogi są równie popularne co klasyczne blogi, często są powieleniem tradycyjnej formy bloga.

Dla wielu z nas wersja „ruchoma” – w formie filmu, gdzie nauczyciel do nas mówi i pokazuje zwykle na tablicy przykłady gramatyczne i słówka, trafia o wiele łatwiej, niżeli tylko zapis tej samej treści. Co warto dodać, w  blogach omawiane są także liczne podcasty, scenki, wycinki filmów i innych materiałów. Blogi są o wiele bardziej dynamiczne i multimedialne niż klasyczne publikacje blogowe. Dodatkowo odcinki bloga może także komentować. Czasem do nauki motywuje nas nie treść bloga, a osoba nauczyciela.

Ciekawą pozycją oferującą nie tyle gadającą głowę zastępującą rzeczywistą osobę nauczyciela, ale zestaw lekcji o atrakcyjnym harmonogramie zagadnień oferuje  blog Gettin English. Większość uczniów języka angielskiego zna zapewne stronę w języku polskim, o tym samym tytule i adresie. Video Lekcje to coś więcej, idealny sposób na przyswojenie materiału, np. podczas wykonywania innej czynności, gotowania czy choćby zabawy z dzieckiem. Kanał zawiera rozmaite lekcje z podziałem na stopnie zaawansowania i tematykę. Do wyboru mamy poziom początkujący, jak i zaawansowany. Niestety, od pewnego czasu nie są dodawane nowe filmiki, niemniej baza dotychczas nakręconych filmów jest wciąż aktualna i bardzo rozległa.

Jedną z najbardziej znanych blogerek i vlogerek językowych w Polsce jest Madame Polyglot. Jej blog czytany jest chętnie przez osoby w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania. Co prawda kanał YT dotyczy nauki języka angielskiego, ale blog omawia różne aspekty nauki języków w ogóle, nie skupiając uwagi wyłącznie na angielskim. Przejrzysta forma bloga, interesująca tematyka i czytelność harmonogramu odcinków sprawia, iż nauka z Madame Polyglot to czysta przyjemność. W trakcie stosunkowo krótkich lekcji możemy nauczyć się i gramatyki, i słownictwa, i konwersacji. To bez wątpienia niekonwencjonalny kanał YT, na którym poznamy szereg idiomów, wyrażeń z języka potocznego itp. Poza filmami stricte językowymi na blogu nie brakuje odcinków poświęconych technikom uczenia się, planowaniu i motywacji do nauki. Dodaje to blogowi atrakcyjności. Nie wspominając o samej prowadzącej, która jest wyjątkowo atrakcyjną kobietą i zwraca na siebie uwagę.

Polskim blogiem językowym godnym zainteresowania jest Po cudzemu. Filmiki nagrane przez autorkę Arletę Witt obrazują język angielski, jakim mówić nie powinniśmy, zdecydowana większość kanałów językowych pokazuje jak się nauczyć języka, uczy nas konkretnych powiedzeń, określeń, słówek i konstrukcji gramatycznych. Ten blog jest zupełnie inny, bowiem Arleta tłumaczy, jak nie mówić po angielsku. Jednak to coś więcej, bowiem poza stwierdzeniem: jak nie mówi się poprawnie, rozbiera każdy błąd na czynniki pierwsze, objaśniając, dlaczego tak nie powinniśmy mówić i jak zdanie powinno brzmieć poprawnie. Szereg zagadnień bloga dotyczy życia codziennego, a co za tym idzie – języka potocznego. Omawiane są w tym blogu najpopularniejsze błędy, ich użycie łatwo zapada w pamięć, bowiem są one przerysowane i zaprezentowane z humorem.

Uczymy się nie tylko języka angielskiego, dlatego warto sięgnąć po logi do nauki innych języków – np. niemieckiego online. Doskonałym kanałem YT i jednocześnie blogiem jest Niemiecki w 10 minut. Jego wyróżnikiem jest formuła nauki oparta na odcinkach dziesięciominutowych. Każdy odcinek prezentuje 10 kolejnych słówek, które są powtarzane w ciągu 10 minut 10 razy. To fenomen, jednak już w kwartał można w ten sposób opanować poziom podstawowy języka niemieckiego, poświęcając na jego naukę zaledwie 10 minut dziennie. Autor bloga przedstawia każde słówko wraz z kontekstem jego użycia, tym samym omówienie jest wyczerpująca i rodzące określone indywidualne skojarzenia. Urozmaiceniem bloga są propozycje ćwiczeń zawarte w komentarzach do każdego z odcinków.

Nieco bardziej standardowym blogiem jest kanał Adam Gołębiewski. Kanał prowadzony jest klasycznie – z pomocą tablicy suchościeralnej i wykładu. Autor stara się przekazać w sposób graficzny i werbalny jak najwięcej. Lekcje są zrozumiałe i czytelne i przedstawiają pełen przekrój zagadnień języka niemieckiego od podstaw po najbardziej zaawansowane wyrażenia.

Poznajcie najlepszych blogerów językowych w Polsce: kulturowojezykowi.wordpress.com

Powyższe zestawienie ma charakter bardzo subiektywny. Nie są to jedyni blogerzy w polskiej przestrzeni Internetu, aczkolwiek należą do grona najbardziej znanych i lubianych youtuberów. Większość z nich równolegle prowadzi klasyczny blog, dając internautom możliwość korzystania z różnych form przekazu i komunikacji.

2 KOMENTARZE

  1. Bardzo ciekawy wpis. 🙂 Ja bym skromnie dodał z mojej strony dodatkowy kurs online na questfe pl. Bardzo miłe i profesjonalne jest podejście do ludzi. Ja jestem zadowolony z efektów. Kurs online jest dla dzieci jak i dorosłych. Warto sprawdzić i się przekonać. 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Exit mobile version