Reklama

Bogusław Kaczyński in Memoriam w OiFP

Data:

- Reklama -

Grono przyjaciół i artystów współpracujących z Bogusławem Kaczyńskim zaprasza w piątek 7 kwietnia o godz. 19.00 na wieczór wspomnień skupiających wybitnych śpiewaków, świetnych instrumentalistów i osoby barwnie wspominające tego wybitnego propagatora muzyki. Koncert „Bogusław Kaczyński in Memoriam” w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku z udziałem Orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu i solistów: Joanny Cortes, Grażyny Brodzińskiej, Joanny Horodko, Tadeusza Szlenkiera, Sylwestra Kosteckiego, Arkadiusza Anyszki i Marcina Hutka pod batutą Agnieszki Nagórki poprowadzi Sławomir Pietras.

W repertuarze koncertu znajdą się fragmenty pieśni, dzieł operowych i operetkowych. Wszystkie one wchodziły w skład niezliczonych cykli koncertów, które prezentował Bogusław Kaczyński.

Fot. A. Ożarowska-Nowicka

Bogusław Kaczyński urodził się w Białej Podlaskiej. W jego wspomnieniach dzieciństwo i przyjazd do Białegostoku, pierwsze kontakty z życiem kulturalnym tego miasta były intensywnym, ważnym przeżyciem. Był uczniem Liceum im. Ignacego Kraszewskiego w rodzinnym mieście, gdzie niemal wszyscy znali go jako koncertującego pianistę z talentem i umiejętnościami wirtuoza. Jego pierwszy występ publiczny odbył się w sali kina Scala, gdzie pod opieką ojca grał i bisował na fortepianie dziecięce piosenki. Miał wtedy 4 lata.

Ze stronami rodzinnymi nie tracił kontaktu podczas studiów w Akademii Muzycznej w Warszawie, a potem pracy dziennikarskiej i wieloletnich występach w telewizji, której stał się niezwykle popularną gwiazdą.

Wakacje spędzane w Serpelicach nad Bugiem, wszystkie święta i uroczystości rodzinne zawsze w Białej Podlaskiej, częste wizyty u przyjaciół w niedalekim Białymstoku. Na Podlasiu szukał miejsc, gdzie można było spokojnie pisać artykuły, eseje i wywiady oraz pierwsze samodzielne prace literackie. Ten powszechnie znany, niezwykle ceniony i popularny wśród szerokiej publiczności idol telewizyjny, kreator festiwali muzycznych i postać fascynująco prezentująca programy muzyczne na estradach filharmonicznych i scenach operowych wyruszył z rodzinnego Podlasia na podbój świata dysponując jedynie talentem, urokiem osobistym elegancją i dobrymi manierami. Wszystko to wyniósł z domu rodzinnego, miasta swego pochodzenia i regionu, który obdarzał niesłabnącym sentymentem. Nigdy nie stała za nim polityka, układy towarzyskie, protekcja czy jakiekolwiek kombinacje. Wystarczyła pasja, upór, jasno nakreślone cele, pracowitość i uczciwość wobec ludzi.

Przed rokiem po długotrwałej i ciężkiej chorobie zakończył życie w Warszawie. Z największymi honorami spoczął w Alei Zasłużonych Cmentarza Powązkowskiego. Sercem pozostanie jednak zawsze tam, gdzie odbywać się będą wieczory ‘Bogusław Kaczyński in Memoriam’.

Sławomir Pietras

W naszym konkursie do wygrania są 2 podwójne zaproszenia na ten koncert w OiFP w Białymstoku. Wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: Kto to powiedział? Gdybym umiał tyle i tak mówić jak Bogusław Kaczyński, zostałbym posłem na sejm, aby premiera nie dopuścić do głosu. Odpowiedzi (wraz z imieniem i nazwiskiem do rezerwacji) prosimy przesyłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl

KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

Zaproszenia wygrają osoby, które prawidłowej odpowiedzi udzielą najszybciej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Z regionu: Rail Baltica – coraz bliżej wygodnych podróży z Białegostoku i Łap

Szybkie i bezpieczne podróże pociągiem oraz lepszy dostęp do...

Koncert „Duety na dwa flety” w OiFP

W piątkowy wieczór przy Podleśnej w Białymstoku Orkiestrę Opery...

Z regionu: Zbuduj niesamowitą maszynę i wygraj indeks na Politechnikę Białostocką

Liczą się kreatywność, ciekawe zastosowania zasad fizyki oraz pasja...